ԱՄՆ Գերագույն դատարանը վերացրել է միգրանտների զանգվածային արտաքսման արգելքը
ԱՄՆ Գերագույն դատարանն ապրիլի 7-ին բավարարել է ամերիկյան վարչակազմի պահանջը և վերացրել է միգրանտների զանգվածային արտաքսման արգելքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը:
Դատարանի հինգ անդամներ քվեարկել են արգելքը վերացնելու օգտին, չորսը՝ դեմ։ Այսպիսով, բեկանվել է վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որն ուժի մեջ էր թողել ստորադաս ատյանի վճիռը։
Միևնույն ժամանակ Գերագույն դատարանը գործադիր իշխանությանը պարտավորեցրել է «ողջամիտ ժամանակ» տալ միգրանտներին ՝ դատարանում վիճարկելու իրենց արտաքսումը, նախքան նրանց կվտարեն երկրից: Բացի այդ, Գերագույն  դատարանի որոշմամբ, համապատասխան դատական քննությունները պետք է տեղի ունենան Տեխասում, որտեղ պահվում են միգրանտները, այլ ոչ թե Վաշինգտոնում։
Ավելի վաղ Կոլումբիայի մայրաքաղաքային շրջանի դատարանը որոշել էր ժամանակավորապես դադարեցնել 1798 թվականի «Օտարերկրացի  թշնամիների մասին» օրենքի հիման վրա Միացյալ Նահանգներից միգրանտների զանգվածային արտաքսումները, մինչև չորոշվի դրա կիրառման իրավաբանական հիմնավորումը, ինչպես նաև հետ դարձնել արտաքսվող անձանցով թռչող բոլոր չվերթերը: Ըստ ABC News-ի՝ ԱՄՆ վարչակազմն անտեսել էր դատարանի այս պահանջը:

Верховный суд США отменил запрет на массовые депортации мигрантов
Верховный суд США 7 апреля удовлетворил запрос администрации США и снял запрет на массовые депортации мигрантов. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Associated Press.
Пять членов суда проголосовали за отмену запрета, четверо — против. Таким образом, решение Апелляционного суда, подтвердившего решение суда нижестоящей инстанции, было отменено.
При этом Верховный суд обязал исполнительную власть предоставить мигрантам «разумное время» для оспаривания их высылки в суде, прежде чем те покинут страну. Кроме того, отметили в Верховном суде, соответствующие судебные разбирательства должны проходить в Техасе, где содержатся мигранты, а не в Вашингтоне.
Ранее суд столичного округа Колумбия постановил временно прекратить массовые депортации из США мигрантов на основе Закона о врагах-иностранцах от 1798 года, пока не будет определена юридическая обоснованность его применения, а также развернуть все рейсы с депортированными лицами на борту. Последнее требование, по свидетельству телеканала ABC News, администрация проигнорировала.