Հայերը կրկին թիրախավորվում են՝ այս անգամ Ադրբեջանի կողմից. Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ Դեյվիդ Ալթոնի հոդվածը
Բրիտանական The Telegraph պարբերականը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի օրը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ Դեյվիդ Ալթոնի  հոդվածը, որում հեղինակը զուգահեռներ է անցկացնում 20-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Մեծ եղեռնի և 21-րդ դարում ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման միջև:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Պատմական  շարունակվող ոճրագործություններ» այսպես է բնորոշել հոդվածի հեղինակ Դեյվիդ Ալթոնը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացվածը:
«1915 թվականին հայ եպիսկոպոս Գրիգորիս Պալաքյանը ընդամենը տասնվեց փրկվածներից մեկն էր այն 250 մտավորականներից, ովքեր ձերբակալվել և արտաքսվել էին Հայոց ցեղասպանության ընթացքում։ Նրա սարսափելի փախուստը մահվան երթերից դեպի Սիրիայի անապատ նկարագրված է «Հայ Գողգոթան» գրքում՝ վկայություն, որը մերժում է պատմության մոռացությունը և զգուշացնում դրա մահաբեր հետևանքների մասին։
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը։ Ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայությունը կհավաքվի՝ ոգեկոչելու այս ողբերգությունը։ 2015թ.-ին Հայ Առաքելական Եկեղեցին սրբադասեց զոհերին՝ նրանց հռչակելով որպես սրբեր։ Այս հիշատակի պահը ոչ միայն անցյալը սգալու մասին է, այլ նաև ներկային դիմագրավելու կոչ է։ Պատմական ու շարունակվող ոճրագործությունների միջև շարունակական կապը պարտադրում է մեզ այժմ խոսել՝ առանց երկիմաստության։
Այսօր նույն հայերի սերունդները կրկին թիրախավորվում են՝ այս անգամ Ադրբեջանի կողմից, որը 2023 թվականին ավարտին հասցրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) էթնիկ զտումը՝ հարկադրելով 120,000 էթնիկ հայերին հեռանալ իրենց պատմական հայրենիքից։ Չնայած մարդու իրավունքների փորձագետների և միջազգային կառույցների հրատապ նախազգուշացումներին՝ աշխարհի առաջնորդները կրկին շրջվել են այլ կողմ։
Լեռնային Ղարաբաղը՝ լեռնային գոտի, որտեղ հայկական ներկայությունը թվագրվում է մ.թ.ա. 2-րդ դարով, և ուր ես անձամբ այցելել եմ, 10 ամիս շրջափակված էր Ադրբեջանի կողմից՝ կտրված լինելով սննդի, դեղորայքի և կենսական անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումներից։ Այդ ամենն իր գագաթնակետին հասավ սեպտեմբերյան ռազմական հարձակմամբ ու զանգվածային արտագաղթով՝ անցյալի ոճրագործություններին սահմռկեցուցիչ նմանությամբ։
Սա հիպոթետիկ հարց չէ։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն հայտարարել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են Ցեղասպանության կոնվենցիայի[1] 2-րդ հոդվածի (բ) կետով սահմանված իրավական սահմանմանը։ Եվրոպական խորհրդարանը, Genocide Watch-ը և Լեմկին ինստիտուտը համաձայն են։ Ուրեմն ինչո՞ւ է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը դեռևս հրաժարվում իրերն անվանել իրենց անուններով։
Ավելին՝ Ադրբեջանի հարձակումը չի ավարտվել միայն բռնի տեղահանությամբ։ 23 հայեր, որոնցից շատերը քաղաքացիական անձինք կամ նախկինում Արցախի Հանրապետության ընտրված պաշտոնյաներ են, շարունակում են պահվել Բաքվում՝ ահաբեկչության կեղծ մեղադրանքներով։ Նրանցից մեկը առևանգվել է Կարմիր Խաչի ավտոշարասյունից։ Նրանց նկատմամբ կիրառվող վերաբերմունքը՝ մեկուսացված պահում, բժշկական օգնության մերժում և հարկադրական խոստովանություններ, փաստագրված է մարդու իրավունքների կազմակերպությունների և նախկին կալանավորների կողմից։ Նրանք զրկված են արդար դատաքննության իրավունքից։
Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը արտաքսեց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին (ICRC)՝ միակ կառույցը, որը հասանելիություն ուներ գերիներին։ Կարմիր Խաչի հետ միասին արտաքսվեցին նաև BBC֊ի Ադրբեջանի ծառայությունը և այլ վստահելի լրատվամիջոցներ։ Սա պատահականություն չէր․ դա կանխամտածված փորձ էր՝ կտրելու վերջին մարդասիրական կապը և վերացնելու մարդու իրավունքների խախտումների նկատմամբ հսկողությունը։
Սա առաջին անգամը չէ, երբ հայերին լռեցնում են։ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ զբաղվել է հայկական պատմության խեղաթյուրումով՝ ոչնչացնելով հնագույն եկեղեցիներ և գերեզմանոցներ, ինչպես նաև ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Բացի այդ, Ադրբեջանը սերունդների մոտ սերմանել է ատելություն․ դպրոցականներին սովորեցնում են, թե հայերն իրենց թշնամիներն են, իսկ հայերի սպանության համար դատապարտված անձինք ներման են արժանացել, հերոսացվել և նյութապես պարգևատրվել։
Եկեք հստակ լինենք. սա «հակամարտություն» չէ։ Սա պետության կողմից հովանավորվող ապամարդկայնացման և վերացման արշավի գագաթնակետն է։ Ինչպես նախկին ցեղասպանությունների դեպքում՝ Ռուանդայից մինչև Բոսնիա, նախազգուշացնող նշանները ակնհայտ էին, սակայն աշխարհը գրեթե ոչինչ չարեց միջամտելու համար։
Եթե սա գործողության պահը չէ, ապա ե՞րբ է լինելու այդ պահը։ Միացյալ Թագավորությունը Ցեղասպանության կոնվենցիայի ստորագրող կողմ է։ Այդ ստորագրությունը խորհդանշական չէ. այն մեզ պարտավորեցնում է կանխել, պաշտպանել և պատժել։ Սակայն մենք ձախողել ենք՝ էթնիկ զտումը չանվանելով իր անունով, չկիրառելով պատժամիջոցներ ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու Ադրբեջանի ղեկավարների նկատմամբ և ձախողել ենք զոհերի հանդեպ մեր պարտքը՝ խոսելով կեղծ հավասարության լեզվով»,- մասնավորապես նշված է հոդվածում
Ալթոնը հիշեցնում է, որ Հայաստանը միացել է Միջազգային քրեական դատարանին՝ վավերացնելով Հռոմի կանոնադրությունը։ Սա հնարավորություն է ստեղծում միջազգային հաշվետվողականության համար։
«Այժմ հնարավոր է դարձել ձերբակալության օրդերների արձակումը ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ։ Սակայն արդարադատությունը պետք է լինի ոչ միայն հետադարձ, այլև կանխարգելիչ։
Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ պահանջի 23 հայ կալանավորների ազատ արձակումը, ապահովի միջազգային դիտորդների վերադարձը Ադրբեջան և հետևողականորեն պահանջի բռնի տեղահանվածների վերադարձը։ Առանց այս քայլերի իրավունքի գերակայությունը վերածվում է դատարկ հռետորաբանության։
Կարևոր է նշել, որ գերիների ազատ արձակումը միայն արդարության հարց չէ, այն խաղաղության նախապայման է։ Հայաստան-Ադրբեջան ցանկացած համաձայնություն չի կարող կայուն լինել, քանի դեռ Բաքվում անմեղ մարդիկ պահվում են որպես պատանդներ։ Նրանց ազատությունը զիջում չէ․ դա բարի կամքի փորձաքար է և հաշտեցման անհրաժեշտ հիմք։
Երբ մեկ տարի առաջ Լոնդոնի Հայ առաքելական եկեղեցում հանդես եկա արքեպիսկոպոս Գրիգորիս Պալաքյանի հիշատակին նվիրված առաջին դասախոսությամբ, հարց ուղղեցի՝ արդյո՞ք միջազգային իրավունքը դեռ կարևորություն ունի։ Եթե պատրաստ ենք այն կիրառել, ապա պատասխանը պետք է լինի հստակ և վստահ՝ «այո»։
Ձախողումը այս հարցում կնշանակի, որ ուժն է սահմանում իրավունքը, և որ 1915թ.-ի, 1945թ.-ի ու 1994թ.-ի դասերը ոչինչ չեն նշանակում։ Դա կխրախուսի բռնապետերին, կլռեցնի վերապրածներին և «այլևս երբեք» արտահայտությունը կդարձնի ընդամենը պատմական ձևականություն։ Թող մեր սերնդի մասին չասվի այն, ինչ Հիտլերն էր ժամանակին հարցրել․ «Ի վերջո, այսօր ո՞վ է հիշում հայերի բնաջնջումը»։

“Armenians are once again being targeted, this time by Azerbaijan” - Lord Alton of Liverpool for The Telegraph
Britain’s The Telegraph published an article by Lord David Alton on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, drawing parallels between the 1915 genocide in the Ottoman Empire and the ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh in the 21st century.
“This year marks the 110th anniversary of the Armenian Genocide of 1915. On April 24, Armenians around the world will gather to commemorate this tragedy,” Lord Alton of Liverpool (David Alton) of the UK House of Lords wrote in an article titled “Armenians are once again being targeted, this time by Azerbaijan” published by The Telegraph.
“The continuity between historical and continuing atrocities demands that we speak now, without equivocation,” he added.
“Today, the descendants of those same Armenians are once again targeted – this time by Azerbaijan which, in 2023, completed the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh (Artsakh), forcing 120,000 ethnic Armenians from their ancestral homeland. Despite urgent warnings from human rights experts and international bodies, world leaders have yet again looked away,” he said.
Below is the full article as published by The Telegraph.
“In 1915, Armenian Bishop Krikoris Balakian was one of just sixteen survivors out of 250 intellectuals arrested and deported during the Armenian Genocide. His harrowing escape from the death marches into the Syrian desert is chronicled in Armenian Golgotha, a testimony that rebukes historical amnesia and warns of its deadly consequences.
This year marks the 110th anniversary of the Armenian Genocide of 1915. On April 24, Armenians around the world will gather to commemorate this tragedy. In 2015 the Armenian Church canonised the victims, officially declaring them saints. This moment of remembrance is not only about mourning the past, it is about confronting the present. The continuity between historical and continuing atrocities demands that we speak now, without equivocation.
Today, the descendants of those same Armenians are once again targeted – this time by Azerbaijan which, in 2023, completed the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh (Artsakh), forcing 120,000 ethnic Armenians from their ancestral homeland. Despite urgent warnings from human rights experts and international bodies, world leaders have yet again looked away.
Nagorno-Karabakh, a mountainous enclave with Armenian roots dating back to the 2nd century BC, and which I have visited, was blockaded for ten months by Azerbaijan, cutting off food, medicine and vital supplies. It culminated in a September military assault and mass exodus, eerily echoing past atrocities.
We are not speaking hypothetically. A former ICC Chief Prosecutor, Luis Moreno Ocampo, has declared that Azerbaijan’s actions meet the legal definition of genocide under Article II(b) of the Genocide Convention. The European Parliament, Genocide Watch and the Lemkin Institute agree. So why is the UK Government still unwilling to call it what it is?
Worse still, Azerbaijan’s assault didn’t end with displacement. 23 Armenians, many of them civilians or elected officials of the former Artsakh Republic, remain detained in Baku under spurious charges of terrorism. One was abducted from a Red Cross convoy. Their treatment – solitary confinement, medical neglect and forced confessions – has been documented by human rights organisations and former detainees. They are denied due process.
Just days ago, Azerbaijan expelled the International Committee of the Red Cross (ICRC) – the only body allowed access to these prisoners. Alongside the Red Cross, BBC Azerbaijan and other credible media outlets were expelled. This was no accident: it is a calculated attempt to sever the last humanitarian lifeline and eliminate scrutiny of human rights abuses.
This is not the first time Armenians have been silenced. Azerbaijan has spent years airbrushing Armenian history, destroying ancient churches and cemeteries and denying the Armenian Genocide. It has also cultivated generations of hate: schoolchildren are taught that Armenians are enemies, and convicted murderers of Armenians have been pardoned, glorified and financially rewarded.
Let us be clear: this is not a “conflict.” It is the culmination of a state-sponsored campaign of dehumanisation and erasure. As with past genocides – from Rwanda to Bosnia – the warning signs were there, yet the world did little to intervene.
If this is not the moment to act, then when? The United Kingdom is a signatory to the Genocide Convention. That signature is not symbolic – it binds us to prevent, protect and punish. And yet, we have failed to call out ethnic cleansing when we see it; we have failed to impose sanctions on Azerbaijani leaders responsible for war crimes; and we have failed the victims by speaking in the language of false equivalence.
Armenia joined the International Criminal Court by ratifying the Rome Statute. This opens the door to international accountability. Arrest warrants for Azeri officials responsible for war crimes and crimes against humanity are now possible. But justice must not only be retrospective – it must be preventative.
The international community must urgently demand the release of the 23 Armenian detainees, ensure international observers are allowed back into Azerbaijan and press for the return of forcibly displaced people. Without these steps, the rule of law is reduced to empty rhetoric.
Crucially, the release of Armenian detainees is not only a matter of justice – it is a precondition for peace. Any agreement between Armenia and Azerbaijan cannot be sustainable while prisoners remain unjustly held in Baku. Their freedom is not a concession; it is a litmus test of good faith and a necessary foundation for reconciliation.
When, a year ago, I delivered the first Archbishop Krikoris Balakian Memorial Lecture at the Armenian Church in London, I asked: does international law still matter? The answer must be a resounding yes, if we are willing to enforce it.
Failure to do so will signal that might makes right, and that the lessons of 1915, 1945 and 1994 mean nothing. It will embolden dictators, silence survivors and render phrases like “never again” as nothing more than historical wallpaper.
Let it not be said of our generation what Hitler once asked: “Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”