ԱՄՆ-ն թույլ չի տա ՀԱՄԱՍ-ին մասնակցել Գազայի հետպատերազմյան կառավարմանը. Թրամփ
ԱՄՆ-ն թույլ չի տա, որ ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն ապագայում մասնակցի Գազայի հատվածի կառավարմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Սպիտակ տան ղեկավարին հարց են ուղղել՝ արդյոք ԱՄՆ-ն կխոչընդոտի ՀԱՄԱՍ-ին որևէ դեր խաղալ Գազայի հետպատերազմյան կառավարման մեջ։
«Մենք ՀԱՄԱՍ-ին թույլ չենք տա դա անել, և մենք կտեսնենք, թե ինչ կլինի Գազայի հետ, բայց մենք մեծ առաջընթաց ենք գրանցել Մերձավոր Արևելքում», - լրագրողների հետ հարցուպատասխանի տեսանյութն է տարածել LiveNOW from Fox-ը։
«Այդ օրվա, այդ հատուկ օրվա՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի իրադարձությունները երբեք չպետք է տեղի ունենային։ Դրանք երբեք տեղի չէին ունենա, եթե ես լինեի նախագահ, բայց մենք կդադարեցնենք այս իրավիճակը», - ասել է ԱՄՆ առաջնորդը։
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ վատթարացել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք ՀԱՄԱՍ-ի զինված կողմնակիցների ներխուժումից հետո, որն ուղեկցվել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների սպանություններով և պատանդներ վերցնելով։ Հարձակման հետևանքով շուրջ 1200 մարդ է զոհվել, 250 մարդ՝ գերեվարվել։
Ի պատասխան՝ Իսրայելը ռազմական գործողություն է սկսել անկլավում՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական և քաղաքական կառույցները և ազատել բոլոր պատանդներին։ Գազայի հատվածում մարտերի ընթացքում մինչև այժմ զոհվել է ավելի քան 51 200 պաղեստինցի, վիրավորվել՝ մոտ 117 000-ը։

США не позволят ХАМАС участвовать в послевоенном управлении Газой - Трамп
Соединенные Штаты не позволят палестинскому движению ХАМАС участвовать в управлении сектором Газа в будущем. Как сообщает Арменпресс, об этом президент США Дональд Трамп заявил в ходе беседы с журналистами в Белом доме.
Главе аппарата Белого дома был задан вопрос о том, будут ли Соединенные Штаты препятствовать тому, чтобы ХАМАС играл какую-либо роль в послевоенном управлении Газой.
«Мы не позволим ХАМАС сделать это, и посмотрим, что произойдет с Газой, но мы добились большого прогресса на Ближнем Востоке», — поделился LiveNOW с телеканала Fox видеозаписью сессии вопросов и ответов с журналистами.
«События того дня, того особенного дня, 7 октября 2023 года, никогда не должны были произойти. Этого бы никогда не произошло, если бы я был президентом, но мы положим конец  этой ситуации», — заявил лидер США.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после вторжения вооруженных сторонников ХАМАС из сектора Газа на территорию Израиля 7 октября 2023 года, которое сопровождалось убийствами жителей приграничных поселений и захватом заложников. В результате атаки погибло около 1200 человек, а 250 были взяты в плен.
В ответ Израиль начал военную операцию в анклаве, целью которой было уничтожение военных и политических структур ХАМАС и освобождение всех заложников. На сегодняшний день в ходе боевых действий в секторе Газа погибло более 51 200 палестинцев и около 117 000 получили ранения.