Թրամփի հայտարարությունը Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու մտադրության մասին լայն արձագանքի է արժանացել
FILE PHOTO: U.S. President Donald Trump makes an announcement about a trade deal with the U.K., in the Oval Office at the White House in Washington, D.C., U.S., May 8, 2025. REUTERS/Leah Millis/File Photo
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու մտադրության մասին հայտարարությունը լայնորեն ողջունվել է մի շարք երկրների ու կազմակերպությունների կողմից, որոնք այս որոշումը համարել են տարածաշրջանային կայունությանը նպաստելու և Դամասկոսի հետ համագործակցության նոր փուլ մեկնարկելու քայլ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ն։
ԱՄՆ նախագահի կողմից Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու մտադրության մասին հայտարարությունը ողջունել են Կատարը, Քուվեյթը, Հորդանանը, Լիբիան, Լիբանանը, Իրաքը, Բահրեյնը, ինչպես նաև Արաբական երկրների լիգան, Ծոցի համագործակցության խորհուրդը, ՄԱԿ-ը՝ դա որակելով որպես կարևորագույն քայլ նոր Սիրիայում կայունության և բարգավաճման աջակցման գործում։
Վաշինգտոնի հայտարարության ֆոնին Սիրիան և Միացյալ Նահանգները հաստատել են, որ Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում մայիսի 14-ին կկայանա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հանդիպումը։
ԱՄՆ նախագահը մայիսի 13-ին հայտարարել է Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու մտադրության մասին՝ այդ երկրին հետագա առաջընթացի և բարգավաճման հասնելու հնարավորություն տալու նպատակով՝ նշելով, որ իր վարչակազմն առաջին քայլն է արել Սիրիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ։

Заявление Трампа о намерении отменить санкции в отношении Сирии вызвало широкий резонанс
Заявление президента США Дональда Трампа о намерении снять санкции с Сирии вызвало широкий резонанс со стороны ряда стран и организаций, которые расценили это решение как шаг на пути к укреплению региональной стабильности и началу нового этапа сотрудничества с Дамаском. Как передает Арменпресс, об этом сообщило телевидение Сирии.
Заявление президента США о намерении снять санкции с Сирии приветствовали Катар, Кувейт, Иордания, Ливия, Ливан, Ирак, Бахрейн, а также Лига арабских государств, Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива и ООН, назвав его важнейшим шагом в поддержании стабильности и процветания в новой Сирии.
В свете заявления Вашингтона Сирия и США подтвердили, что встреча президента США Дональда Трампа и президента Сирии Ахмеда аш-Шараа состоится в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде 14 мая.
Президент США объявил 13 мая о своем намерении снять санкции с Сирии, чтобы позволить стране добиться дальнейшего прогресса и процветания, отметив, что его администрация сделала первый шаг к нормализации отношений с Сирией.