Անգոլան հայտնել է ադամանդագործության ոլորտում ՀՀ-ի հետ փոխգործակցության խթանման պատրաստակամություն. կայացել է երկու երկրների նախագահների հանդիպումը
Իսպանիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Անգոլայի նախագահ Ժոաո Լորենսոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման ուղիներն ու հնարավորությունները։ Կողմերն անդրադարձել են տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության, ադամանդագործության և հարակից ոլորտներում առկա փոխգործակցության ներուժի բացահայտման և իրագործման հարցերին։
Անգոլայի նախագահն իր խոսքում հայտնել է, մասնավորապես, ադամանդագործության ոլորտում փոխգործակցության խթանման պատրաստակամություն՝ նկատի ունենալով նաև այն, որ Հայաստանն այս բնագավառում ունի ձևավորված ավանդույթներ, որոնք զարգացման մեծ ներուժ ունեն։
Ըստ աղբյուրի՝ առանձնահատուկ ընդգծվել է նաև Անգոլայում «Թումո» կենտրոն հիմնելու նախաձեռնության կարևորությունը՝ դիտարկելով այն որպես արդյունավետ քայլ ոլորտային համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
Կողմերը նաև շեշտել են միջգերատեսչական խորհրդակցությունների խթանման անհրաժեշտությունը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու ծրագրային համագործակցության համակարգման արդյունավետ մեխանիզմ։

Ангола выразила готовность развивать сотрудничество с Арменией в алмазной отрасли: состоялась встреча президентов двух стран
В рамках рабочего визита в Королевство Испания президент Республики Армения Ваагн Хачатурян провел встречу с президентом Анголы Жоау Лоуренсу.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, были обсуждены пути и возможности развития сотрудничества двух стран в представляющих взаимный интерес сферах. Стороны затронули вопросы выявления и реализации потенциала сотрудничества в сфере информационных и высоких технологий, горнодобывающей промышленности, алмазодобычи и смежных отраслях.
Президент Анголы выразил готовность содействовать сотрудничеству в сфере алмазодобычи, в частности, с учетом того, что в Армении сложились традиции в этой сфере, которые имеют большой потенциал для развития.
Особо была подчеркнута важность инициативы по созданию центра TUMO в Анголе, которая является действенным шагом на пути углубления отраслевого сотрудничества.
Стороны также подчеркнули необходимость развития межведомственных консультаций как эффективного механизма укрепления двусторонних отношений и координации программного сотрудничества.