Հունգարիան չի աջակցում Ուկրաինայի անդամակցությանը ԵՄ-ին. Օրբան
Հունգարիան չի աջակցում Կիևի անդամակցությանը ԵՄ-ին, հետևաբար, Եվրամիության գագաթնաժողովում չի կարող որոշում ընդունվել, որն իրավական ուժ կունենա Ուկրաինայի եվրաինտեգրման հարցում. այդ հարցն անհրաժեշտ է լուծել միաձայն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ԵՄ-ի գագաթնաժողովին ժամանելիս։
«Հունգարիան հնարավոր չէ շրջանցել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հարցում, քանի որ, վերջին հաշվով, պահանջվում է միաձայն որոշում։ Ավելին, միաձայն որոշումն անհրաժեշտ է  բանակցությունների յուրաքանչյուր կլաստերի բացման համար։ Այն չկա։ Այնպես որ դա տեղի չի ունենա։ Այսօր ոչինչ չի կարող տեղի ունենալ, որն իրավական ուժ կունենա ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հարցում։ Կարելի է հայտարարություններ անել, կարելի է խոսել, բայց ԵՄ-ն առաջվա պես չի ունենա ընդհանուր դիրքորոշում, քանի որ Հունգարիան չի աջակցում դրան», - Օրբանի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք գագաթնաժողովի արդյունքներով կարող է ընդունվել ԵՄ մյուս անդամ երկրների անունից հայտարարություն, Օրբանն ասել է, որ «նրանք, ովքեր համաձայն չեն մեզ հետ, դրանք լինեն 26-ը կամ որքան ուզում է, կարող են ասել այն ամենն, ինչ ցանկանում են», բայց դա իրավական ուժ չի ունենա։

Венгрия не поддерживает вступление Украины в ЕС: Виктор Орбан
Венгрия не поддерживает вступление Украины в ЕС, следовательно на саммите ЕС не может быть принято решение, которое имело бы юридическую силу по евроинтеграции Украины. Этот вопрос должен быть решен единогласно. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан по прибытии на саммит ЕС.
“Венгрию нельзя обойти в вопросе членства Украины в ЕС, потому что в конечном итоге требуется единогласное решение. Более того, единогласное решение требуется для открытия каждого кластера переговоров. Его нет. Так что этого не произойдет. Сегодня не может произойти ничего, что имело бы юридическую силу в вопросе членства Украины в ЕС. Можно делать заявления, можно говорить, но у ЕС по-прежнему не будет общей позиции, потому что Венгрия это не поддерживает”, - цитирует Орбана “РИА Новости”.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что по итогам саммита будет сделано заявление от имени остальных 26 государств-членов ЕС, Орбан заявил: “Те, кто не согласен с нами, будь их 26 или сколько угодно, могут говорить все, что хотят, но это не будет иметь юридической силы”.