Բաքվում հետաձգվել է ԼՂ-ի նախկին ղեկավարների շինծու դատավարության հերթական նիստը
Բաքվում հետաձգվել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների նկատմամբ ապօրինի և շինծու դատական գործընթացի հերթական նիստը, որը պետք է կայանար փետրվարի 24-ին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ մանրամասնելով, որ հերթական դատական նիստը հետաձգվել է մինչև փետրվարի 27-ը։ Նշվում է, որ դատական նիստը հետաձգվել է Բաքվում եղանակի անբարենպաստ լինելու պատճառով:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Բաքվում ապօրինի պահվող, Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել է միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան Ադրբեջանում իր դեմ կեղծ դատավարության դեմ բողոքի:
«Ես որոշում եմ կայացրել հացադուլի միջոցով բողոքս հայտնել ի նշան իմ նկատմամբ իրականացվող դատական ֆարսի: Սա իմ պատասխանն է միջազգային իրավունքի և Ադրբեջանի դատավարական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներին: Այն, ինչ կատարվում է դատարանի դահլիճում, չի կարելի համարել դատավարություն: Դա քաղաքական շոու է, որտեղ ցուցադրաբար արհամարհվում է արդար դատաքննության իմ իրավունքը»,-հայտարարել էր Ռուբեն Վարդանյանը:
Թե՛ Ռուբեն Վարդանյանի, թե՛ մյուս մեղադրյալների գործով դատական առաջին նիստն անցկացվել էր հունվարի 17-ին։

В Баку перенесли очередное заседание сфабрикованного судебного процесса над бывшими руководителями Нагорного Карабаха
В Баку отложили очередное заседание незаконного и сфабрикованного судебного процесса над бывшими военными и политическими лидерами Нагорного Карабаха, которое должно было состояться 24 февраля.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили азербайджанские СМИ, уточнив, что заседание перенесено на 27 февраля.
Ранее стало известно, что незаконно содержащийся в Баку бывший госминистр Нагорного Карабаха Рубен Варданян в телефонном разговоре с семьей передал Международному сообществу свое обращение о решении начать голодовку в знак протеста против ложного судебного разбирательства.
“Я принял решение выразить свой протест голодовкой в ответ на творимый в отношении меня судебный фарс. Это мой ответ на грубейшие нарушения международного права и норм азербайджанского процессуального права. То, что происходит в зале суда, нельзя считать судебным процессом. Это политическое шоу, где грубо игнорируется мое право на справедливый суд”, - заявил Рубен Варданян.
Ложные обвинения выдвинуты и против Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Давида Алахвердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна и Меликсета Пашаяна.
Уголовное дело в отношении Рубена Варданяна выделено в отдельное производство, и судебный процесс проводится отдельно.