Սահմանադրության փոփոխությունը ՀՀ-ում միշտ եղել է ներքին գործընթաց․ Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշում է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հարցը Հայաստանում միշտ եղել է ներքին գործընթաց և չի կարող որևէ առնչություն ունենալ արտաքին գործընթացների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արմեն Գրիգորյանն այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Հայաստանում նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտության մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության տողատակերում թաքնված չէ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պահանջը։
«Սահմանադրության փոփոխությունների մասին խոսվել է դեռևս 2020 թվականից։ Սահմանադրության փոփոխությունը Հայաստանում միշտ եղել է ներքին գործընթաց, դա արտաքին որևէ գործընթացի հետ առնչություն չի կարող ունենալ։ Այն եղել է ներքին գործընթաց և շարունակելու է մնալ ներքին գործընթաց»,- նշեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 19-ին ժողովրդին հղած ուղերձում խոսել է Հայաստանում նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտության մասին։
Ադրբեջանը շարունակում է շրջանառել կեղծ թեզը, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ։ Ադրբեջանի նախագահը մի քանի անգամ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը որպես նախապայման է ներկայացրել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը բազմիցս հերքել են Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չկան։

Изменение Конституции в Армении всегда было внутренним процессом - секретарь Совета безопасности РА
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян отмечает, что вопрос внесения поправок в Конституцию всегда был в Армении внутренним процессом и не может иметь ничего общего с внешними процессами.
Как сообщает Арменпресс, Армен Григорян сказал об этом, отвечая на вопрос, не скрывается ли между строк заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна о необходимости принятия новой Конституции в Армении требование президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Поправки в Конституцию обсуждаются с 2020 года. Изменение Конституции всегда было внутренним процессом в Армении, оно не может быть связано с каким-либо внешним процессом. Это был и будет внутренний процесс», - сказал секретарь Совбеза РА.
О необходимости принятия новой Конституции в Армении в своем обращении к народу 19 февраля говорил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Азербайджан продолжает распространять ложный тезис о том, что в Конституции Армении есть территориальные претензии к Азербайджану. Президент Азербайджана Ильхам Алиев несколько раз представлял внесение изменений в Конституцию Армении в качестве предварительного условия для подписания мирного договора с Арменией.
Премьер-министр РА Никол Пашинян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян неоднократно отвергали обвинения Алиева, заявляя, что в Конституции РА нет территориальных претензий к Азербайджану.