ԵՄ անդամ երկրներն ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին պատասխան միջոցների շուրջ քվեարկություն կանցկացնեն
Եվրամիության անդամ երկրները պատրաստվում են ապրիլի 9-ին քվեարկել ԱՄՆ-ի կողմից պողպատի և ալյումինի համար սահմանված մաքսատուրքերի դեմ պատասխան միջոցների շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24-ը՝ վկայակոչելով ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկին։
Եվրոպական հանձնաժողովի առաջարկը կընդունվի, եթե դրան կողմ լինի որակյալ մեծամասնությունը՝ կազմված 15 անդամ երկրներից, որոնք ներկայացնում են ԵՄ բնակչության 65 տոկոսը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից հայտարարված մաքսատուրքերի ֆոնին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 3-ին կհանդիպի այն ոլորտների ներկայացուցիչների հետ, որոնց վրա մաքսատուրքերի բարձրացումն ամենաշատը կազդի։
Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն հայտարարել էր, որ մաքսատուրքերն «աղետ» են ինչպես Եվրոպայի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների համար։
Բրիտանիայի առևտրի նախարար Ջոնաթան Ռեյնոլդսը նույնպես հայտարարել է, որ ապրիլի 3-ին կհանդիպի տարբեր բիզնեսների հետ՝ հնարավոր պատասխան միջոցների մշակման համար։
Մաքսատուրքերի ազդեցությունը նվազեցնելու համար Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը 14,1 միլիարդ եվրոյի ծրագիր կնախաձեռնի։
Իր հերթին, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրոպան «այս փոթորիկը հաղթահարելու» համար ունի անհրաժեշտ ամեն բան։
Թրամփը ապրիլի 2-ին հայտարարել է, որ 10% բազային մաքսատուրքեր է սահմանում Միացյալ Նահանգներ ներկրվող բոլոր ապրանքների համար և ավելի բարձր մաքսատուրքեր՝ երկրի տասնյակ խոշորագույն առևտրային գործընկերների համար։
Նա ցույց է տվել, թե ԱՄՆ-ի նկատմամբ ինչ մաքսատուրքեր են գործում այլ երկրներում և ինչ է սահմանում ԱՄՆ-ն ի պատասխան դրանց: Ըստ աղյուսակի՝ Չինաստանում ամերիկյան ապրանքների համար մաքսատուրքերը միջինում կազմում են 67%, իսկ ԱՄՆ պատասխան մաքսատուրքերը կկազմեն 34%։ ԵՄ մաքսատուրքերը գնահատվում են 39%, պատասխան մաքսատուրքերը կկազմեն 20%: Ճապոնիայից ներկրվող ապրանքների համար մաքսատուրքերը կազմում են 46%, պատասխան մաքսատուրքերն ԱՄՆ-ից՝ 24%։ Ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ հնդկական մաքսատուրքերը գնահատվում են 52%, պատասխան մաքսատուրքերը՝ 26%։

Страны-члены ЕС проведут голосование по вопросу ответных мер на таможенные пошлины США
Государства-члены Европейского союза 9 апреля проведут голосование по вопросу ответных мер на пошлины США на сталь и алюминий. Как передает Арменпресс, об этом сообщает France24 со ссылкой на высокопоставленного чиновника ЕС.
Предложение Европейской комиссии будет принято, если за него проголосует большинство из 15 государств-членов, представляющих 65 % населения ЕС.
В связи с введением пошлин президентом США Дональдом Трампом президент Франции Эммануэль Макрон 3 апреля встретится с представителями сфер, которые больше всех пострадают от повышения пошлин.
Премьер-министр Франции Франсуа Байру заявил, что пошлины станут катастрофой как для Европы, так и для США.
Министр торговли Великобритании Джонатан Рейнольдс объявил, что 3 апреля он встретится с представителями различных предприятий для разработки возможных контрмер.
Чтобы снизить влияние пошлин, премьер-министр Испании Педро Санчес запустит программу стоимостью 14,1 млрд евро.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что у Европы есть все необходимое, чтобы “пережить этот шторм”.
2 апреля Трамп объявил о введении 10-процентной базовой пошлины на все товары, импортируемые в США, а также более высокие пошлины для десятка крупнейших торговых партнеров страны.
Он представил таблицу, показывающую, какие пошлины вводят другие страны в отношении Соединенных Штатов и что вводят Соединенные Штаты в ответ на них.
Согласно таблице, пошлины на американские товары в Китае в среднем составляют 67%,  ответные пошлины США составят 34%. Пошлины ЕС оцениваются в 39%, ответные пошлины - в 20%. Пошлины на товары, импортируемые из Японии, составляют 46%, ответные пошлины со стороны США - 24%. Пошлины Индии на американские товары составляют 52%, ответные пошлины - 26%.