Հայկական ոլորտային կազմակերպությունները միասնական տաղավարով մասնակցում են  «ԴԵՖԵԱ 2025» պաշտպանական ցուցահանդեսին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն առաջին անգամ «Հայաստան» միասնական տաղավարով ներկայանում է Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մայիսի 6-8-ը անցկացվող «ԴԵՖԵԱ 2025» (DEFEA 2025) պաշտպանական ցուցահանդեսին՝ հնարավորություն ընձեռելով հայրենական ոլորտային կազմակերպություններին ներկայացնելու իրենց արտադրատեսակները, ծառայություններն ու նորարարական լուծումները: Ցուցահանդեսին մասնակցում են ոլորտային 16 կազմակերպություն, որոնցից 12-ը՝ որպես ցուցադրող, 4-ը՝ որպես այցելու:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, ցուցահանդեսն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ՝ Հունաստանի Ազգային պաշտպանության և Հունաստանի Ծովային գործերի և կղզային քաղաքականության նախարարությունների հովանու ներքո:
Բարձր հեղինակություն ունեցող միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսին միջազգային կազմակերպությունները ներկայացնում են ցամաքային, ծովային, օդատիեզերական, ազգային և կիբեռանվտանգության պաշտպանական համակարգեր: Այն միավորում է պաշտպանական ոլորտի համաշխարհային ներկայացուցիչներին Եվրոպայից, Հյուսիսային Ամերիկայից, Աֆրիկայից, Կենտրոնական և Արևելյան Ասիայից ու Մերձավոր Արևելքից՝ նպաստելով միջազգային համագործակցությանը, տեխնոլոգիական առաջընթացին և տնտեսական աճին:
Ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող քննարկումները, ներկայացումները և պաշտպանական արդյունաբերությանը վերաբերող նիստերը օգնում են ցուցադրողներին ուսումնասիրել շուկայի նորահայտ միտումներն ու մարտահրավերները՝ բարելավելու համար իրենց բիզնես ռազմավարությունը, ներդնելու լավագույն փորձը և միջազգայնացնելու իրենց արտադրատեսակները:

Armenian sectoral organizations participate in "DEFEA 2025" defense exhibition with joint pavilion
The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia is participating for the first time with a unified "Armenia" pavilion at the "DEFEA 2025" defense exhibition, held in the Greek capital of Athens from May 6-8.
This provides an opportunity for domestic sectoral organizations to showcase their products, services, and innovative solutions.
Sixteen sectoral organizations are taking part in the exhibition- twelve as exhibitors and four as visitors.
According to the Ministry of High-Tech Industry, the exhibition is held every two years under the auspices of the Greek Ministry of National Defense and the Greek Ministry of Maritime Affairs and Insular Policy. At this highly prestigious international defense exhibition, international organizations present land, sea, aerospace, national and cybersecurity defense systems.
The event brings together global defense industry representatives from Europe, North America, Africa, Central and East Asia, and the Middle East, promoting international cooperation, technological advancement, and economic growth.
Discussions, presentations, and defense industry-related sessions held during the exhibition help participants explore market trends and challenges, improve their business strategies, adopt best practices, and internationalize their products.