ՆԳ նախարարի տեղակալն ընդունել է ԵՄ թմրամիջոցների գործակալության պատվիրակությանը
Հայաստանի ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ապրիլի 2-ին ընդունել է Եվրոպական Միության թմրամիջոցների մոնիթորինգի ծրագրի գլխավոր համակարգող Իլզե Յակոբսենի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էր Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Արմեն Ղազարյանը, ներկայացնելով թմրամիջոցների դեմ պայքարի ուղղությամբ ՆԳ նախարարության որդեգրած քաղաքականությունը, անդրադարձել է թմրամիջոցների դեմ պայքարի ռազմավարության նախագծին, հանցավորության կանխարգելման ռազմավարության մշակմանն ուղղված աշխատանքներին։
Վիզաների ազատականացման երկխոսության համատեքստում փոխնախարարը կարևորել է երկկողմ համագործակցությունն՝ ուրվագծելով հանրային անվտանգության բաղադրիչի շրջանակում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Արմեն Ղազարյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրոպոլի համագործակցության խորացմանը՝ ընդգծելով Հայաստանի կողմից Եվրոպոլում կապի սպայի նշանակման կարևորությունը։ Փոխնախարարը կարևորել է նաև Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության (FRONTEX) հետ փոխգործակցության ընդլայնումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի սահմանային հսկողության և հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը։
Պատվիրակության ղեկավարը ներկայացրել է Թմրամիջոցների գործակալության գործունեության հիմնական ուղղությունները, նախաձեռնություններն ու ԵՄ անդամ և հարևան երկրների հետ համագործակցության մանրամասները։ Անդրադառնալով տեխնիկական կապի կետի՝ Թմրամիջոցների դիտակենտրոնի աշխատանքին, նա ներկայացրել է մշակված ձեռնարկի վերաբերյալ մանրամասներ, խոսել թմրամիջոցների մոնիթորինգի և կանխարգելման համատեքստում վաղաժամկետ տեղեկացման համակարգի դերի մասին։
Ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը ներկայացրել է Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի շրջանառության և ապօրինի շրջանառության կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքը և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի գործիքակազմերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև թմրամիջոցների դեմ պայքարի ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները, փորձի փոխանակման հնարավորությունները և ոլորտին վերաբերող այլ հարցեր։

Заместитель министра внутренних дел принял делегацию агентства ЕС по мониторингу наркотиков
2 апреля заместитель министра внутренних дел Армении Армен Казарян принял делегацию во главе с главным координатором Программы Европейского Союза по мониторингу наркотиков Ильзе Якобсен.
На встрече присутствовал и начальник Главного управления криминальной полиции, заместитель начальника полиции Вардан Варданян.
Как передает Арменпресс ,со ссылкой на сообщение Министерства внутренних дел, Армен Казарян, представляя политику Министерства внутренних дел в области борьбы с наркотиками, коснулся проекта стратегии борьбы с наркотиками, работ, направленных на разработку стратегии предотвращения преступности.
Армен Казарян также коснулся темы углубления сотрудничества между Арменией и Европолом, подчеркнув важность назначения Арменией офицера связи в Европол. Заместитель министра также подчеркнул важность расширения сотрудничества с Европейским агентством пограничной и береговой охраны (FRONTEX), отметив, что это будет способствовать повышению эффективности пограничного контроля и борьбы с преступностью.
Глава делегации представил основные направления деятельности Агентства по мониторингу оборота наркотиков, инициативы, а также детали сотрудничества с государствами-членами ЕС и соседними странами. Говоря о работе технического контактного пункта - Обсерватории по наркотикам, он представил подробную информацию о разработанном руководстве и рассказал о роли системы раннего предупреждения в контексте мониторинга и профилактики наркомании.
Заместитель начальника полиции Вардан Варданян представил работу Межведомственной комиссии по противодействию незаконному обороту и контрабанде наркотических средств и психотропных веществ и инструменты борьбы с транснациональной преступностью.
В ходе встречи также обсуждались перспективы сотрудничества в сфере борьбы с наркотиками, возможности обмена опытом и другие вопросы, касающиеся данной сферы.