ՆԳ նախարարի տեղակալն ընդունել է ԵՄ թմրամիջոցների գործակալության պատվիրակությանը
Հայաստանի ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ապրիլի 2-ին ընդունել է Եվրոպական Միության թմրամիջոցների մոնիթորինգի ծրագրի գլխավոր համակարգող Իլզե Յակոբսենի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էր Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Արմեն Ղազարյանը, ներկայացնելով թմրամիջոցների դեմ պայքարի ուղղությամբ ՆԳ նախարարության որդեգրած քաղաքականությունը, անդրադարձել է թմրամիջոցների դեմ պայքարի ռազմավարության նախագծին, հանցավորության կանխարգելման ռազմավարության մշակմանն ուղղված աշխատանքներին։
Վիզաների ազատականացման երկխոսության համատեքստում փոխնախարարը կարևորել է երկկողմ համագործակցությունն՝ ուրվագծելով հանրային անվտանգության բաղադրիչի շրջանակում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Արմեն Ղազարյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրոպոլի համագործակցության խորացմանը՝ ընդգծելով Հայաստանի կողմից Եվրոպոլում կապի սպայի նշանակման կարևորությունը։ Փոխնախարարը կարևորել է նաև Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության (FRONTEX) հետ փոխգործակցության ընդլայնումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի սահմանային հսկողության և հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը։
Պատվիրակության ղեկավարը ներկայացրել է Թմրամիջոցների գործակալության գործունեության հիմնական ուղղությունները, նախաձեռնություններն ու ԵՄ անդամ և հարևան երկրների հետ համագործակցության մանրամասները։ Անդրադառնալով տեխնիկական կապի կետի՝ Թմրամիջոցների դիտակենտրոնի աշխատանքին, նա ներկայացրել է մշակված ձեռնարկի վերաբերյալ մանրամասներ, խոսել թմրամիջոցների մոնիթորինգի և կանխարգելման համատեքստում վաղաժամկետ տեղեկացման համակարգի դերի մասին։
Ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը ներկայացրել է Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի շրջանառության և ապօրինի շրջանառության կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքը և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի գործիքակազմերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև թմրամիջոցների դեմ պայքարի ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները, փորձի փոխանակման հնարավորությունները և ոլորտին վերաբերող այլ հարցեր։

Armenian Deputy Minister of Internal Affairs meets with EU Drugs Agency delegation
A European Union Drugs Agency (EUDA) delegation is in Yerevan for a technical visit under the EU4Monitoring Drugs II (EU4MD II) project.
Deputy Minister of Internal Affairs Armen Ghazaryan met with EU4MD II coordinator Ilze Jekabsone on Wednesday.
Colonel Vardan Vardanyan, the Deputy Police Chief and Head of the Criminal Police Department also participated in the meeting.
Ghazaryan briefed Jekabsone on the ministry’s policy in combatting narcotics and the draft anti-drug strategy, as well as the development of a crime-prevention strategy.
In context of the visa liberalization dialogue the deputy minister attached importance to bilateral cooperation, outlining opportunities for developing partnership within the framework of the public safety component.
Ghazaryan also spoke about deepening cooperation between Armenia and Europol, stressing the importance of Armenia appointing a liaison officer in Europol. He also highlighted the expansion of partnership with FRONTEX, the European Border and Coast Guard Agency, which would contribute to the increase of efficiency in border control and combating crime.
Jekabsone presented the main directions of EUDA operations and details about cooperation with EU members and non-members, and the role of early warning in monitoring and prevention work.
Prospects of cooperation, opportunities of exchange of experience and other matters pertaining to combating drug trafficking were discussed.