Թրամփի հրամանագիրը ՄՔԴ-ի մասին Իսրայելին և ԱՄՆ-ին կպաշտպանի «դատական պատերազմներից». Նեթանյահու
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանագիրը, որը նախատեսում է պատժամիջոցների կիրառում Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) դեմ, կպաշտպանի Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ինքնիշխանությունը և երկու երկրներին զերծ կպահի «դատական պատերազմներից»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
«ՄՔԴ-ն անխնա արշավ է սկսել Իսրայելի դեմ՝ որպես նույնպիսի գործողությունների փորձ Ամերիկայի դեմ: Նախագահ Թրամփի հրամանագիրը պաշտպանում է երկու երկրների ինքնիշխանությունը և նրանց խիզախ զինվորներին: Այն կպաշտպանի Ամերիկան և Իսրայելը հակաամերիկյան և հակահրեական կոռումպացված դատարանից, որը չունի իրավազորություն կամ հիմքեր «դատական պատերազմներ» սանձազերծելու համար», - մեջբերում է Նեթանյահուի խոսքը նրա գրասենյակը:
Իսրայելի կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահին «ՄՔԴ-ի դեմ պատժամիջոցների մասին համարձակ հրամանագրի համար»։
Համապատասխան փաստաթուղթը Թրամփն ստորագրել է փետրվարի 6-ին։ ԱՄՆ վարչակազմը մեղադրել է ՄՔԴ-ին անօրինաչափ գործողությունների մեջ Վաշինգտոնի և նրա դաշնակիցների, մասնավորապես՝ Իսրայելի նկատմամբ։ Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել են ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցները, հրամանագիրը թույլ է տալիս ֆինանսական և վիզային սահմանափակումներ կիրառել ՄՔԴ այն աշխատակիցների նկատմամբ, որոնք մասնակից են ԱՄՆ քաղաքացիների կամ նրանց դաշնակիցների, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ հետաքննություններին:
2024 թ. նոյեմբերի 21-ին ՄՔԴ Նախաքննական պալատը Բենիամին Նեթանյահուի և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտի ձերբակալության հրաման է տվել ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար, որոնք կատարվել են առնվազն 2023 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 20-ը Պաղեստինի տարածքում, ներառյալ Գազայի հատվածում:

Указ Трампа, касающийся МУС, защитит Израиль и США от “судебных войн”: Нетаньяху
Указ Дональда Трампа о введении санкций против Международного уголовного суда (МУС), защитит суверенитет Израиля и США и избавит обе страны от “судебных войн”.
Как сообщает Арменпресс, канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху привела его высказывания:
“МУС развязал беспощадную кампанию против Израиля в качестве репетиции таких же действий против Америки. Указ президента Трампа защищает суверенитет обеих стран и их храбрых солдат. Он защитит Америку и Израиль от антиамериканского и антисемитского коррумпированного суда, у которого нет юрисдикции или оснований для развязывания “судебных войн” ".
Глава израильского правительства поблагодарил президента США за “смелый указ о санкциях против МУС”.
Этот указ Трамп подписал 6 февраля. Администрация США обвинила МУС в незаконных действиях против Вашингтона и его союзников, в частности Израиля. Как ранее сообщали американские СМИ, указ позволяет вводить финансовые и визовые ограничения в отношении сотрудников МУС, участвующих в расследованиях в отношении граждан США или их союзников, а также членов их семей.
21 ноября 2024 палата предварительного производства МУС выдала ордер на арест Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны Йоава Галанта по обвинению в военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершенных как минимум с 8 октября 2023 года по 20 мая 2024 года на палестинской территории, включая сектор Газа.