Հայաստանի Հանրապետությունը տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով եվրապարտատոմսեր
Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային կապիտալի շուկայում 2025 թ. մարտի 5-ին հաջողությամբ տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր` 7.1% եկամտաբերությամբ:
«Սա Հայաստանի կողմից միջազգային կապիտալի շուկայում եվրապարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է՝ մեր երկրի համար խիստ էական մի իրադարձություն, որը ոչ միայն ընդգծում է Հայաստանի մակրոտնտեսական և ֆինանսական համակարգերի կայունությունը, այլև վկայում է միջազգային կառույցների և ներդրողների կողմից մեր երկրի նկատմամբ ցուցաբերվող ամուր, խորքային և երկարաժամկետ վստահության մասին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ֆինանսների նախարարությունը:
Նշվում է, որ տեղաբաշխման գործընթացն ունի իրեն հատուկ ընթացակարգեր, որոնք հանրային խոսքի մեջ ենթադրում են նաև որոշակի սահմանափակումներ:
«Քանի որ այս առումով հանրության շրջանում շատ հարցեր կան, ժամկետի ավարտից անմիջապես հետո` առաջիկա օրերին, նախատեսվում է կազմակերպել բրիֆինգ: Օրվա և ժամի վերաբերյալ ավելի հստակ կտեղեկացնենք նախապես»,- եզրափակվում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունը:

Республика Армения разместила еврооблигации на сумму $750 миллионов
Республика Армения на международном рынке капитала 5 марта 2025 года успешно разместила еврооблигации на сумму $750 млн со сроком погашения 10 лет и доходностью 7,1%.
«Это пятый выпуск еврооблигаций Армении на международном рынке капитала, очень значимое событие для нашей страны, которое не только подчеркивает стабильность макроэкономической и финансовой систем Армении, но и свидетельствует о сильном, глубоком и долгосрочном доверии, проявленном к нашей стране международными структурами и инвесторами», - говорится в сообщении Министерства финансов РА, передает Арменпресс
Отмечается, что процесс размещения имеет свои особые процедуры, которые также предполагают определенные ограничения в публичных выступлениях.
«Поскольку у общественности много вопросов по этому поводу, сразу после окончания срока, в ближайшие дни, планируется организовать брифинг. О дне и времени мы сообщим более четко заранее», - говорится в сообщении, министерства.