Գազայի հատվածում իսրայելական հարվածներից վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհվել է շուրջ 50 մարդ
Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից ռազմական գործողությունների հետևանքով վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհվել է շուրջ 50 մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Գազայի հատվածի տարբեր շրջաններ շարունակում են ենթարկվել իսրայելական հրետանու, անօդաչու թռչող սարքերի և ռազմական օդանավերի ինտենսիվ գնդակոծությունների, որոնք հանգեցնում են ահռելի ավերածությունների ու մարդկային կորուստների։ Հարձակման են ենթարկվում նաև Հորդանան գետի Արևմտյան ափի բնակավայրերը։
Պաղեստինում Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավարը նշել է, որ Գազայի հատվածում սննդի զգալի պակաս կա, և բնակչության 90%-ը տառապում է թերսնումից:
Պաղեստինի փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գործակալությունն իր հերթին հայտնել է, որ երեք շաբաթվա ընթացքում որևէ օգնություն մուտք չի գործել անկլավ:
Մարտի 18-ին Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում հրադադարի ռեժիմը խախտելուց հետո առնվազն 855 մարդ է զոհվել, ևս 1900-ը վիրավորվել է։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր պաղեստինցի զոհերի թիվը հասել է 50 208-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 113 910-ի։
Իսրայելը ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր 1200 մարդ, շուրջ 250 մարդ գերեվարվել էր։

За последние 24 часа в результате израильских ударов по сектору Газа погибло почти 50 человек
За последние 24 часа в результате израильских военных операций в секторе Газа погибло около 50 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал “Al Jazeera”.
Различные районы сектора Газа продолжают подвергаться интенсивным обстрелам со стороны израильской артиллерии, беспилотников и боевых самолетов, что приводит к огромным разрушениям и человеческим жертвам. Поселения на Западном берегу реки Иордан также подвергаются нападениям.
Глава Всемирной продовольственной программы в Палестине отметил, что в секторе Газа наблюдается значительная нехватка продовольствия, 90% населения страдает от недоедания.
Агентство ООН по делам палестинских беженцев, в свою очередь, сообщило, что в анклав не поступало никакой помощи в течение трех недель.
По меньшей мере, 855 человек погибли и еще 1 900 получили ранения с тех пор, как Израиль 18 марта нарушил режим прекращения огня в секторе Газа.
Министерство здравоохранения сектора Газа сообщило, что число погибших палестинцев с 7 октября 2023 года достигло 50 208 человек, число раненых - 113 910 человек.
Израиль начал военные действия в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло 1 200 человек и около 250 были взяты в плен.