Բունդեսթագի ընտրություններում հաղթում է Մերցի գլխավորած ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքը․ Շոլցն ընդունել է պարտությունը
Գերմանիայի Դաշնային ընտրական հանձնաժողովի կայքում հրապարակված նախնական պաշտոնական արդյունքների համաձայն՝ Ֆրիդրիխ Մերցի գլխավորած պահպանողական Քրիստոնեական-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեական-սոցիալական միություն (ՔԴՄ/ՔՍՄ) դաշինքը հաղթում է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտահերթ ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 28,6%-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle պետական հեռարձակողը։
Երկրորդ տեղում է ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը (AfD)՝ 20,8%-ով, իսկ Գերմանիայի ձախ կենտրոնամետ Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը (SPD)՝ 16,4%-ով, երրորդ տեղում է։ Չորրորդ տեղը բաժին է ընկնում «Միություն 90/Կանաչներ» ձախ լիբերալներին ձայների 11,6%-ով, հինգերորդ տեղում է Ձախ կուսակցությունը՝ 8,8%-ով։
Լիբերալ Ազատ դեմոկրատական ​​կուսակցությունը (FDP) և ձախ պոպուլիստական «Սառա Վագենկնեխտի միություն»-ը չեն կարողացել հաղթահարել Բունդեսթագ մտնելու համար սահմանված  5%-ի շեմը։
Ֆրիդրիխ Մերցը խոստացել է Գերմանիայի նոր կառավարություն ձևավորել մինչև Սուրբ Զատիկը՝ 2025 թվականի ապրիլի 21-ը։ Քաղաքական գործիչը հրաժարվել է խոսել այն մասին, թե ով կարող է միանալ դրան, սակայն ընդգծել է, որ իր կուսակցությունը չի կառավարելու երկիրը «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» ծայրահեղ աջ կուսակցության (AfD) հետ միասին։
Փետրվարի 23-ին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ իր Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը պարտություն է կրել ընտրություններում։
«Սա ընտրությունների դառն արդյունք է Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության համար, սա պարտություն է», - ասել է Շոլցն իր համախոհներին ուղղված ուղերձում՝ ավելացնելով, որ անձամբ բանակցություններ չի վարելու Ֆրիդրիխ Մերցի և նրա դաշինքի հետ կոալիցիա կազմելու շուրջ և չի միանա նոր կառավարությանը։
«Ես առաջադրվել եմ կանցլերի պաշտոնի համար»,- եզրափակել է նա։
Նա շնորհավորել է ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքի առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցին հաղթանակի կապակցությամբ։ Եվ միևնույն ժամանակ կտրուկ է արտահայտվել իշխանության մեջ գտնվող ծայրահեղ աջ ուժերի դեմ՝ ընդգծելով, որ «դա չի կարելի թույլ տալ»:
Շոլցը նաև նշել է, որ կմնա կանցլեր մինչև նոր կառավարության ձևավորումը՝ հավելելով, որ իր համար մեծ պատիվ է լինել Գերմանիայի 9-րդ կանցլերը, և, հետևաբար, այս պաշտոնում աշխատելու է «մինչև վերջ»։

На выборах в Бундестаг побеждает возглавляемый Мерцем блок ХДС/ХСС: Шольц признал поражение
На досрочных выборах в Бундестаг, согласно предварительным официальным результатам, опубликованным на сайте Федеральной избирательной комиссии Германии, с 28,6% голосов победил консервативный блок Христианско-демократический союз/Христианско-социальный союз (ХДС/ХСС), возглавляемый Фридрихом Мерцем. Как передает Арменпресс, об этом сообщает немецкая государственная телекомпания Deutsche Welle.
Крайне правая партия “Альтернатива для Германии» (АдГ) занимает второе место с 20,8%, левоцентристская Социал-демократическая партия Германии (СДПГ) - третье место с 16,4%. Четвертое место занимает леволиберальный Союз 90/Зеленые с 11,6% голосов, Левая партия находится на пятом месте с 8,8%.
Либеральная Свободная демократическая партия (СвДП) и левопопулистский Союз Сары Вагенкнехт не смогли преодолеть 5%-ный барьер, необходимый для прохождения в Бундестаг.
Фридрих Мерц обещал сформировать новое правительство Германии к Пасхе, 21 апреля 2025 года. Политик отказался говорить о его составе, но подчеркнул, что его партия не будет управлять страной совместно с крайне правой партией “Альтернатива для Германии” (АдГ).
23 февраля канцлер Германии Олаф Шольц объявил, что его Социал-демократическая партия потерпела поражение на выборах.
“Это горький результат выборов для Социал-демократической партии, это поражение”, - признал Шольц в обращении к своим сторонникам, добавив, что он не будет вести переговоры с Фридрихом Мерцем и его альянсом о формировании коалиции и не войдет в новое правительство.
“Я баллотировался в канцлеры”, - заключил он.
Он поздравил Фридриха Мерца, лидера блока ХДС/ХСС. Но в то же время резко высказался против крайне правых сил, находящихся у власти, подчеркнув, что “этого нельзя допустить”.
Шольц добавил, что останется канцлером до тех пор, пока не будет сформировано новое правительство и, что для него большая честь быть 9-м канцлером Германии, поэтому он “до конца” будет служить на этом посту.