Պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտը շարունակաբար ինստիտուցիոնալացվում է
Ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանն ուղղված շարունակական քայլերի համատեքստում ՀՀ կառավարությունը հաստատեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից մշակված երկու նոր` «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական նշանակության ապրանքի, դրա լրամասերի, բաղադրիչների, փորձանմուշների, հատուկ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների արդյունքների պետական փորձարկումների անցկացման» և «Ռազմական կարիքների համար հատուկ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների (R&D) իրականացման հայտերի ձևավորման, ֆինանսավորման և կատարման» կարգերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մեկնաբանելով կառավարության որոշումները՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ այս կարգերով ոչ միայն ամրանում են երկու շատ կարևոր գործընթացների` պետական փորձարկումների անցկացման և R&D-ի ֆինանսավորման հիմքերը, հստակեցվում են պետական կառավարման համակարգի պատասխանատու մարմինների գործառույթները և գործընթացների ժամկետները, այլ նաև երկու կարգն էլ ունեն մշակութաստեղծ կարևորություն, մասնավորապես՝
«R&D կարգով պաշտպանական նոր արտադրատեսակներ ստեղծելու գործընթացում առաջին անգամ ներմուծվում է տեխնոլոգիաների պատրաստիության մակարդակների (TRL) մեխանիզմը։ Նոր արտադրատեսակների ստեղծմանն ուղղված ֆինանսավորումը և արդյունքների տնօրինման գործընթացները զարգանալու են տեխնոլոգիական պատրաստիության մակարդակների բարձրացման տրամաբանությամբ։
Պետական գերատեսչությունների կողմից ռազմական նոր արտադրատեսակների փորձարկումների համար անհրաժեշտ գույք տրամադրելու բոլոր գործառույթները և ծախսերը դառնում են կանխատեսելի և հաշվարկելի՝ հիմք դնելով պետական փորձարկումների ճկուն և արագ ինստիտուտի կայացմանը»,- ընդգծել է նախարարը։

Сфера оборонной промышленности непрерывно институционализируется
В контексте непрерывных шагов, направленных на развитие сферы оборонной промышленности, Правительство РА утвердило два новых положения: «О проведении государственных испытаний продукции военного назначения, ее частей, комплектующих изделий, опытных образцов и результатов специальных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в Республике Армения» и «О формировании, финансировании и реализации заявок на выполнение специальных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (R&D) для нужд военного назначения».
Как сообщает «Арменпресс», комментируя решения правительства, министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян отметил, что эти положения не только укрепляют основы двух очень важных процессов — проведения государственных испытаний и финансирования R&D, уточняют функции ответственных органов системы государственного управления и сроки проведения процессов, но и имеют культурообразующее значение.
«Впервые в процесс создания новой оборонной продукции посредством процедуры R&D внедряется механизм уровней готовности технологий (TRL). Финансирование создания новой продукции и процессы управления результатами будут развиваться в соответствии с логикой повышения уровней технологической готовности.
Все функции и расходы по предоставлению необходимого имущества для испытаний новой военной продукции государственными ведомствами становятся прогнозируемыми и исчисляемыми, закладывая основу для создания гибкого и быстрого института государственных испытаний», — подчеркнул министр.