Հայաստանում կփորձարկվի թոքի քաղցկեղի բուժման նոր մեթոդ. նախատեսվում է փորձարկել իմունոթերապևտիկ երկու դեղորայքի՝բալստիլիմաբի և բոտենսիլիմաբի համատեղ կիրառումը, համապատասխան հետազոտություններն արդեն մեկնարկել են:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի գիտական ղեկավար, ուռուցքաբան-քիմիոթերապևտ Սամվել Բարդախչյանը նշեց՝ Իմունոթերապիան ամբողջ աշխարհում և Հայաստանում նոր զարգացող ոլորտ է:
«Սովորաբար ուռուցքների բուժման համար օգտագործվում է քիմիոթերապիա, այն դեղորայք է, որն անմիջապես ազդում է ուռուցքային բջիջների վրա և քայքայում է դրանք: Ի տարբերություն դրանց՝ բուժման այս նոր մեթոդը՝ իմունոթերապիան, անմիջապես չի ազդում ուռուցքային բջջի վրա, բայց խթանում է մարդու իմուն համակարգը և օգնում է, որպեսզի օրգանիզմը ինքը կարողանա հայտնաբերել ուռուցքը և պայքարել դրա դեմ»,- նշեց Բարդախչյանը:
Մասնագետի խոսքով՝ իմունոթերապիան ամբողջ աշխարհում ներդրվել է 2010 -ական թվականներից և այդ հետազոտությունները շարունակում են զարգանալ: Իմունոթերապևտիկ դեղորայքն ավելի լայն կիրառություն է ստանում, ինչպես նաև փնտրվում են դրանց արդյունավետությունը բարձրացնելու նոր մեթոդներ։
«Այլ ուռուցքային հիվանդությունների բուժման համար այս դեղերն արդեն բազմաթիվ կիրառություններ ունեն։ Մի շարք կլինիկական հետազոտություններում՝ հատկապես հաստ աղիքի ուռուցքի բուժման ժամանակ ցույց են տվել շատ խոստումնալից արդյունքներ, բավականին լավ արդյունավետություն: Եվ այդ տվյալների հիման վրա էլ այդ թվում մեր հիվանդանոցում սկսվել են հետազոտություններ՝ թոքի ուռուցքների բուժման նպատակով»,- ասաց ուռուցքաբան-քիմիոթերապևտը:
Հետազոտությունը Հայաստանում սկսել են իրականացնել 2024 թվականի հունիսից, որը նախատեսվում է կատարել 45 հիվանդների շրջանում, որոնք ունեն չորրորդ փուլի թոքի քաղցկեղ և որևէ բուժում չեն ստացել:
Մասնագետն ընդգծեց՝ այս հետազոտությունը կոնկրետ ուղղված է թոքի քաղցկեղի բուժմանը, բայց նաև պլանավորում են այս դեղորայքի կիրառմամբ կլինիկական հետազոտություններ իրականացնել ուրիշ ուռուցքային հիվանդությունների համար, երբեմն նաև զուգակցվելով քիմիոթերապևտիկ բուժման հետ:
Հետազոտությունը համատեղ իրականացնում են ՀՀ ԱՆ Յոլյան Արյունաբանության և Ուռուցքաբանության կենտրոնն ու Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտը։ Հետազոտությունը հաստատվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից:

Doctors in Armenia will test a new method for treating lung cancer using a combination of Balstilimab and Botensilimab immunotherapy.
Experts are now conducting the relevant research.
Samvel Bardakhchyan, the Scientific Director of the Immune Oncology Research Institute and Lead of the Adult Oncology team at the Yeolyan Hematology and Oncology Center told Armenpress that immunotherapy is a newly developing area around the world.
“Chemotherapy is usually used for treating cancer, it is a drug that immediately affects the cancerous cells and destroys them. Unlike chemotherapy, this new method of treatment, immunotherapy, doesn’t affect the cancerous cell immediately, but it stimulates the patient’s immune system and helps the body to detect and fight against the cancer on its own,” Bardakhchyan said.
Immunotherapy has been developing around the world since the last decade, and experts have been searching for new methods to increase its efficiency.
“These drugs already have numerous applications for treating other cancerous diseases. They showed highly promising results and high effectiveness in several clinical trials, especially during treatment of colon cancer. And based on that data our hospital also launched the studies for treatment of lung cancer,” the oncologist said.
The studies have been taking place since June 2024 and involve 45 patients with stage 4 lung cancer who haven’t received any treatment in the past.
Although the current studies focus on lung cancer, doctors plan to use the drugs in clinical trials of treating other cancerous diseases, sometimes combining with chemotherapy treatment.
The research, authorized by the healthcare ministry, is conducted jointly by the Immune Oncology Research Institute and the Yeolyan Hematology and Oncology Center.