ԱԶԲ-ն 236 մլն եվրոյի չափով կհամաֆինանսավորի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի հյուսիսային հատվածի կառուցումը
Կառավարության ապրիլի 30-ի նիստում հաստատվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև կնքված համաձայնագիրը, որը վերաբերում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի հյուսիսային ենթահատվածի վերակառուցմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը ներկայացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Ըստ նախարարի՝ համաձայնագրով Ասիական զարգացման բանկը կհամաֆինանսավորի ծրագիրը 236 միլիոն եվրոյի չափով։ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածը բաժանվել է երեք ենթահատվածի՝ հյուսիսային, Բարգուշատի թունելի և հարավային հատվածների։
«Վարկային համաձայնագիրը վերաբերում է հենց հյուսիսային ենթահատվածին, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 335 միլիոն եվրո։ Նախատեսվում է կառուցել 27.1 կմ երկարությամբ ժամանակակից ավտոճանապարհ՝ ներառյալ մի քանի թունելներ և կամուրջներ։ Ճանապարհը կլինի 11 մետր լայնությամբ՝ երեք երթևեկելի գոտիներով»,- ասաց նա։
Դավիթ Խուդաթյանի խոսքով՝ ճանապարհի շինարարության ավարտից հետո տվյալ հատվածում երթևեկության արագությունը կբարձրանա ներկայիս 50 կմ/ժ-ից մինչև 100 կմ/ժ, ինչի շնորհիվ ճանապարհի անցման ժամանակը կկրճատվի շուրջ 1-1.5 ժամով։

АБР выделит 236 миллионов евро на софинансирование строительства северного участка дороги Сисиан-Каджаран
На заседании правительства 30 апреля было одобрено соглашение, подписанное между Республикой Армения и Азиатским банком развития, которое касается реконструкции северного участка дороги Сисиан-Каджаран транспортного коридора Север-Юг.
Как сообщает Арменпресс, проект представил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
По словам министра, в рамках соглашения Азиатский банк развития будет софинансировать проект в размере 236 млн евро. Участок дороги Сисиан-Каджаран разделен на три подучастка: северный, туннель Баргушат и южный.
«Кредитное соглашение касается непосредственно северного подсектора, его общая стоимость составляет 335 миллионов евро. Планируется построить современную автомагистраль протяженностью 27,1 км, включающую несколько тоннелей и мостов. Ширина дороги составит 11 метров, а количество полос движения — три», — сказал он.
По словам Давида Худатяна, после завершения строительства дороги скорость движения на этом участке увеличится с нынешних 50 км/ч до 100 км/ч, что сократит время в пути примерно на 1-1,5 часа.