ԱՄՆ-ի և Լիտվայի պաշտպանության նախարարները քննարկել են մերձբալթյան երկրում ամերիկյան ռազմական ներկայության ընդլայնումը
Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Դովիլե Շակալենեն ամերիկացի գործընկեր Փիթեր Հեգսեթի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտնել է երկրում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունն ընդլայնելու պատրաստակամության մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Լիտվայի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Կողմերը քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Շակալենեն վստահեցրել է, որ Լիտվան պատրաստ է ոչ միայն պահպանել, այլև հնարավորինս ընդլայնել ամերիկյան զորքերի ներկայությունը երկրում։ Նա հայտնել է նաև, որ Փիթեր Հեգսեթը դրական է արձագանքել պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին և բարենպաստ պայմաններին: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը մարտավարական մակարդակում և շփումները՝ հետագա հանդիպումների ընթացքում:
Նշվում է նաև, որ զրույցի վերջում կողմերը հաստատել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությունն ամրապնդելու նպատակով սերտ համագործակցությունը շարունակելու ցանկությունը:
«Լիտվայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը կարևոր զսպիչ գործոն և անվտանգության երաշխիք է Բալթյան երկրներում»,- գտնում են Լիտվայի պաշտպանական գերատեսչությունում:

Министры обороны США и Литвы обсудили расширение военного присутствия США в прибалтийском государстве
Министр национальной обороны Литвы Довиле Шакалене провела телефонный разговор с министром обороны США Питером Хегсетом, в котором заявила о готовности расширить военное присутствие США в стране.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба литовского Минобороны.
В ходе беседы были обсуждены вопросы сотрудничества двух стран в сфере обороны и вопросы региональной безопасности. Шакалене заверила, что Литва готова не только сохранить, но и, по возможности, увеличить присутствие войск США в нашей стране. Она сообщила также, что Питер Хегсет очень позитивно отреагировал на перспективы и благоприятные условия сотрудничества в сфере оборонной промышленности. Стороны договорились продолжить работу на тактическом уровне и продолжить переговоры в ходе других встреч.
Отмечается, что в конце беседы обе стороны подтвердили стремление продолжать тесное сотрудничество в целях укрепления региональной и международной безопасности.
«Военное присутствие США в Литве является критически важным фактором сдерживания и гарантией безопасности в странах Балтии", - считают в военном ведомстве Литвы.