Վերջին երեք օրերի ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 700-ը
Գազայի հատվածի տարբեր շրջանների վրա Իսրայելի հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 700 պաղեստինցի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Al Jazeera-ն։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության խոսնակ Խալիլ ալ-Դաքրանը նշել է, որ Իսրայելի հարձակումների հետևանքով մարտի 18-ից ի վեր Գազայում զոհերի թիվը հասել է 710-ի, իսկ վիրավորների թիվը գերազանցել է 900-ը։
Շատերը մահացել են բժշկական սարքավորումների և դեղամիջոցների բացակայության պատճառով։
Տեղեկություններ կան այն մասին, որ վիրավորվածների 70 տոկոսը կանայք և երեխաներ են, որոնց մեծ մասն ունեն ծանր վնասվածքներ։
Մարտի 18-ից Իսրայելի պաշտպանության բանակը վերսկսել է լայնածավալ ռազմական գործղությունները Գազայի հատվածի տարբեր շրջանների ուղղությամբ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը ռազմական գործողությունների վերսկսումը բացատրել է նրանով, որ ՀԱՄԱՍ-ը մերժել է միջնորդների և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի կողմից բանակցությունների ընթացքում ներկայացված առաջարկները։
ՀԱՄԱՍ-ն իր հերթին ռազմական գործողությունների վերսկսման համար մեղադրել է Իսրայելին և ԱՄՆ-ին՝ հայտարարելով, որ շարժումը «մինչև վերջին պահը պահպանել է հրադադարի համաձայնագիրը»:

За последние три дня число жертв в секторе Газа превысило 700
Более 700 палестинцев убиты в результате атак Израиля на различные районы сектора Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Al Jazeera.
Пресс-секретарь министерства здравоохранения сектора Газа Халил Аль-Дакран отметил, что число жертв в секторе Газа с 18 марта достигло 710, а число раненых превысило 900.
Многие умерли из-за отсутствия медицинского оборудования и лекарств.
Сообщается, что 70% пострадавших — женщины и дети, большинство из которых имеют серьезные травмы.
С 18 марта Армия обороны Израиля возобновила масштабные военные действия в направлении различных районов сектора Газа. В администрации премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху объяснили возобновление боевых действий тем, что ХАМАС отклонил предложения, представленные посредниками и спецпредставителем президента США Стивеном Уитткоффом в ходе переговоров.
ХАМАС, со своей стороны, обвинил Израиль и США в возобновлении боевых действий, заявив, что движение «соблюдало соглашение о прекращении огня до последнего момента».