Համաշխարհային ՀՆԱ-ն 7%-ով կարող է կրճատվել ԱՄՆ-ի կողմից մաքսատուրքերի սահմանման դեպքում. եվրահանձնակատար
Եվրամիության նկատմամբ ԱՄՆ-ի կողմից մաքսատուրքերի սահմանումը կարող է հանգեցնել գլոբալ տնտեսական մասնատման գործընթացի, ինչը միջնաժամկետ հեռանկարում կհանգեցնի համաշխարհային ՀՆԱ-ի 7%-ով կրճատման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է էկոնոմիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը։
Նա ափսոսանք է հայտնել մաքսատուրքեր սահմանելու Վաշինգտոնի մտադրության կապակցությամբ և դրանք համարել է չհիմնավորված։
«Ավելին, դրանք խնդրահարույց կլինեն տնտեսական աճի համար ինչպես ԵՄ-ում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում»,- եվրահանձնակատարն ասել է իսպանական El Mundo թերթին տված հարցազրույցում։
«Մաքսատուրքերի սահմանման դեպքում առկա է գլոբալ տնտեսական մասնատման իրական վտանգ։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատմամբ, եթե այս տնտեսական մասնատումը տեղի ունենա, և առևտուրը կենտրոնանա հիմնականում որոշակի տնտեսական բլոկների շրջանակներում, ապա համաշխարհային ՀՆԱ-ն կարող է կրճատվել 7%ով: Դա համարժեք կլինի Գերմանիայի և Ֆրանսիայի միագումար ՀՆԱ-ն համաշխարհային տնտեսության քարտեզից ջնջելուն», - հավելել է Դոմբրովսկիսը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր կաբինետի առաջին նիստում հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն արդեն որոշում է ընդունել Եվրամիությունից ապրանքների մատակարարման համար 25 %-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու վերաբերյալ, և այդ մասին առաջիկայում կհայտարարվի։

В ЕС заявили о риске сокращения мирового ВВП на 7% в случае введения пошлин США
Введение пошлин США в отношении Евросоюза может привести к глобальной экономической фрагментации, что в среднесрочной перспективе чревато сокращением мирового ВВП на 7%. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил еврокомиссар по экономике Валдис Домбровскис.
Он выразил сожаление в связи с намерением Вашингтона ввести пошлины и назвал их необоснованными. "Более того, они стали бы проблематичными для экономического роста как в ЕС, так и США", - сказал еврокомиссар в интервью испанской газете El Mundo.
"Существует реальный риск глобальной экономической фрагментации с введением пошлин, - добавил он. - По оценкам Международного валютного фонда, если эта экономическая фрагментация осуществится и торговля будет сосредоточена в основном в рамках определенных экономических блоков, мировой ВВП может сократиться на 7% в среднесрочной перспективе". "Это было бы эквивалентно стиранию совокупного ВВП Германии и Франции с карты мировой экономики", - добавил Домбровскис.
Ранее американский лидер Дональд Трамп на первом заседании своего кабинета заявил, что Соединенные Штаты уже приняли решение о введении таможенных пошлин в размере 25% на поставки товаров из Евросоюза и оно будет в ближайшее время оглашено.