Հայ գերիները շարունակում են մնալ Բաքվում, ինչն ամոթալի է վերջինիս համար․ Պարույր Հովհաննիսյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը զարմանալի չի համարում Ադրբեջանից Հայաստանի հասցեին հնչող մշտական սպառնալիքներն ու վտանգավոր ուղերձները։ Փոխնախարարը նաև Բաքվի համար ամոթալի է համարում այն փաստը, որ հայ գերիները դեռևս շարունակում են պահվել Ադրբեջանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պարույր Հովհաննիսյանն այդ մասին ասել է Հայաստանի խորհրդարանում անցկացվող ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստում ունեցած ելույթի ժամանակ՝ խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններից և հարևան մյուս երկրների հետ հարաբերություններից։
«Բաքվից հնչող հռետորաբանությունը այդքան էլ զարմացնող չէ։ Ամեն անգամ, նրանք վտանգավոր, սպառնալից ուղերձներ են ուղարկում: Մեր գերիները շարունակում են այն տեղ մնալ, ինչն ամոթալի գործընթաց է Բաքվի համար։ Մենք խնդրում ենք, որ մեր բոլոր գործընկերները ներգրավվեն այն ջանքերի մեջ, որոնք մենք ներդնում ենք խաղաղության համար»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանը 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայից հետո ապօրինի ձերբակալել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Վասիլի Բեգլարյանին, Էրիկ Ղազարյանին, Դավիթ Ալահվերդյանին, Գուրգեն Ստեփանյանին, Լևոն Բալայանին, Մադաթ Բաբայանին, Գարիկ Մարտիրոսյանին, Մելիքսեթ Փաշայանին։ Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ քրեական գործն անջատվել է մյուսների գործից, դատաքննությունն անցկացվել է առանձին։
Պարույր Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ Երևանը Բաքվին է ներկայացրել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ հերթական առաջարկները՝ իր տեսակետները ներկայացնելով ընդամենը երկու չհամաձայնեցված հոդվածների  շուրջ, սակայն Ադրբեջանի կողմից արձագանք դեռևս չի ստացել։
Փոխնախարարն, այնուամենայնիվ, հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական բանակցություններում կողմերը կունենան դրական դինամիկա:
Խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ասել է, որ Հայաստանը շատ ջանքեր է գործադրել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
«Քաղաքական երկխոսությունը տարվում է արտգործնախարարների, նախագահի և վարչապետի մակարդակներով, բայց պայմանավորվածությունները դեռևս չեն իրականացվել։ Խոսքը դիվանագիտական անձանց, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար Հայաստան-Թուրքիա սահմանը բացելու մասին է»,-ասել է ԱԳ փոխնախարարը:

Armenian prisoners still held in Azerbaijan is shameful for Baku – Deputy FM
Armenian Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan said on Tuesday that the constant threats and dangerous statements made by Azerbaijan against Armenia are not surprising.
Hovhannisyan made the remarks at the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee meeting in Yerevan, touching upon the peace talks between Armenia and Azerbaijan, among other issues.
He said the fact that Armenian prisoners are still held in Azerbaijan is shameful for Baku.
“The rhetoric coming from Baku isn’t much of a surprise. Every time they send dangerous, threatening messages. Our prisoners are still there, which is a shameful process for Baku. We ask all our partners to be involved in the efforts that we are making for peace,” Hovhannisyan said.
Multiple Nagorno-Karabakh Armenians have been detained by Azerbaijan after it took control of Nagorno-Karabakh in the 2023 attack. The prisoners of war, who are facing a mock trial on fabricated charges, include former NK presidents Bako Sahakyan, Arkady Ghukasyan, Arayik Harutyunyan, as well as former State Minister Ruben Vardanyan.
Hovhannisyan emphasized that Armenia recently presented to Azerbaijan proposals on the peace treaty regarding its position on outstanding articles, however Baku has not responded yet.
However, Hovhannisyan expressed hope that Armenia and Azerbaijan will have positive dynamics in the negotiations.
Speaking about the Armenia-Turkiye normalization process, the Deputy FM said that Armenia has made much effort to normalize relations with Turkiye. “The political dialogue is carried out on the level of foreign ministers, the president and prime minister, but the agreements haven’t yet been implemented. I am talking about the [agreement] on the opening of the Armenia-Turkiye border for diplomatic passport holders and citizens of third countries,” he said.