Ադրբեջանական ոստիկանության անպատժելիության գինը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ աղմկահարույց դեպքի վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը։
Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ երիտասարդը տեսանկարել է, թե ինչպես են ոստիկանները թմրանյութ տեղափոխում։ Ըստ ընդդիմադիր բլոգեր Մանաֆ Ջալիզադեի՝ ոստիկանները նկատել են երիտասարդին, հետապնդել են նրան, ծեծել, հանել են աչքերը։ Հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով ոստիկանները 17-ամյա Էլգունին հանրակացարանի 5-րդ հարկի պատշգամբից դուրս են նետել՝ տեղի ունեցածը ներկայացնելով որպես ինքնասպանություն։
Տղայի հարազատները բացառում են ինքնասպանության վարկածը՝ պնդելով, որ նա ծեծված է եղել, գլուխը՝ կոտրված։ Դեպքից շաբաթներ անց՝ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը, Ներքին գործերի նախարարությունն ու Պետական անվտանգության ծառայությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ բացառելով սպանության վարկածը։ Վերջիններիս պնդմամբ՝ Իբրահիմովի մարմնի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել, երիտասարդը մահացել է հիվանդանոցում՝ իբր բարձրությունից ընկնելու հետևանքով ստացած վնասվածքներից։
Մինչ ուժային կառույցների կողմից պաշտոնական հայտարարություն տարածելը՝ Գյանջայի հիվանդանոցը հայտնել էր, որ տղան իրենց մոտ տեղափոխվել է ծեծված վիճակում՝ գանգուղեղային փակ տրավմայով, որովայնի և մարմնի տարբեր հատվածների վնասվածքներով։
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների նկատմամբ հասարակության անվստահությունն այնքան մեծ է, որ բլոգեր Թուրալ Սադըքլըն 5 հազար եվրո է խոստացել նրան, ով կհայտնի Էլգունին սպանողի անունը՝ չնայած պաշտոնական հայտարարության բովանդակությանը։
Էլգունի մահվան վերաբերյալ թռուցիկներ բաժանելու համար ձերբակալվել և խուլիգանության հոդվածով 15-օրյա վարչական կալանքի է ենթարկվել հասարակական ակտիվիստ Նիջատ Ամիրասլանովը։
Երեխաների պաշտպանության օրը մի խումբ երիտասարդներ Բաքվում «Արդարություն՝ հանուն Իբրահիմովի» կարգախոսով ակցիա են իրականացրել՝ անցորդներին թռուցիկներ բաժանելով, փողոցներում պաստառներ փակցնելով, հասարակությանը կոչ անելով չլռել, իսկ իրավապահ մարմիններին՝ արդար քննություն իրականացնել։
Քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները ոչ միայն ցրել են ցույցը, այլև ձերբակալել են ցույցի մասնակիցներին, այդ ամենը տեսանկարահանողներին։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ ձերբակալվածների թիվն անցել է 60-ը։
Ձերբակալվածների մեջ եղել են անչափահասներ, երիտասարդ աղջիկներ, որոնց նկատմամբ ոստիկանները սեռական բնույթի վիրավորանքներ են հնչեցրել։
Առգրավվել են ցուցարարների հեռախոսները, ստուգվել են անձնական հաղորդագրություններն ու կոնտակտները, կոտրվել են սոցիալական հաշիվների գաղտնաբառերը։ Ձերբակալվածների հետ կապ ունեցած անձինք ՆԳՆ լոգոտիպով ու ոստիկանական նկարներով կեղծ օգտահաշիվներից նամակներ են ստացել՝ հետևյալ բովանդակությամբ․ «Դուք շատ ակտիվ և հաստատակամ եք մեկնաբանություններում, ինձ համար խնդիրներ մի՛ ստեղծեք»։
Ըստ իրավապաշտպան Գյուլնարա Մեհդիևայի՝ թեև որոշ ձերբակալվածների ազատ են արձակել, սակայն նրանց հեռախոսները չեն վերադարձրել։ «Նրանց ճշգրիտ թիվն անհայտ է, քանի որ երկրում չկար անկախ լրագրող, որը կարող էր նկարահանել կատարվածը»,- ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Դեռևս 2007 թվականին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե բողոքի ակցիաների ժամանակ մարդկանց նկատմամբ բռնություն կիրառած ոչ մի ոստիկան չի պատժվելու, քանի որ վերջիններս կատարում են իրենց «մասնագիտական պարտքը» և «կանխում են ապօրինի, հանցավոր գործողությունները»։ 2013 թվականին Ալիևը վերհաստատել էր իր խոսքերը, թե «իրավապահ մարմինների ոչ մի աշխատակից չի պատժվի»։
Փաստորեն՝ խաղաղ ակցիաներն, Ադրբեջանի նախագահի խոսքով, հանցավոր գործողություններ են, մինչդեռ իրավապահ մարմինների կողմից թմրանյութերի վաճառքով զբաղվելը, մարդկանց խոշտանգելը, նրանց իրավունքները ոտնահարելն ընդունելի է՝ որպես «մասնագիտական պարտք»-ի մաս։

Цена безнаказанности азербайджанской полиции
Смерть 17-летнего Эльгуна Ибрагимова получила широкий резонанс в азербайджанском обществе. Как сообщает «Арменпресс», научно-аналитический фонд «Гегард» представил подробности скандального инцидента.
По слухам, Эльгун Ибрагимов снял на видео, как полицейские перевозят наркотики. Согласно оппозиционному блогеру Манафу Джализаде, полицейские заметили молодого человека, преследовали его, избили и выкололи ему глаза. С целью скрыть следы преступления полицейские выбросили 17-летнего Эльгуна с балкона пятого этажа общежития, представив случившееся как самоубийство.
Родственники молодого человека отрицают версию самоубийства и твердят, что он был избит, а голова была проломлена. Через несколько недель после этого случая Главная прокуратура Азербайджана, Министерство внутренних дел и Служба государственной безопасности распространили совместное заявление, в котором исключили версию убийства. Они утверждают, что на теле Ибрагимова не было обнаружено следов насилия, и что молодой человек скончался в больнице от травм, полученных в результате падения с высоты.
Однако до того, как силовые структуры распространили свое заявление, больница Гянджи заявила, что молодой человек поступил к ним со следами побоев, с закрытой черепно-мозговой травмой, с ранениями живота и других частей тела.
Недоверие общества к правоохранительным органам Азербайджана настолько велико, что блогер Турал Садыклы обещал 5000 евро тому, кто назовет имя убийцы Эльгуна, несмотря на содержание официального заявления.
Общественный активист Ниджат Амирасланов был арестован и приговорен к 15 суткам административного ареста по статье о хулиганстве за распространение листовок о смерти Эльгуна.
В день защиты детей группа молодых людей провела в Баку акцию под названием «Справедливость ради Ибрагимова», во время которой демонстранты раздавали прохожим листовки, развешивали плакаты на улицах, призывали общественность не молчать, а правоохранительные органы – провести справедливое расследование.
Полицейские в гражданской одежде не только разогнали митинг, но и арестовали его участников и тех, кто снимал митинг на видео. По неофициальным данным, число арестованных превысило 60.
Среди арестованных – несовершеннолетние, молодые девушки, в адрес которых со стороны полицейских прозвучали ругательства сексуального характера.
У демонстрантов изъяли телефоны, проверили личные сообщения и контакты, взломали пароли от их аккаунтов в соцсетях. Связанные с арестованными гражданами лица получили письма от фальшивых аккаунтов с логотипом МВД и следующим содержанием: «Вы очень активны и настойчивы в комментариях, не создавайте мне проблем».
Согласно правозащитнице Гюльнаре Мехдиевой, несмотря на то, что некоторые демонстранты были выпущены на свободу, телефоны им не вернули. «Их точное число неизвестно, поскольку в стране нет независимого журналиста, который мог бы заснять на видео происходящее», – подчеркнула правозащитница.
Еще в 2007 году президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что ни один полицейский, применявший насилие к людям во время протестных акций, не будет наказан, поскольку они «исполняют свой профессиональный долг» и «предотвращают незаконные преступные действия». В 2013 году Алиев вновь подтвердил свои слова о том, «что ни один сотрудник правоохранительных органов не будет наказан».
Фактически, по словам президента Азербайджана, мирные протесты считаются преступными действиями, в то время как торговля наркотиками, пытки и ущемление прав людей правоохранительными органами воспринимаются как «выполнение профессионального долга».