Կիպրոսի նախագահը նախատեսում է առաջիկայում այցելել Երևան
Կիպրոսում Հայաստանի Հանրապետության (նստավայրը ` Աթենք) արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը՝ Կիպրոսի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հանդիպել է Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը բարձր է գնահատվել երկար սպասված եղբայրական պետություններում երկկողմ դեսպանությունների բացման գործընթացի սկիզբը։
Տիգրան Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի նախագահին երկկողմ և եռակողմ՝ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափով Կիպրոսի հետ ակտիվ երկխոսության, ինչպես նաև Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունեցող հարցերում Կիպրոսի անվերապահ աջակցության համար:
Դեսպանը ներկայացրել է մանրամասներ ԵՄ անդամության հայտ ներկայացնելու քաղաքացիական նախաձեռնությանը ընթացք տալու Հայաստանի կառավարության որոշման վերաբերյալ, որին Հայաստանի Ազգային Ժողովն առաջին ընթերցմամբ հավանություն է տվել:
Կիպրոսի նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը, բարեփոխումները և եվրոպական մոդելի երկիր կառուցելու հետևողականությունը: Նա վերահաստատել է Կիպրոսի աջակցությունը ընթացող գործընթացներին: Այս համատեքստում նա նշել է, որ Կիպրոսը 2026 թ․ առաջին կեսին նախագահելու է ԵՄ խորհրդում:
Անդրադարձ է կատարվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հնարավորություններին:
Զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Կիպրոսի նախագահը հիշատակել է 2015 թ. ԱԳ նախարարի կարգավիճակով Հայաստան իր այցը` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով և նշել, որ երկկողմ հարաբերությունների առաջ մղման նպատակով առաջիկայում կնախատեսի այցելություն Երևան։

Президент Кипра планирует посетить Ереван в ближайшем будущем
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения на Кипре (резиденция в Афинах) Тигран Мкртчян в связи с завершением своей дипломатической миссии в Республике Кипр встретился с президентом Кипра Никосом Христодулидисом.
Как передает Арменпресс, из сообщения, распространенного посольством Армении в Греции, следует, что на встрече было высоко оценено начало долгожданного процесса открытия двусторонних посольств в братских государствах.
Тигран Мкртчян поблагодарил президента Кипра за активный диалог в двустороннем формате с Кипром и в трехстороннем — Армения-Кипр-Греция, а также за безоговорочную поддержку Кипра в вопросах, имеющих принципиальное значение для Армении.
Посол представил подробности о решении правительства Армении дать ход гражданской инициативе по подаче заявки на членство в ЕС, которое Национальное Собрание Армении одобрило в первом чтении.
Президент Кипра высоко оценил демократический прогресс Армении, реформы и ее последовательность в построении страны европейского образца. Он подтвердил поддержку Кипром происходящих процессов. В этом контексте он отметил, что Кипр станет членом Европейского союза в первой половине 2026 года будет председательствовать в Совете ЕС.
Были упомянуты возможности сотрудничества как на двусторонних, так и на многосторонних платформах.
Собеседники обменялись мнениями по региональным вопросам, коснувшись шагов, предпринимаемых в направлении подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Президент Кипра вспомнил свой визит в Армению в 2015 году в качестве министра иностранных дел — с участием в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, и отметил, что вскоре запланирует визит в Ереван с целью развития двусторонних отношений.