ԵԽ նախարարների կոմիտեն միջանկյալ բանաձև է ընդունել Ռամիլ Սաֆարովի գործով վճռի առնչությամբ
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն միջանկյալ բանաձև է ընդունել «Մակուչյանը և Մինասյանը ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» վճռով, որը վերաբերում է ադրբեջանցի զինվորական Ռամիլ Սաֆարովի կողմից ազգությամբ հայ զինվորական Գուրգեն Մարգարյանի՝ բացառիկ դաժանությամբ, կանխամտածված սպանությանը՝ բացառապես հայկական ազգության պատճառով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշված բանաձևով Նախարարների կոմիտեն «հորդորում է անհապաղ հաստատել, որ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի կայքում տեղադրված հանցագործի ներումը և ազատ արձակումը սատարող հրապարակումները հեռացվել են, անհապաղ ապահովել, որ սույն գործով հայտնաբերված մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումների մեղավորը այլևս չզբաղեցնի որևէ պետական պաշտոն, ինչպես նաև խորին ափսոսանք է հայտնում, որ նշված հանցագործության հեղինակին շնորհվել են արտոնություններ, որոնք, ինչպես երևում է, չունեն իրավական հիմք ներպետական օրենսդրության համաձայն։ Բանաձևով Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արվում անհապաղ կատարել դիմումատուների ներկայացուցիչներին հատկացված ծախսերը փոխհատուցելու իրենց անվերապահ պարտավորությունը:
Նախարարների կոմիտեն որոշմամբ ներկայացված ընդհանուր միջոցառումների համատեքստում արձանագրումներ է կատարել մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումների համար անպատժելիության վերացման, էթնիկ շարժառիթով պայմանավորված ատելության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի գործողությունների ձեռնարկման առնչությամբ, ինչպես նաև կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին վերսկսել կառուցողական և արդյունքահեն երկխոսությունը Քարտուղարության հետ՝ սույն գործով անհրաժեշտ միջոցառումները լիարժեք իրականացնելու ճանապարհային քարտեզ մշակելու համար և ներկայացնել թարմացված գործողությունների ծրագիր վճռի կատարման առնչությամբ:
Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն» ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որին մասնակցում էին նաև հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:
2004թ. փետրվարի 19-ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը և կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատև դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս հայտարարել էր Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին Նախագահ Ալիևն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց և միանվագ վճարեց 8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը պաշտոնական Երևանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ: 2022 թվականին Հայաստանն ու Հունգարիան վերականգնել են դիվանագիտական հարաբերությունները։

Комитет министров Совета Европы принял промежуточную резолюцию по решению по делу Рамиля Сафарова
Комитет министров Совета Европы принял промежуточную резолюцию по решению «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии», которое касается преднамеренного убийства армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанским военным Рамилем Сафаровым с исключительной жестокостью и исключительно из-за его армянской национальности.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил Офис представителя Республики Армения по международным правовым вопросам.
В указанной резолюции Комитет министров «призывает немедленно подтвердить, что публикации в поддержку помилования и освобождения преступника, размещенные на сайте аппарата президента Азербайджана, были удалены, немедленно обеспечить, чтобы виновный в грубых нарушениях прав человека, выявленных в этом деле, больше не занимал никакой государственной должности, а также выражает глубокое сожаление в связи с тем, что виновному в указанном преступлении были предоставлены привилегии, которые, как представляется, не имеют под собой никакой правовой основы в соответствии с внутренним законодательством. Резолюция призывает власти Азербайджана немедленно выполнить свое безусловное обязательство по возмещению расходов, выделенных представителям заявителей».
Комитет министров в контексте общих мер, изложенных в решении, сделал замечания по устранению безнаказанности за серьезные нарушения прав человека, предотвращению и борьбе с этнически мотивированной ненавистью и призвал власти Азербайджана возобновить конструктивный и ориентированный на результат диалог с Секретариатом с целью разработки дорожной карты для полной реализации необходимых мер по данному делу и представить обновленный план действий по исполнению решения суда.
Офицер Вооруженных сил Азербайджана Рамиль Сафаров в феврале 2004 года участвовал в курсах английского языка в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», в которых принимали участие также армянские офицеры Гурген Маргарян и Айк Макучян.
В ночь на 19 февраля 2004 года Рамиль Сафаров тайно проник в комнату Гургена Маргаряна и зарубил спящего армянского офицера топором. После длительного судебного разбирательства в апреле 2006 года Сафаров был приговорен Будапештским судом к пожизненному заключению без возможности условно-досрочного освобождения в течение 30 лет. Венгерский суд неоднократно заявлял о невозможности экстрадиции Сафарова на родину, однако 31 августа 2012 года Сафаров был экстрадирован в Азербайджан, где президент Алиев сразу же помиловал убийцу, присвоил ему высокое воинское звание и единовременно выплатил ему 8-летнее жалованье. В тот же день официальный Ереван приостановил дипломатические отношения с Будапештом.