ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են հայ և ամերիկացի գիտնականների միջև կապերի ընդլայնմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արտուր Մովսիսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դեսպանին և ընդգծել ՀՀ-ԱՄՆ փոխգործակցության կարևորությունը: Նախարարի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման տարբեր ոլորտներում առկա է արդյունավետ համագործակցության ծրագրեր, որոնք ցույց են տալիս գործընկերության որակն ու իրացվելիք ներուժը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել կրթության ոլորտում համագործակցությանը, մասնավորապես՝ բարձրագույն կրթության և գիտության բնագավառում «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության հնարավորություններին:
Նախարարը կարևորել է, որ կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցությունը շեշտադրվել է նաև երկու երկրների միջև կնքված ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթում:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է ամերիկահայ հեղինակավոր գիտնականների ցանցի հետ ակտիվ համագործակցությունն ու միասնական ջանքերի ներդրումը՝ համատեղ աշխատանքների իրականացման համար:
Ներկայացնելով «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ միջազգային մի շարք հեղինակավոր բուհերի հետ համագործակցությամբ ընթացող այս խոշոր նախագծի արդյունավետ իրականացման առումով հայկական կողմը կարևորում է նաև ամերիկյան բուհերի հետ գործընկերությունն ու ամերիկյան լավագույն փորձի կիրառումը:
Դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ շեշտելով, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության զարգացումն առանձնակի կարևորություն ունի: Դեսպանը մասնավորապես նշել է, որ «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը կարող է լավագույնս նպաստել համագործակցության ընդլայնմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) հետ համագործակցությանը, հայ և ամերիկացի գիտնականների միջև կապերի ընդլայնմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված աշխատանքներին, մասնավորապես՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում ԱՄՆ կառավարության դրամաշնորհային աջակցությամբ իրականացվող ծրագրին:

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan received Kristina Kvien, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan and the Deputy Chairman of Higher Education and Science Committee Artur Movsisyan also attended the meeting.
According to the press release from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Minister Andreasyan welcomed the Ambassador and emphasized the importance of Armenia-U.S. cooperation.
The Minister highlighted the significance of effective cooperation programs, which demonstrate the quality of the partnership and the potential for further development.
The meeting focused on cooperation in the field of education, particularly opportunities for collaboration in higher education and science within the framework of the Academic City project. Minister Andreasyan emphasized that education and science cooperation was also prioritized in the strategic partnership document signed between the two countries.
Minister Andreasyan further highlighted the active cooperation with renowned American-Armenian scientists and the joint efforts invested in fostering collaboration. She added that, as part of the planned Academic City project, Armenia also emphasizes its partnership with American universities and the application of American best practices.
Ambassador Kvien expressed gratitude for the reception, stressing that the development of cooperation in education and science is crucial to U.S.-Armenia relations. She specifically noted that the Academic City program could significantly contribute to the expansion of cooperation.
The discussion also touched upon cooperation with the U.S. National Science Foundation (NSF), the expansion of ties between Armenian and American scientists, and the possibilities for joint programs.
The parties also addressed activities aimed at preserving cultural heritage, including the program implemented at the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts - Matenadaran with U.S. government grant support.