ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանում սկսվել են Իսրայելի պարտավորությունների շուրջ լսումները
Հաագայի Միջազգային դատարանում սկսվել են օկուպացված պաղեստինյան տարածքների նկատմամբ Իսրայելի պարտավորությունների հարցի շուրջ լսումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
«Այսօրվա առավոտյան նիստով դատարանը բացում է լսումների շաբաթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ներկայացված խորհրդատվական եզրակացության կայացման  պահանջով՝ Պաղեստինի օկուպացված տարածքում ՄԱԿ-ի, այլ միջազգային կազմակերպությունների և այդ տարածքի հետ կապված երրորդ պետությունների ներկայության և գործունեության վերաբերյալ Իսրայելի պարտավորությունների հարցով», - իր ներածական խոսքում հայտարարել է ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի նախագահ Յուձի Իվասավան։
Լսումների առաջին օրը ելույթ կունենան ՄԱԿ-ի, Պաղեստինի, ինչպես նաև Եգիպտոսի և Մալայզիայի ներկայացուցիչները։ Լսումները կտևեն մինչև մայիսի 2-ը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 2024 թ. դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է բանաձև, որը ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանից պահանջում է խորհրդատվական եզրակացություն օկուպացված պաղեստինյան տարածքների նկատմամբ Իսրայելի  պարտավորությունների վերաբերյալ։ Ի թիվս այլ բաների, խոսքը վերաբերում է ապրանքների մատակարարումներին, որոնք վճռական նշանակություն ունեն պաղեստինցի քաղաքացիական բնակչության գոյատևման համար, ինչպես նաև հիմնական ծառայությունների մատուցմանը, մարդասիրական օգնությանը և օգնությանը՝ պաղեստինցիների բարօրության զարգացման և պաղեստինցի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի աջակցման համար։ Փաստաթղթին հավանություն է տվել 137 երկիր, ներառյալ Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը և Ֆրանսիան։ Դեմ է քվեարկել տասներկու պետություն, այդ թվում՝ Իսրայելը, Կանադան և Միացյալ Նահանգները։ Եվս 22 երկիր ձեռնպահ է մնացել։
Լսումներից հետո ատյանը պետք է կայացնի վճիռ և այն հրապարակի բաց նիստում։ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի խորհրդատվական եզրակացություններն, ի տարբերություն վճիռների, պարտադիր ուժ չունեն:

В Международном суде ООН начались слушания по обязательствам Израиля
Слушания по вопросу обязательств Израиля по отношению к оккупированным палестинским территориям начались в Международном суде ООН в Гааге. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС.
"Сегодняшним утренним заседанием суд открывает неделю слушаний по запросу о вынесении консультативного заключения, представленного ему Генеральной Ассамблеей ООН по вопросу об обязательствах Израиля в отношении присутствия и деятельности ООН, других международных организаций и третьих государств на оккупированной палестинской территории и в связи с ней", - заявил председатель Международного суда ООН Юдзи Ивасава во вступительной речи.
В первый день слушаний проходят выступления представителей ООН, Палестины, а также Египта и Малайзии. Слушания продлятся по 2 мая.
Генеральная Ассамблея ООН 19 декабря 2024 года приняла резолюцию, которая запрашивает консультативное заключение Международного суда ООН по обязательствам Израиля в отношении оккупированных палестинских территорий. В числе прочего речь идет о поставках товаров, имеющих решающее значение для выживания палестинского гражданского населения, а также об оказании основных услуг, гуманитарной помощи и помощи в целях развития на благо палестинцев и в поддержку права палестинского народа на самоопределение. Документ поддержали 137 стран, включая Россию, Великобританию, Китай и Францию. Против проголосовали 12 государств, в том числе Израиль, Канада и США. Еще 22 страны воздержались.
После слушаний инстанция должна будет вынести решение и огласить его на открытом заседании. Консультативные заключения Международного суда ООН, в отличие от решений, обязательной силы не имеют.