Եթե նախկինում Թուրքիային հարց էինք տալիս երրորդ երկրի միջոցով, այժմ ունենք ուղիղ և ամենօրյա կապ․ վարչապետ
Վերջին տարիներին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձևավորվել է ակտիվ երկխոսություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պրահայում կայացած GLOBSEC 2025 համաժողովում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է՝ այսօր երկու երկրները անմիջական կապի մեջ են, իսկ նախկինում դա հնարավոր չէր առանց երրորդ երկրների միջնորդության։
«Մենք մի քանի հանդիպումներ ենք ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, և այդ հանդիպումները եղել են կառուցողական։ Ճիշտ է, գետնի վրա դեռ շոշափելի արդյունքներ չունենք, սակայն ունենք կարևոր առաջընթաց։ Երեք տարի առաջ, օրինակ, եթե Հայաստանը ցանկանում էր պարզել Թուրքիայի դիրքորոշումը որևէ հարցի վերաբերյալ, ստիպված էր դիմել երրորդ երկրի միջնորդությանը։ Այսօր մենք ուղիղ կապ ունենք մեր հարևանների հետ և նույնիսկ ամենօրյա շփում»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հույս ունի՝ այս գործընթացը կհանգեցնի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման, սահմանների բացման և տնտեսական կապերի ամրապնդման։ Նրա համոզմամբ՝ դա ժամանակի հարց է։
«Սա կապված է նաև տարածաշրջանային լայն տնտեսական օրակարգի հետ։ Բայց, ինչպես արդեն ասել եմ, մենք հետևողականորեն շարժվում ենք կայուն խաղաղության հաստատման օրակարգով։ Դա մեր պարտականությունն է, և մենք վճռական ենք դրան հասնելու։ Տեսնում ենք նաև Թուրքիայի պատրաստակամությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ցանկությունը խաղաղության հասնելու։ Իհարկե, կան որոշ նրբերանգներ, որոնք պետք է հասցեագրել, բայց վստահ եմ՝ մենք կկարողանանք դա անել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Если раньше мы задавали Турции вопросы через третью страну, то теперь у нас есть прямой и ежедневный контакт: премьер-министр Пашинян
В последние годы между Арменией и Турцией налажен активный диалог. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на форуме GLOBSEC 2025 в Праге.
Он подчеркнул, что сегодня две страны находятся в прямом контакте, тогда как раньше это было невозможно без посредничества третьих стран.
«У нас было несколько встреч с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, и эти встречи были конструктивными. Правда, у нас пока нет ощутимых результатов на земле, но мы добились важного прогресса. Три года назад, например, если Армения хотела прояснить позицию Турции по какому-либо вопросу, ей приходилось прибегать к посредничеству третьей страны. Сегодня у нас прямой контакт с соседями, даже ежедневный контакт», — отметил Пашинян.
Премьер-министр надеется, что этот процесс приведет к установлению дипломатических отношений, открытию границ и укреплению экономических связей. По его мнению, это вопрос времени.
«Это также связано с более широкой региональной экономической повесткой. Но, как я уже сказал, мы последовательно двигаемся вперед с повесткой установления прочного мира. Это наш долг, и мы полны решимости его достичь. Мы также видим готовность Турции, а также стремление Азербайджана к достижению мира. Конечно, есть некоторые нюансы, которые необходимо учесть, но я уверен, что мы сможем это сделать», — сказал премьер-министр Армении.