Վրաստանում ներկայացրել են երկրի բնակչության թվաքանակը
Վրաստանի բնակչությունը 2025 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ կազմել է 3,704,500 մարդ՝ ներառյալ միգրանտները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը՝ հղում կատարելով Վրաստանի վիճակագրության ազգային ծառայության՝ «Սակստատ»-ի տվյալներին։
Ծառայության տվյալներով՝ 2024 թվականի հունվարի 1-ի համեմատ ընդհանուր բնակչությունն աճել է 0.3%-ով։
Ըստ ծառայության՝ Վրաստանի ամբողջ բնակչության գրեթե կեսը՝ 1,282,600 մարդ, ապրում է երկրի մայրաքաղաք Թբիլիսիում։
Վրաստանի մարզերում իրավիճակը հետևյալն է. Քվեմո Քարթլի՝ 438,9 հազար բնակչություն, Իմերեթի՝ 433.3 հազար, Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետություն՝ 366,7 հազար, Կախեթի՝ 298,5 հազար, Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթի՝ 283,3 հազար, Շիդա Քարթլի՝ 242 հազար, Սամցխե-Ջավախեթի՝ 140.2 հազար, Գուրիա՝ 100.6 հազար, Մցխեթա-Մթիանեթի՝ 92.7 հազար, Ռաչա-Լեչխումի և Քվեմո Սվանեթի՝ 25,7 հազար բնակչություն։
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ երկրի ընդհանուր բնակչության 61.5%-ը բնակվում է քաղաքներում։

Грузия представила численность населения страны
Население Грузии по состоянию на 1 января 2025 года составляло 3 704 500 человек, включая мигрантов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает грузинская служба агентства Sputnik со ссылкой на данные Национальной статистической службы Грузии «Сакстат».
По данным службы, общая численность населения увеличилась на 0,3% по сравнению с 1 января 2024 года.
По данным службы, в столице страны Тбилиси проживает почти половина всего населения Грузии — 1 282 600 человек.
Ситуация в регионах Грузии следующая: Квемо Картли — 438,9 тыс. населения, Имеретия — 433,3 тыс., Аджарская Автономная Республика — 366,7 тыс., Кахетия — 298,5 тыс., Самегрело-Земо Сванети — 283,3 тыс., Шида Картли — 242 тыс., Самцхе-Джавахети — 140,2 тыс., Гурия — 100,6 тыс., Мцхета-Мтианети —  92,7 тыс., Рача-Лечхуми и Квемо Сванети — 25,7 тыс. человек.