Հայերը կրկին թիրախավորվում են՝ այս անգամ Ադրբեջանի կողմից. Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ Դեյվիդ Ալթոնի հոդվածը
Բրիտանական The Telegraph պարբերականը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի օրը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ Դեյվիդ Ալթոնի  հոդվածը, որում հեղինակը զուգահեռներ է անցկացնում 20-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Մեծ եղեռնի և 21-րդ դարում ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման միջև:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Պատմական  շարունակվող ոճրագործություններ» այսպես է բնորոշել հոդվածի հեղինակ Դեյվիդ Ալթոնը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացվածը:
«1915 թվականին հայ եպիսկոպոս Գրիգորիս Պալաքյանը ընդամենը տասնվեց փրկվածներից մեկն էր այն 250 մտավորականներից, ովքեր ձերբակալվել և արտաքսվել էին Հայոց ցեղասպանության ընթացքում։ Նրա սարսափելի փախուստը մահվան երթերից դեպի Սիրիայի անապատ նկարագրված է «Հայ Գողգոթան» գրքում՝ վկայություն, որը մերժում է պատմության մոռացությունը և զգուշացնում դրա մահաբեր հետևանքների մասին։
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը։ Ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայությունը կհավաքվի՝ ոգեկոչելու այս ողբերգությունը։ 2015թ.-ին Հայ Առաքելական Եկեղեցին սրբադասեց զոհերին՝ նրանց հռչակելով որպես սրբեր։ Այս հիշատակի պահը ոչ միայն անցյալը սգալու մասին է, այլ նաև ներկային դիմագրավելու կոչ է։ Պատմական ու շարունակվող ոճրագործությունների միջև շարունակական կապը պարտադրում է մեզ այժմ խոսել՝ առանց երկիմաստության։
Այսօր նույն հայերի սերունդները կրկին թիրախավորվում են՝ այս անգամ Ադրբեջանի կողմից, որը 2023 թվականին ավարտին հասցրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) էթնիկ զտումը՝ հարկադրելով 120,000 էթնիկ հայերին հեռանալ իրենց պատմական հայրենիքից։ Չնայած մարդու իրավունքների փորձագետների և միջազգային կառույցների հրատապ նախազգուշացումներին՝ աշխարհի առաջնորդները կրկին շրջվել են այլ կողմ։
Լեռնային Ղարաբաղը՝ լեռնային գոտի, որտեղ հայկական ներկայությունը թվագրվում է մ.թ.ա. 2-րդ դարով, և ուր ես անձամբ այցելել եմ, 10 ամիս շրջափակված էր Ադրբեջանի կողմից՝ կտրված լինելով սննդի, դեղորայքի և կենսական անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումներից։ Այդ ամենն իր գագաթնակետին հասավ սեպտեմբերյան ռազմական հարձակմամբ ու զանգվածային արտագաղթով՝ անցյալի ոճրագործություններին սահմռկեցուցիչ նմանությամբ։
Սա հիպոթետիկ հարց չէ։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն հայտարարել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են Ցեղասպանության կոնվենցիայի[1] 2-րդ հոդվածի (բ) կետով սահմանված իրավական սահմանմանը։ Եվրոպական խորհրդարանը, Genocide Watch-ը և Լեմկին ինստիտուտը համաձայն են։ Ուրեմն ինչո՞ւ է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը դեռևս հրաժարվում իրերն անվանել իրենց անուններով։
Ավելին՝ Ադրբեջանի հարձակումը չի ավարտվել միայն բռնի տեղահանությամբ։ 23 հայեր, որոնցից շատերը քաղաքացիական անձինք կամ նախկինում Արցախի Հանրապետության ընտրված պաշտոնյաներ են, շարունակում են պահվել Բաքվում՝ ահաբեկչության կեղծ մեղադրանքներով։ Նրանցից մեկը առևանգվել է Կարմիր Խաչի ավտոշարասյունից։ Նրանց նկատմամբ կիրառվող վերաբերմունքը՝ մեկուսացված պահում, բժշկական օգնության մերժում և հարկադրական խոստովանություններ, փաստագրված է մարդու իրավունքների կազմակերպությունների և նախկին կալանավորների կողմից։ Նրանք զրկված են արդար դատաքննության իրավունքից։
Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը արտաքսեց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին (ICRC)՝ միակ կառույցը, որը հասանելիություն ուներ գերիներին։ Կարմիր Խաչի հետ միասին արտաքսվեցին նաև BBC֊ի Ադրբեջանի ծառայությունը և այլ վստահելի լրատվամիջոցներ։ Սա պատահականություն չէր․ դա կանխամտածված փորձ էր՝ կտրելու վերջին մարդասիրական կապը և վերացնելու մարդու իրավունքների խախտումների նկատմամբ հսկողությունը։
Սա առաջին անգամը չէ, երբ հայերին լռեցնում են։ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ զբաղվել է հայկական պատմության խեղաթյուրումով՝ ոչնչացնելով հնագույն եկեղեցիներ և գերեզմանոցներ, ինչպես նաև ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Բացի այդ, Ադրբեջանը սերունդների մոտ սերմանել է ատելություն․ դպրոցականներին սովորեցնում են, թե հայերն իրենց թշնամիներն են, իսկ հայերի սպանության համար դատապարտված անձինք ներման են արժանացել, հերոսացվել և նյութապես պարգևատրվել։
Եկեք հստակ լինենք. սա «հակամարտություն» չէ։ Սա պետության կողմից հովանավորվող ապամարդկայնացման և վերացման արշավի գագաթնակետն է։ Ինչպես նախկին ցեղասպանությունների դեպքում՝ Ռուանդայից մինչև Բոսնիա, նախազգուշացնող նշանները ակնհայտ էին, սակայն աշխարհը գրեթե ոչինչ չարեց միջամտելու համար։
Եթե սա գործողության պահը չէ, ապա ե՞րբ է լինելու այդ պահը։ Միացյալ Թագավորությունը Ցեղասպանության կոնվենցիայի ստորագրող կողմ է։ Այդ ստորագրությունը խորհդանշական չէ. այն մեզ պարտավորեցնում է կանխել, պաշտպանել և պատժել։ Սակայն մենք ձախողել ենք՝ էթնիկ զտումը չանվանելով իր անունով, չկիրառելով պատժամիջոցներ ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու Ադրբեջանի ղեկավարների նկատմամբ և ձախողել ենք զոհերի հանդեպ մեր պարտքը՝ խոսելով կեղծ հավասարության լեզվով»,- մասնավորապես նշված է հոդվածում
Ալթոնը հիշեցնում է, որ Հայաստանը միացել է Միջազգային քրեական դատարանին՝ վավերացնելով Հռոմի կանոնադրությունը։ Սա հնարավորություն է ստեղծում միջազգային հաշվետվողականության համար։
«Այժմ հնարավոր է դարձել ձերբակալության օրդերների արձակումը ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ։ Սակայն արդարադատությունը պետք է լինի ոչ միայն հետադարձ, այլև կանխարգելիչ։
Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ պահանջի 23 հայ կալանավորների ազատ արձակումը, ապահովի միջազգային դիտորդների վերադարձը Ադրբեջան և հետևողականորեն պահանջի բռնի տեղահանվածների վերադարձը։ Առանց այս քայլերի իրավունքի գերակայությունը վերածվում է դատարկ հռետորաբանության։
Կարևոր է նշել, որ գերիների ազատ արձակումը միայն արդարության հարց չէ, այն խաղաղության նախապայման է։ Հայաստան-Ադրբեջան ցանկացած համաձայնություն չի կարող կայուն լինել, քանի դեռ Բաքվում անմեղ մարդիկ պահվում են որպես պատանդներ։ Նրանց ազատությունը զիջում չէ․ դա բարի կամքի փորձաքար է և հաշտեցման անհրաժեշտ հիմք։
Երբ մեկ տարի առաջ Լոնդոնի Հայ առաքելական եկեղեցում հանդես եկա արքեպիսկոպոս Գրիգորիս Պալաքյանի հիշատակին նվիրված առաջին դասախոսությամբ, հարց ուղղեցի՝ արդյո՞ք միջազգային իրավունքը դեռ կարևորություն ունի։ Եթե պատրաստ ենք այն կիրառել, ապա պատասխանը պետք է լինի հստակ և վստահ՝ «այո»։
Ձախողումը այս հարցում կնշանակի, որ ուժն է սահմանում իրավունքը, և որ 1915թ.-ի, 1945թ.-ի ու 1994թ.-ի դասերը ոչինչ չեն նշանակում։ Դա կխրախուսի բռնապետերին, կլռեցնի վերապրածներին և «այլևս երբեք» արտահայտությունը կդարձնի ընդամենը պատմական ձևականություն։ Թող մեր սերնդի մասին չասվի այն, ինչ Հիտլերն էր ժամանակին հարցրել․ «Ի վերջո, այսօր ո՞վ է հիշում հայերի բնաջնջումը»։

Армяне вновь берутся под прицел, на этот раз со стороны Азербайджана - статья в британской газете The Telegraph
Британская газета The Telegraph опубликовала статью, посвященную 110-й годовщине Геноцида армян, в которой провела параллели между Великой резней, осуществленной в Османской империи в XX веке, и этническими чистками, осуществленными Азербайджаном в Нагорном Карабахе в XXI веке.
«Продолжающиеся исторические преступления» — так автор статьи Дэвид Элтон охарактеризовал преступления, совершенные против армянского населения Нагорного Карабаха, передает Арменпресс.
«В 1915 году армянский епископ Григорис Палакян был одним из шестнадцати выживших из 250 интеллигентов, арестованных и депортированных во время Геноцида армян. Его ужасающий побег из маршей смерти в Сирийскую пустыню описан в книге «Армянская Голгофа», свидетельстве, отвергающем историческое забвение и предупреждающем о его смертельных последствиях.
В этом году исполняется 110-ая годовщина Геноцида армян. 24 апреля армяне всего мира соберутся, чтобы почтить память этой трагедии. В 2015 году Армянская Апостольская Церковь канонизировала погибших, провозгласив их святыми. Этот момент воспоминаний — не только траур по прошлому, но и призыв противостоять настоящему.
Сохраняющаяся связь между историческими и текущими преступлениями заставляет нас говорить сейчас без двусмысленности.
Сегодня целые поколения тех же армян вновь подвергаются преследованиям, на этот раз со стороны Азербайджана, который в 2023 году завершил этническую чистку Нагорного Карабаха (Арцаха), вынудив 120 000 этнических армян покинуть свою историческую родину. Несмотря на настоятельные предупреждения экспертов по правам человека и международных организаций, мировые лидеры вновь отвернулись.
Нагорный Карабах — горный регион, где армянское присутствие восходит ко 2 веку до н. э., где я лично побывал.  В течение 10 месяцев Нагорный Карабах был блокирован Азербайджаном, отрезан от поставок продовольствия, медикаментов и товаров первой необходимости. Все это достигло кульминации в сентябрьском военном наступлении и массовом исходе, пугающе напоминающем зверства прошлого.
Это не гипотетический вопрос. Бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо заявил, что действия Азербайджана соответствуют юридическому определению, изложенному в статье 2(b) Конвенции о геноциде[1]. Европейский парламент, Genocide Watch и Институт Лемкина согласны с этим мнением. Так почему же британское правительство до сих пор отказывается называть вещи своими именами?
Более того, нападение Азербайджана не ограничилось лишь принудительным перемещением. 23 армянина, многие из которых являются мирными жителями или бывшими выборными должностными лицами Республики Арцах, продолжают содержаться в Баку по ложным обвинениям в терроризме. Один из них был похищен из колонны Красного Креста.
Правозащитные организации и бывшие заключенные задокументировали применяемое к ним обращение, включая одиночное заключение, отказ в медицинской помощи и принудительные признания. Они лишены права на справедливое судебное разбирательство.
Несколько дней назад Азербайджан выслал Международный комитет Красного Креста (МККК) — единственную организацию, имевшую доступ к заключенным. Наряду с Красным Крестом были высланы также азербайджанская служба BBC и другие авторитетные СМИ. Это не было совпадением. Это была преднамеренная попытка разорвать последнюю гуманитарную связь и устранить контроль за нарушениями прав человека.
Это не первый случай, когда армян заставляют замолчать. На протяжении многих лет Азербайджан занимается искажением истории Армении, разрушая древние церкви и кладбища, а также отрицая Геноцид армян.
Кроме того, Азербайджан привил ненависть поколениям. Школьникам внушают, что армяне — их враги, а осужденные за убийство армян были помилованы, стали героями и получили материальное вознаграждение.
Давайте внесем ясность. Это не «конфликт». Это кульминация спонсируемой государством кампании по расчеловечению и уничтожению. Как и в случае с предыдущими геноцидами, от Руанды до Боснии, предупредительные знаки были очевидны, однако мир почти ничего не сделал, чтобы вмешаться.
Если сейчас не время действовать, то когда же оно наступит? Соединенное Королевство является участником Конвенции о геноциде. Эта подпись не является конфиденциальной. Это обязывает нас предотвращать, защищать и наказывать.
«Но мы потерпели неудачу, не назвав этническую чистку своим именем, не применив санкции к азербайджанским лидерам, ответственным за военные преступления, и не выполнив свой долг перед жертвами, говоря языком ложного равенства», —отмечается, в частности, в статье британской газеты.
Автор напоминает, что Армения присоединилась к Международному уголовному суду, ратифицировав Римский статут. Это создает возможность для международной ответственности.
«Теперь стало возможным выдавать ордера на арест азербайджанских должностных лиц, ответственных за военные преступления и преступления против человечности». Однако правосудие должно иметь не только обратную силу, но и превентивный характер. Международное сообщество должно немедленно потребовать освобождения 23 армянских задержанных, обеспечить возвращение международных наблюдателей в Азербайджан и последовательно требовать возвращения насильственно перемещенных лиц. Без этих шагов верховенство права превращается в пустую риторику.
Важно отметить, что освобождение заключенных — это не только вопрос справедливости, но и необходимое условие мира. Никакое соглашение между Арменией и Азербайджаном не может быть устойчивым, пока в Баку в заложниках остаются невинные люди. Их свобода — это не уступка. Это критерий доброй воли и необходимая основа для примирения.
Когда год назад я в Армянской Апостольской церкви в Лондоне читал первую лекцию, посвященную памяти архиепископа Григориса Палакяна, я задался вопросом: имеет ли международное право все еще значение? Если мы готовы его применить, ответом должно быть четкое и уверенное «да».
Неудача в этом вопросе будет означать, что сила всегда права, а уроки 1915, 1945 и 1994 годов ничего не значат. Это придаст смелости диктаторам, заставит молчать выживших и сделает фразу «никогда больше» простой исторической формальностью. Пусть не будет сказано о нашем поколении того, что однажды спросил Гитлер: «В конце концов, кто сегодня помнит об истреблении армян?»