Վրաստանի խորհրդարանում նոր քաղաքական խումբ կստեղծվի
Վրաստանում ընթացակարգային հարցերի հանձնաժողովը և բյուրոն հավանություն են տվել խորհրդարանում նոր քաղաքական խմբի ստեղծմանը, որը կոչվում է «Եվրոպական սոցիալիստներ»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը։
Քաղաքական խումբը ստեղծվել է իշխող «Վրացական երազանք» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Իլյա Ինջիայի, Վառլամ Լիպարտելիանիի և Նիկա Էլիսաշվիլիի կողմից։
Նրանք Վրաստանի խորհրդարանում կներկայացնեն ընդդիմությունը «Ժողովրդի ուժ» քաղաքական խմբի հետ միասին և խորհրդարանում տեղեր կզբաղեցնեն ընդդիմության քվոտայի համաձայն։
Քաղաքական խումբն ունի նույն իրավունքները, ինչ խմբակցությունը, նրա ներկայացուցիչներն օգտվում են ելույթ ունենալու իրավունքից և կարող են ներկայացուցիչ ունենալ Վրաստանի խորհրդարանի բյուրոյում և հանձնաժողովներում։
Այս պահին Վրաստանի 150-տեղանոց խորհրդարանում կա ընդամենը 101 պատգամավոր, որոնցից 89 ընտրվել են «Վրացական երազանք»-ի ցուցակներով։ Վրաստանի խորհրդարան մտած չորս քաղաքական ուժերից երեքը՝ «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների», «Միասնություն-ազգային շարժում» և «Լելոն հանուն Վրաստանի», լքել են խորհրդարանը՝ ի նշան բողոքի ընտրությունների արդյունքների դեմ։ Չորրորդ՝ «Հանուն Վրաստանի» կուսակցությունը թեև չի հրաժարվել մանդատներից, սակայն շարունակում է բոյկոտել խորհրդարանի աշխատանքը։

В парламенте Грузии будет создана новая политическая группа
Комитет по процедурным вопросам и бюро одобрили создание второй политической группы в парламенте Грузии под названием «Европейские социалисты».
Как передает Арменпресс, об этом сообщает грузинская служба агентства Sputnik.
Политическую группу создали депутаты парламента, покинувшие фракцию правящей силы "Грузинская мечта" Илия Инджия, Варлам Липартелиани и Ника Элисашвили.
Они будут представлять оппозицию в парламенте Грузии наряду с политической группой "Сила народа" и займут места в парламенте по квоте оппозиции.
Политическая группа имеет такие же права, как и фракция, ее представители пользуются правом на выступления и могут иметь представителя на бюро и в комитетах парламента Грузии.
На данный момент в 150-местном парламенте Грузии всего 101 депутат, из которых 89 прошли по спискам «Грузинской мечты». Три политические силы из четырех, прошедших в парламент Грузии, – «Коалиция за перемены», «Единство – национальное движение» и «Лело для Грузии» покинули парламент в знак протеста против результатов выборов. Четвертая партия «Для Грузии» хоть и не отказалась от мандатов, продолжает бойкотировать работу в парламенте.