Աղքատության նվազման միտումը շարունակական բնույթ կունենա. ֆինանսների նախարար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ 2023 թվականին աղքատության մակարդակը նվազել է 1,1 տոկոսային կետով՝ զուգահեռաբար մեղմելով նաև եկամուտների անհավասարության աստիճանը։ Աղքատության խորության ցուցանիշը ևս բարելավվել է՝ գրանցելով 0,3 տոկոսային կետով նվազում։
«Բացի այդ, աղքատության սրության անհավասարությունը պահպանվել է հարաբերականորեն կայուն մակարդակում։ Դրական տեղաշարժեր ենք արձանագրել նաև բազմաչափ աղքատության և հարաբերական աղքատության ցուցանիշներում՝ համապատասխանաբար 3,4 և 0,9 տոկոսային կետով նվազման հաշվին։ Ծայրահեղ աղքատությունը նույնպես նվազել է՝ 0,1 տոկոսային կետով։ Ընդ որում, ընթացիկ դրական զարգացումները հնարավորություն են տալիս ենթադրել, որ աղքատության նվազման միտումը կկրի շարունակական բնույթ»,– ասաց Հովհաննիսյանը։

Poverty reduction trend to be continuous, says finance minister
Finance Minister Vahe Hovhannisyan said Tuesday that the economic developments have begun positively impacting the social indicators.
Speaking in parliament, Hovhannisyan told lawmakers that the poverty rate dropped 1,1% in 2023, simultaneously mitigating the income inequality rate. The poverty gap index has also improved, reducing by 0,3%, he said.
“We’ve also recorded positive movements in multidimensional poverty and relative poverty rates at the expense of 3,4 and 0,9 percentage point decrease respectively. Extreme poverty has also decreased, by 0,1%. Furthermore, the current positive developments allow us to assume that the trend of poverty reduction will be continuous,” Hovhannisyan said.