Վրաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը
Վրաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին նոր օրինագիծը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Օրինագիծը կոչվում է Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտ: «Ութսունվեց ձայն կողմ, դեմ՝ 0: Փաթեթն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ»,- հայտնել է խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին:
Փետրվարի սկզբին իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հայտարարեց, որ իրենք կնախաձեռնեն նոր օրենք օտարերկրյա գործակալների մասին, որը կլինի ԱՄՆ-ում գործող FARA օրենքի անալոգը, որպեսզի կանխի «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության օրենքի» հետ կապված որևէ շահարկում։
Վրաստանի իշխանությունները նաև նախկինում ընդունել են «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որը հայտնի է նաև որպես «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենք: Դրա և ամերիկյանի օրենքի տարբերությունն այն է, որ «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը վերաբերում է կազմակերպություններին, ոչ թե անհատներին, և ենթադրում է տուգանքներ տարեկան եկամտահարկի հայտարարագիր չներկայացնելու համար: Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքի խախտման համար նախատեսվում է մինչև 5 տարի ազատազրկում։

Парламент Грузии принял закон об иноагентах во втором чтении
Парламент Грузии во вторник принял во втором чтении новый законопроект об иноагентах, который является аналогом американского закона.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, законопроект называется "Акт о регистрации иностранных агентов". Американский закон, о котором идет речь, называется Foreign Agents Registration Act (FARA)/
"Восемьдесят шесть (голосов) - за, ни одного - против. Пакет принят во втором чтении", - заявил председатель парламента Шалва Папуашвили на заседании по итогам голосования.
В начале февраля в правящей в Грузии партии "Грузинская мечта" заявили, что инициируют новый закон об иноагентах, который будет дословным аналогом действующего в США закона FARA, чтобы предотвратить любые спекуляции в отношении "закона о прозрачности иностранного влияния". Власти Грузии ранее также приняли закон "О прозрачности иностранного влияния", также известный как закон об иноагентах. Отличие между данного закона и американского в том, что закон "О прозрачности иностранного влияния" касается организаций, а не физических лиц и подразумевает штрафы за невнесение ежегодной декларации о доходах. Аналогичный американскому закон предусматривает тюремное заключение сроком до 5 лет.