Վրաստանում հայտարարել են, որ մինչև 2030 թվականն այլ երկրներից ավելի պատրաստ կլինի անդամակցել ԵՄ-ին
Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը բնակչությանը խոստացել է, որ մինչև 2030 թվականը Վրաստանն ավելի պատրաստ կլինի անդամակցել Եվրամիությանը, քան մյուս թեկնածու երկրները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին ասվում է կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ։
«Վրացական երազանք»-ը շեշտել է, որ իրենց քաղաքական թիմը հասարակությանը խոստանում է արժանապատվորեն դիմագրավել բոլոր մարտահրավերներին։
«Կուսակցությունը նաև հույս է հայտնում, որ մինչ 2030-ը Բրյուսելի բյուրոկրատիան կփոխարինվի արժանապատիվ, անկախ վերնախավով, որը ուղղված է դեպի Եվրամիության և Եվրոպայի ապագան»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Իշխող կուսակցությունը նշում է, որ Վրաստանն այսօր անկախ է և ինքնիշխան, ինչպես երբեք, և ոչ ոք չի կարող ստիպել նրա ղեկավարությանը քայլեր ձեռնարկել երկրի շահերի դեմ։ « «Վրացական երազանք»-ի իշխանությունները գործում են Վրաստանի ազգային շահերի թելադրանքով և երբեք թույլ չեն տա փոխզիջումներ այդ շահերի գնով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Վրաստանը ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ Է ստացել 2023-ի վերջին, սակայն ԵՄ-ի հետ երկրի հարաբերությունները զգալիորեն վատթարացել են 2024-ին այն բանից հետո, երբ «Վրացական երազանք»-ն ընդունեց օրենք օտարերկրյա գործակալների մասին՝ չնայած զանգվածային բողոքներին և Արևմուտքի ճնշումներին: Նոյեմբերի 28-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարեց, որ երկիրն իր հերթին սառեցնում է ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների բացման գործընթացը։ Չնայած դրան՝ վրացական իշխանությունները նշում են, որ բաց են մնում ինտեգրացիոն գործընթացի վերսկսման համար, եթե ԵՄ-ն համապատասխան քայլեր ձեռնարկի և դադարեցնի Եվրամիության թեմայով շանտաժի ենթարկել երկրի իշխանություններին։

В Грузии заявили, что к 2030 году будут готовы к вступлению в ЕС больше других
Правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" пообещала населению, что страна будет готова к вступлению в Евросоюз к 2030 году больше других государств-кандидатов. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в заявлении партии.
"Несмотря на то, что европейская бюрократия и сегодня занята шантажом Грузии и попыткой возвращения к власти недемократических сил, обещаем обществу, что наша политическая команда достойно справится со всеми вызовами и Грузия встретит анонсированное к 2030 году расширение ЕС самой подготовленной среди всех стран-кандидатов", - говорится в заявлении по случаю 13-летия основания партии.
"Грузинская мечта" также выражает надежду, что к тому времени "сегодняшняя бюрократия Брюсселя сменится достойной, независимой и ориентированной на будущее Евросоюза и Европы элитой".
В своем заявлении правящая партия отмечает, что Грузия сегодня "независима и суверенна как никогда" и никто не может заставить ее руководство делать шаги, направленные против интересов страны. "Власти "Грузинской мечты" действуют под диктовку национальных интересов Грузии и никогда не допустят компромиссов ценой этих интересов", - говорится в заявлении.
В конце 2023 года Грузия получила статус кандидата в члены Евросоюза, но отношения страны с ЕС существенно испортились в 2024 году, после того как "Грузинская мечта" приняла закон об иноагентах, несмотря на массовые протесты. 28 ноября премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что страна со своей стороны замораживает процесс открытия переговоров о вступлении в ЕС. При этом власти Грузии отмечают, что остаются открыты к возобновлению процесса интеграции, если со стороны ЕС будут сделаны соответствующие шаги.