Հայաստանի բանկերի կապիտալը 2024-ին հիմնական ցուցանիշների մասով աճել է մոտ 24-25 տոկոսով
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 25-ին կայացած ասուլիսում հայտարարեց և վիճակագրական որոշ տվյալներ ներկայացրեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը:
Բանախոսը փաստեց, որ Հայաստանի 18 բանկերի (դրանցից երկուսը՝ Արդշինբանկը և Արդշինինվեստը ժամանակավորապես աշխատում են մեկ բանկի սկզբունքով) ընդհանուր ակտիվները 2024 թվականի վերջին կազմել են 11 տրլն դրամ: Ընդ որում, վարկերն ու ավանդները ունեցել են գրեթե հավասար ծավալներ՝ մոտ 6.4 տրլն դրամ:
Նախորդ տարի Հայաստանում գործող բանկերի կապիտալը հիմնական ցուցանիշների մասով (վարկային պորտֆել, վարկեր, ավանդներ, ներգրավված միջոցներ) աճել է մոտ 24-25 տոկոսով: Բանկերի ընդհանուր կապիտալը 2024-ի ընթացքում աճել է շուրջ 20 տոկոսով կամ 300 մլրդ դրամով՝ կազմելով 1.8 տրլն դրամ:
Նշվեց նաև, որ բանկերի վարկային պորտֆելը հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է մոտ 1.2 տրլն դրամով՝ հասնելով 6.4 տրլն դրամի: Ընդհանուր պարտավորություններն աճել են 1.5 տրլն դրամով, իսկ ավանդներ՝ 780 մլրդ դրամով՝ կազմելով 6.4 տրլն դրամ:
Նախորդ տարի տրամադրված 6.4 տրլն դրամի վարկերի 22.8 տոկոսը եղել են սպառողական, իսկ 22.4 տոկոսը (1.4 տրլն դրամ)՝ հիփոթեքային վարկեր: Ընդհանուր առմամբ, բանկերի վարկային պորտֆելի շուրջ 45 տոկոսը ֆիզիկական անձանց տրամադրված սպառողական և հիփոթեքային վարկերն են: Իրավաբանական անձանց, այսինքն՝ իրական տնտեսությանը հատկացվել է վարկերի 44 տոկոսը, իսկ գյուղատնտեսական և այլ վարկերը կազմել են 5 տոկոս: Մնացած 6 տոկոսը ֆինանսական կազմակերպությունների՝ միմյանց տրամադրած վարկերն են:
Դանիել Ազատյանը գտնում է, որ սպառողական վարկերի աճը պայմանավորված է ֆիզիկական անձանց եկամուտների աճով: Նա իր գնահատականը հիմնավորում է այն հանգամանքով, որ բանկերը սպառողական վարկեր են տրամադրում այսպես կոչված միավորներով համակարգի հաշվարկների հիման վրա: Իսկ հիփոթեքային վարկերի աճը, ըստ ՀԲՄ նախագահի, պայմանավորված է հատկապես նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին նկատված աշխուժությամբ՝ կապված Երևանում եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի սահմանափակման հետ:

Armenian banks' capital grew by 24-25% in key indicators in 2024
The banking system of Armenia operated profitably in 2024, Chairman of the Union of Banks of Armenia Daniel Azatyan stated at a press conference on February 25 while presenting statistical data.
According to Azatyan, the total assets of Armenia’s 18 banks (two of which, Ardshinbank and Ardshininvest, temporarily operate as a single entity) amounted to 11 trillion drams at the end of 2024. Moreover, loans and deposits were nearly equal in volume - about 6.4 trillion drams each.
In 2024, the capital of banks operating in Armenia grew by approximately 24–25 percent in key indicators. The total capital of banks increased by about 20 percent, or 300 billion drams, during 2024, reaching 1.8 trillion drams.
It was also noted that the banks’ loan portfolio expanded by approximately 1.2 trillion drams during the reporting period, reaching 6.4 trillion drams. Joint liabilities grew by 1.5 trillion drams, while deposits increased by 780 billion drams, totaling 6.4 trillion drams.
Of the 6.4 trillion drams in loans provided in 2024, 22.8 percent were consumer loans, while 22.4 percent (1.4 trillion drams) were mortgage loans. Overall, around 45 percent of the banks’ loan portfolio consisted of consumer and mortgage loans issued to individuals. Meanwhile, 44 percent of loans were allocated to legal entities and agricultural and other loans comprised 5 percent. The remaining 6 percent were loans provided between financial institutions.
According to the Chairman of the Union of Banks of Armenia, the growth of consumer loans is driven by rising incomes. As for the increase in mortgage loans, he linked it to the restrictions on the income tax refund system in Yerevan.