«Կլիմայական խոստում» ծրագրի միջոցով միլիոնավոր մարդկանց հնարավորություն է տրվել օգտվել մաքուր էներգիայից և կլիմայական կայուն կենսամիջոցներից
Երևանում մեկնարկեց Ճապոնիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից իրականացվող «Կլիմայական խոստում» նախաձեռնությունների փորձի փոխանակման չորրորդ համաշխարհային քառօրյա աշխատաժողովը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի հովանու ներքո անցկացված հանդիպումը մասնագետներին հնարավորություն տվեց կիսվելու փորձով, լուծելու ընդհանուր գործառնական մարտահրավերները, կատարելագործելու կլիմայական ծրագրերի իրականացման ռազմավարությունները և բացահայտելու տեղական կլիմայական գործողությունների ու ազգային քաղաքականությունների փոխկապվածությունը:
Աշխատաժողովը եզակի հարթակ է համատեղ աշխատանքը և փորձի փոխանակումը խթանելու համար, քանի որ երկրները մեկնարկում են Ճապոնիայի լրացուցիչ բյուջեի (Japan Supplementary Budget – JSB) աջակցությամբ կլիմայական նոր նախաձեռնություններ: Մինչ օրս Ճապոնիայի աջակցությունը ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում» ծրագրի միջոցով միլիոնավոր մարդկանց հնարավորություն է տվել օգտվելու մաքուր էներգիայից և կլիմայական կայուն կենսամիջոցներից:
«Ճապոնիայի պատրաստակամությունն ավելին է, քան ֆինանսական աջակցությունը, որովհետև այն արտացոլում է գործնական գործընկերությունների և ներառական կլիմայական առաջընթացի հանդեպ խորին հավատը»,– նշեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական:
«Այս աշխատաժողովը պարզապես փորձի փոխանակման հարթակ չէ։ Այն համատեղ քննարկումների, գաղափարների գեներացման և նպատակների ներդաշնակեցման հնարավորություն է, որը մեզ միավորում է որպես երկրներ ու հաստատություններ, որոնք ունակ են գրանցել բազմապատկիչ էֆեկտներ, ինչպես նաև համագործակցել՝ զարգացող երկրների ընդհանուր օրակարգերի համատեքստում», - նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վարդան Կոստանյանը։
«Այս ծրագրերը կարևոր դեր են խաղում զարգացման հրատապ կարիքներ ունեցող երկրներում արագ և բարձր ազդեցությամբ կլիմայական գործողություններ իրականացնելու համար։ Դրանք գործում են որպես արագացուցիչներ՝ փորձարկելով նորարարական լուծումներ և ստեղծելով ինստիտուցիոնալ հիմքեր մասշտաբավորման համար», – ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ‹‹Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն›› ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը:
«Հպարտ ենք, որ հյուրընկալում ենք այս գլոբալ հանդիպումը և նպաստում JSB-ի աջակցությամբ երկրներում ավելի արդյունավետ ու ներառական կլիմայական գործողությունների ձևավորմանը։ Այսպիսի նախաձեռնությունները կարևոր են ամբողջ աշխարհում ազդեցիկ և ներառական կլիմայական գործողություններն առաջ մղելու համար», – նշեց Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին:
Քառօրյա աշխատաժողովի օրակարգում ներառված են մասնագիտական նիստեր, փորձի փոխանակում և այցելություններ Հայաստանում JSB-ի աջակցությամբ ֆինանսավորված ծրագրերի իրականացման վայրեր:
ՄԱԶԾ-ի «Կլիմայական խոստում» ծրագիրը ՄԱԿ-ի կլիմայական գործողություններին աջակցության ամենամեծ ծրագրային պորտֆելն է, որն աշխատում է 140-ից ավելի երկրներում ու տարածքներում՝ ուղղակիորեն օգուտ բերելով 37 միլիոն մարդկանց: Պորտֆելն իրականացնում է ավելի քան 2,3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ծրագրեր՝ հիմնվելով ՄԱԶԾ-ի փորձառության վրա հարմարվողականության, մեղմացման, ածխածնային շուկաների, կլիմայի և անտառների, ինչպես նաև կլիմայական ռազմավարությունների և քաղաքականության ոլորտներում:
Մինչև 2030 թվականը բեկումնային տարիներ են սպասվում՝ մոլորակի ջերմաստիճանի աճը 1.5℃-ից ցածր պահելու տեսանկյունից: Փարիզի համաձայնագրի մասնակից երկրները իրենց ազգային կլիմայական պարտավորությունների վերանայումն ամփոփելիս՝ պետք է ձգտեն ավելիին, ընդլայնեն կլիմայական լուծումների ծավալը, ինչպես նաև ամրապնդեն ողջ հասարակությանը ներառող մոտեցումներ:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) «Կլիմայի Խոստում» նախաձեռնության առաքելությունն ազգային կլիմայական պարտավորությունները (Ազգային Սահմանված Ներդրումներ) բարելավելու և իրականացնելու հարցում երկրներին աջակցելն է։ Այս աջակցությունը ներառում է բազմաթիվ ոլորտների փորձառություններ՝ հարմարվողականությունից և կայուն էներգետիկայից մինչև կլիմայական ֆինանսավորում, արդար անցում և սոցիալական ներառականություն:
«Կլիմայական Խոստումը» հիմնականում հենվում է հզոր միջազգային գործընկերությունների վրա, որոնք հանգեցնում են արդյունավետ միջամտությունների: Ճապոնիայի Կառավարությունը իր լրացուցիչ բյուջեի միջոցով աջակցություն է ցուցաբերում զարգացող երկրներին՝ կլիմայական լուծումների արագ իրականացման համար: Մեկ տարի տևողությամբ այս ծրագրերը ցույց են տալիս, թե ինչ արդյունքներ կարելի է արձանագրել կարճ ժամանակահատվածում՝ հնարավորություն տալով փորձարկել լուծումներ, որոնք կարող են հետագայում ընդլայնվել իրենց մասշտաբով:
2023 և 2024 թվականներին վերոնշյալ համատեքստում Ճապոնիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորված երկրները հանդիպել են համապատասխանաբար Քենիայում և Շրի Լանկայում՝ կիսվելու իրենց գործողությունների արդյունքներով և փոխանակելու իրենց մարտահրավերների ու հաջողությունների փորձը: Այս տարի նմանատիպ աշխատաժողով է անցկացվում Հայաստանում՝ հնարավորություն տալով մասնակից երկրներին օգտվել անցյալի դասերից և համագործակցել գործողությունների արդյունավետ իրականացման համար՝ վերանայելու նախորդ հանդիպումների փորձը՝ նախապատրաստվելով նոր ծրագրերին:
Աշխատաժողովի նպատակն է նպաստել գլոբալ և ազգային կլիմայական գործողություններին՝ նպատակաուղղված միջամտությունների միջոցով, տալով հնարավորություն օգտագործելու անցյալի փորձը, լուծելու ընդհանուր գործառնական մարտահրավերները և կատարելագործելու նախագծերի իրականացման ռազմավարությունը:
Հիմնական արդյունքը կլինի գործնական համայնքի ստեղծումը, որը կնպաստի գիտելիքների փոխանակմանը և փոխադարձ աջակցությանը նախագծերի ողջ շրջափուլի ընթացքում:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Հայաստանից, Հնդկաստանից, Վիետնամից, Ֆիլիպիններից, Շրի Լանկայից, Թունիսից, Ուզբեկստանից, Իրաքից և Եմենից կառավարական և ՄԱԶԾ-ի ներկայացուցիչներ (ավելի քան 30 մասնակից):

Посредством программы «Климатическое обещания» миллионы людей получили доступ к чистой энергии и устойчивым к изменению климата средствам существования
В Ереване проходит IV Всемирный четырехдневный семинар по обмену опытом реализации инициатив «Климатическое обязательство», финансируемых правительством Японии и реализуемых Программой развития ООН (ПРООН).
Как сообщает Арменпресс, встреча, проведенная под эгидой армянского офиса Программы развития ООН (ПРООН), предоставила специалистам возможность обмена опытом, обсуждения общих проблем, усовершенствования стратегии реализации климатических программ, а также выявления взаимосвязи между местными мерами по борьбе с изменением климата и национальной политикой.
Семинар представляет собой уникальную платформу для развития сотрудничества и обмена опытом, поскольку страны запускают новые климатические инициативы при поддержке Дополнительного бюджета Японии (JSB). На сегодняшний день поддержка Японии в рамках Программы ПРООН по климатическим обязательствам позволила миллионам людей получить доступ к чистой энергии и средствам существования, устойчивым к изменению климата.
«Готовность Японии выходит за рамки финансовой поддержки, поскольку она отражает глубокую веру в практическое партнерство и инклюзивный климатический прогресс», - сказал Аоки Ютака, чрезвычайный и полномочный посол Японии в Республике Армения.
«Этот семинар - не просто площадка для обмена опытом. Это возможность для совместных обсуждений, генерации идей и согласования целей, что объединяет нас как страны и институты, способные регистрировать мультипликативные эффекты, а также сотрудничать в контексте общих повесток дня развивающихся стран», - сказал Вардан Костанян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения.
«Эти программы играют важнейшую роль в реализации быстрых и высокоэффективных мер по борьбе с изменением климата в странах с неотложными потребностями в развитии. Они действуют как ускорители, тестируя инновационные решения и создавая институциональные основы для масштабирования», - подчеркнул Левон Азизян, директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения.
«Мы гордимся тем, что проводим эту глобальную встречу и способствуем формированию более эффективных и инклюзивных мер по борьбе с изменением климата в странах при поддержке JSB. Такие инициативы важны для продвижения эффективных и инклюзивных мер по борьбе с изменением климата во всем мире», - сказала Натия Нацвлишвили, постоянный представитель ПРООН в Армении.
Программа четырехдневного семинара включает профессиональные дискуссии, обмен опытом и посещение мест реализации финансируемых JSB проектов в Армении.
Программа ПРООН «Климатическое обязательство» является крупнейшим портфелем ООН по поддержке мер по борьбе с изменением климата, который действует в более чем 140 странах и территориях и приносит прямую пользу 37 миллионам человек. Портфель проектов включает в себя проекты на сумму более 2,3 млрд долларов США, основанные на опыте ПРООН в области адаптации, смягчения последствий, рынков углерода, климата и лесов, а также климатических стратегий и политик.
Период до 2030 года будет иметь решающее значение для удержания роста глобальной температуры ниже 1,5°C. Поскольку страны Парижского соглашения пересматривают свои национальные обязательства по климату, им необходимо идти дальше, расширять масштабы климатических решений и укреплять подходы, предусматривающие участие всего общества.
Миссия инициативы Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) по климатическим обязательствам заключается в оказании поддержки странам в совершенствовании и выполнении их национальных обязательств по климату (определяемых на национальном уровне вкладов). Эта поддержка включает экспертные знания во многих областях: от адаптации и устойчивой энергетики до климатического финансирования, справедливого перехода и социальной интеграции.
Климатическое обязательство в значительной степени опирается на прочные международные партнерства, которые приводят к эффективным мерам вмешательства. Правительство Японии оказывает поддержку развивающимся странам за счет дополнительного бюджета для скорейшей реализации климатических решений. Эти годичные программы демонстрируют, чего можно достичь за короткий период времени, предоставляя возможность протестировать решения, которые можно масштабировать.
В 2023 и 2024 годах страны, финансируемые правительством Японии в вышеуказанном контексте, встретились в Кении и Шри-Ланке, чтобы поделиться результатами своей деятельности и обменяться опытом своих проблем и успехов. В этом году аналогичный семинар проводится в Армении, предоставляя странам-участницам возможность извлечь пользу из прошлого опыта и сотрудничать для эффективной реализации мероприятий, проанализировать опыт предыдущих встреч и подготовиться к новым программам.
Целью семинара является содействие глобальным и национальным действиям по борьбе с изменением климата посредством целенаправленных вмешательств, позволяющих использовать прошлый опыт, решать типичные оперативные проблемы и совершенствовать стратегии реализации проектов.
Главным результатом станет создание сообщества практиков, которое будет способствовать обмену знаниями и взаимной поддержке на протяжении всего проекта.
В мероприятии принимают участие представители правительств и ПРООН (более 30 участников) из Армении, Индии, Вьетнама, Филиппин, Шри-Ланки, Туниса, Узбекистана, Ирака и Йемена.