Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատմանը վերաբերող ցանկացած հարց քննարկվում է բացառապես երկու երկրների հանձնաժողովի շրջանակներում. ԱԽ գրասենյակ
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակից հերքում են Hraparak.am կայքում հրապարակված՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման մասին մի շարք հոդվածներում տեղ գտած տեղեկությունները:
««Հաջիևն ու Արմեն Գրիգորյանն արդեն գծել են սահմանը. ըստ նախագծի` հակառակորդին է հանձնվելու ևս 180 ք/կմ», հունիսի 11-ին հրապարակված «Մոտ 6 անգամ ավելի տարածք հանձնելու ենք, քան ստանանք. քարտեզ» և հունիսի 12-ին հարպարակված «Սահմանազատման արդյունքում ավելի շատ հանձնելու ենք, քան ստանանք. քարտեզ 2» հոդվածներում ներկայացված տեղեկությունները բացարձակ աղերս չունեն իրականության հետ՝ դրանք կեղծ են և մտացածին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նաև շեշտվում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքների շրջանակներում, որը հայկական կողմից նախագահում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, իսկ ադրբեջանական կողմից՝ Շահին Մուստաֆաևը:
«Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ ցանկացած հարց, որն առնչվում է սահմանազատման գործընթացին, քննարկվում է բացառապես վերոնշյալ հանձնաժողովի շրջանակներում»,- եզրափակվում է ԱԽ գրասենյակի հայտարարությունը:

Любой вопрос, связанный с делимитацией армяно-азербайджанской границы, обсуждается исключительно в рамках комиссии двух стран - Совет безопасности Армении
Совет безопасности Республики Армения опровергает информацию, содержащуюся в ряде статей, опубликованных на сайте Hraparak.am о делимитации армяно-азербайджанской границы.
Информации представленные в статьях, опубликованных на сайте Hraparak.am 10 июня с.г. под заголовком «Гаджиев и Армен Григорян уже очертили границу: согласно проекту, противнику будет сдано еще 180 кв. Км», 11 июня – «Мы сдадим примерно в 6 раз больше территории, чем получим. карта» и 12 июня – «В результате демаркации мы передадим больше, чем получим. карта 2» , не имеют абсолютно никакого отношения к действительности — они ложны и сфабрикованы, говорится в заявлении, распространенном аппаратом Совета безопасности РА, сообщает «Арменпресс».
В заявлении также подчеркивается, что все вопросы, связанные с процессом делимитации армяно-азербайджанской границы, обсуждаются исключительно в рамках совместной работы комиссии по делимитации государственной границы и безопасности границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, которую возглавляют вице-премьер Мгер Григорян с армянской стороны и Шахин Мустафаев с азербайджанской стороны.
«Мы еще раз подчеркиваем, что любой вопрос, связанный с процессом делимитации, обсуждается исключительно в рамках вышеуказанной комиссии», — говорится в заявлении аппарата Совета Безопасности РА.