Ի՞նչ օգուտներ կարող է ստանալ հայկական բիզնեսը. ԵԱՏՄ նախարարը պարզաբանել է ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացմանն ուղղված առաջիկա ծրագրերը
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հանձնարարականի համաձայն՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հետ համատեղ կմշակի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմների ընդլայնման կարգը՝ ագրոարդյունաբերական համալիրի և դրա ենթակառուցվածքի համատեղ կոոպերացիոն ծրագրերի համար։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ԵՏՀ արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գոհար Բարսեղյանը։
«ԵԱՏՄ երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները բազմիցս ընդգծել են հետագա համագործակցության անհրաժեշտությունը նորարարական զարգացման և սերմնաբուծության ոլորտներում, տարածաշրջանային ավելացված արժեքի շղթաների ստեղծման, պարենային արտադրության համատեղ ծրագրերի ֆինանսավորման, ինչպես նաև լոգիստիկ ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերում»,- նշել է Բարսեղյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրների ագրոարդյունաբերական համալիրի ներկայիս վիճակի վերլուծության և համագործակցության ծրագրերի իրականացման հետ կապված ոլորտային խնդիրների հիման վրա Հանձնաժողովն առանձնացրել է մի շարք առաջնահերթ ուղղություններ, այդ թվում՝
ա) գյուղատնտեսական բույսերի սերմնաբուծության զարգացում,
բ) անասնապահություն,
գ) գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակում,
դ) գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքի կատարելագործում։
Անդրադառնալով ծրագրի լիարժեք գործարկման դեպքում ՀՀ տնտեսվարողների հնարավոր օգուտների մասին հարցին՝ Բարսեղյանը նշել է, որ ֆինանսական աջակցության մեխանիզմների կիրառումը Հայաստանի Հանրապետության կողմից կնպաստի երկրի ագրոարդյունաբերական համալիրի տեխնոլոգիական զարգացմանը՝ ապահովելով Հայաստանի համար նոր բարձր տեխնոլոգիական արտադրությունների մշակման և ներդրման հասանելիություն՝ մրցունակ արտադրանք արտադրելու նպատակով։

Какие выгоды может получить армянский бизнес? -министр ЕАЭС объяснила ближайшие планы по развитию агропромышленного комплекса
По рекомендации Евразийского межправительственного совета Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) совместно с государствами-членами Евразийского экономического союза проработает порядок расширения механизмов финансовой поддержки совместных совместных проектов агропромышленного комплекса (АПК) и его инфраструктуры.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс сообщила член коллегии ЕЭК по вопросам АПК (министр) Гоар Барсегян.
«Главы государств и правительств стран ЕАЭС неоднократно подчеркивали необходимость дальнейшего сотрудничества в сферах инновационного развития и семеноводства, создания региональных цепочек добавленной стоимости, финансирования совместных проектов по производству продуктов питания, а также развития логистической инфраструктуры», - отметила Барсегян.
По словам министра, на основе анализа текущего состояния АПК стран ЕАЭС и отраслевых проблем, связанных с реализацией программ сотрудничества, ЕЭК определила ряд приоритетных направлений, в том числе:
а) развитие семеноводства сельскохозяйственных растений,
б) животноводство,
в) переработка сельскохозяйственной продукции,
г) усовершенствование сельскохозяйственной инфраструктуры.
Касаясь вопроса о возможных выгодах бизнесменов Армении в случае полной реализации программы, Барсегян отметила, что использование Республикой Армения механизмов финансовой поддержки будет способствовать технологическому развитию агропромышленного комплекса страны, обеспечивая для Армении доступ к развитию и инвестированию новых высокотехнологичных производств с целью производства конкурентоспособной продукции.