37 կազմակերպություն բաց նամակով դիմել է ԿԽՄԿ նախագահին՝ անհապաղ այցելել Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող հայերին
37 կազմակերպություն բաց նամակով դիմել է ԿԽՄԿ նախագահին՝  անհապաղ այցելել Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող հայերին
Կարմիր խաչի երևանյան գրասենյակի մոտ մարտի 3-ին տեղի է ունեցել ակցիա, որի նպատակն էր պահանջ ներկայացնել ԿԽՄԿ-ին՝ անհապաղ այցելել Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող, վերջին 14 օրը հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանին, ում կյանքին վտանգ է սպառնում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունից հայտնում են, որ ակցիայի մասնակիցները բաց նամակ են փոխանցել ԿԽՄԿ Նախագահ Միրյանա Սպոյլարիչ Էգերին:
37 կազմակերպությունների կողմից հասցեագրված նամակն անբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Դիմում ենք Ձեզ խորը մտահոգությամբ՝ կապված Բաքվի բանտում պահվող և ավելի քան երկու շաբաթ հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի, ինչպես նաև Ադրբեջանում քաղաքական շարժառիթներով ապօրինի կերպով դատվող այլ հայ գերիների իրավիճակի հետ։
Ըստ ադրբեջանական մամուլում տարածված տեղեկատվության՝ փետրվարի 25-ի դատական նիստի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը վատթարացել է։ Սակայն, չնայած դրան, դատական նիստը շարունակվել է։ Ավելին, լայնորեն տարածված լուսանկարներում նրա դեմքին տեսանելի են վնասվածքներ և բացահայտ խոշտանգումների հետքեր։ Հաշվի առնելով, որ նա քաղաքական շարժառիթներով ապօրինի կերպով է դատվում և արդեն երկար ժամանակ գտնվում է հացադուլի մեջ, նրա վիճակը կարող է արագորեն վատթարանալ՝ հանգեցնելով անդառնալի հետևանքների։ Նույնքան մտահոգիչ է Ադրբեջանում պահվող այլ հայ գերիների վիճակը, որոնք նույնպես քաղաքական շարժառիթներով են դատվում և ենթարկվում են անարդար վերաբերմունքի ու էթնիկական հատկանիշով պայմանավորված հետապնդման։
Ավելին, Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների փաստագրված դեպքերը, ինչպես նաև Հայաստանի իշխանությունների, ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի հակախոշտանգումային կոմիտեների զեկույցները և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները ցույց են տալիս Ադրբեջանում խոշտանգումների համակարգային ռեժիմի առկայությունը։ Այդ փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ խոշտանգումները հատկապես դաժան են էթնիկ հայերի նկատմամբ՝ հակահայկական ատելության գաղափարախոսության պատճառով։ Ուստի, մենք ունենք հիմնավոր հիմքեր կասկածելու, որ առկա են խոշտանգումների դեպքեր Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ բանտարկյալների նկատմամբ։
Այս համատեքստում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեն (ԿԽՄԿ), որպես անկախ մարդասիրական կազմակերպություն, պարտավոր է գործել՝ համաձայն իր մանդատի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքների։ Ուստի, կոչ ենք անում Ձեզ՝
• Անհապաղ այցելել Ռուբեն Վարդանյանին՝ անկախ բժշկական գնահատում իրականացնելու նպատակով։
• Ապահովել նրա առողջական վիճակի անկողմնակալ մշտադիտարկումը և երաշխավորել, որ նա ստանա անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։ Անշուշտ, նույն մոտեցումը պետք է կիրառելի լինի նաև մյուս հայ բանտարկյալների նկատմամբ։
• Հասցեագրել Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլի պատճառները և միջնորդել՝ ապահովելու նրա հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը։ Այս առումով հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել նրա դեմքի ակնհայտ վնասվածքների պատճառների բացահայտմանը, որոնց համար ադրբեջանական կողմը կրում է հատուկ պատասխանատվություն։
• Ներկայացնել անկողմնակալ զեկույց Ռուբեն Վարդանյանի և այլ հայ գերիների կալանքի պայմանների և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի մասին՝ համաձայն միջազգային չափանիշների։
• Անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հացադուլի դադարեցման ուղղությամբ՝ միաժամանակ հասցեագրելով դրա հիմքում ընկած մտահոգությունները, որոնք հանգեցրել են այս ծայրահեղ քայլին։ Կարևոր է, որ ԿԽՄԿ-ի հաջորդ այցելությունը չլինի ուշացած։
• Կանոնավոր այցելություններ իրականացնել բոլոր հայ գերիներին, որոնք պահվում են ադրբեջանական բանտերում՝ ապահովելու նրանց նկատմամբ արդար վերաբերմունքը։
• Գործել որպես անկախ միջնորդ հայ գերիների և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև՝ ապահովելու միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը և պաշտպանելու նրանց անհապաղ ազատ արձակումը։
ԿԽՄԿ-ն ունի բացառիկ իրավասություն և մանդատ բանտարկյալների պաշտպանության ոլորտում։ Հետևաբար, Ձեր միջամտությունն այս իրավիճակում ոչ միայն արդարացված է, այլև անհրաժեշտ։ Ձեր դերը հատկապես կարևոր է քաղաքական շարժառիթներով դատվող բանտարկյալների նկատմամբ վերաբերմունքի մշտադիտարկման և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների կանխարգելման գործում, ինչը Ժնևի կոնվենցիաների հիմնարար սկզբունքն է։
Հավատացած ենք, որ այս հարցը կդիտարկվի որպես հրատապ խնդիր, և անհապաղ գործողություններ կձեռնարկվեն՝ կանխելու հնարավոր ողբերգական հետևանքները։

37 organizations call on ICRC President to visit Armenians illegally detained in Baku
An action was held near the Yerevan office of the Red Cross on March 3 to demand that the ICRC immediately visit Ruben Vardanyan, who is illegally held in a Baku prison, has been on a hunger strike for the last 14 days, and whose life is in danger.
According to the "We Are Our Mountains" development agency, the participants of the action delivered an open letter to the President of the ICRC, Mirjana Spoljaric Egger.
The letter addressed by 37 organizations, reads as follows:
"Distinguished President Spoljaric Egger,
We are writing to you with deep concern regarding the health condition of Ruben Vardanyan, who has been on a hunger strike for over two weeks while being held in a Baku prison, as well as the situation of other Armenian political prisoners who are being illegally prosecuted in Azerbaijan.
According to reports in the Azerbaijani press, during a court hearing on February 25, Ruben Vardanyan's health deteriorated. However, despite this, the court session continued. Moreover, in the widely circulated photographs, visible injuries and apparent traces of torture can be seen on his face.
Given that he is being illegally prosecuted on political grounds and has been on a prolonged hunger strike, his condition could rapidly worsen, leading to irreversible consequences. Equally concerning is the situation of other Armenian prisoners in Azerbaijan, who are also being prosecuted on political grounds and subjected to unfair treatment and ethnically motivated persecution.
Moreover, documented cases of torture against Armenian captives in Azerbaijan, along with reports from Armenian authorities, the UN and CoE anti-torture committees and decisions of the European Court of Human Rights, demonstrate the existence of a systemic torture regime in Azerbaijan.
These documents show that torture is particularly brutal toward ethnic Armenians due to an anti-Armenian hatred ideology. Therefore, we have substantial basis to suspect potential torture cases against all other Armenian detainees in Azerbaijan.
In this context, the International Committee of the Red Cross (ICRC), as an independent humanitarian organization, is obligated to act in accordance with its mandate and the fundamental principles of international humanitarian law. Therefore, we urge you to:
• Conduct an immediate visit to Ruben Vardanyan to carry out an independent medical assessment.
• Ensure impartial monitoring of his health condition and guarantee that he receives the necessary medical care. For sure, the same approach should be applicable also to all the other Armenian detainees.
• Address the causes of Ruben Vardanyan's hunger strike and mediate to ensure the protection of his fundamental rights. In this regard, special attention should be given to uncovering the causes of the evident facial injuries, for which the Azerbaijani side bears a particular obligation.
• Present an impartial report on the detention conditions and treatment of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners, in line with international standards.
• Take immediate measures to end the hunger strike while simultaneously addressing the underlying concerns that have led to this extreme step. It is essential that the ICRC's next scheduled visit does not come too late.
• Conduct regular visits to all Armenian prisoners held in Azerbaijani prisons to ensure their fair treatment.
• Act as an independent mediator between Armenian prisoners and Azerbaijani authorities to ensure compliance with international humanitarian law and advocate for their immediate release.
The ICRC has exclusive jurisdiction and a mandate in the field of prisoner protection. Therefore, your intervention in this situation is not only justified but necessary.
Your role is particularly critical in monitoring the treatment of prisoners prosecuted on political grounds and in preventing violations of international humanitarian law, which is a fundamental principle of the Geneva Conventions.
We trust that this issue will be treated as a matter of urgency and that immediate action will be taken to prevent potentially tragic consequences.