Ֆոն դեր Լայենը վճռական պատասխան է խոստացել ԱՄՆ-ին՝ մաքսատուրքերի սահմանման դեպքում
Եվրամիությունը վճռականորեն կպատասխանի Միացյալ Նահանգներին, եթե Վաշինգտոնը մաքսատուրքեր սահմանի եվրոպական ապրանքների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Բրյուսելում ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
«Եթե մեր դեմ անարդարացիորեն մաքսատուրքեր սահմանվեն, ապա ԵՄ-ն կպատասխանի վճռականորեն», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է մարտահրավերների ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում։
Իր հերթին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան ասել է, որ «ԱՄՆ-ն ԵՄ-ի բարեկամն է, դաշնակիցը և գործընկերը»։
«Տարաձայնություններ կարող են լինել բարեկամների միջև: Այդ դեպքում մենք պետք է խոսենք և գտնենք լուծումներ՝ միաժամանակ պաշտպանելով մեր արժեքները, սկզբունքներն ու շահերը», - ասել է նա։
Ավելի վաղ բրիտանական The Daily Telegraph թերթը, վկայակոչելով ԱՄՆ նոր վարչակազմին մոտ կանգնած աղբյուրների, հայտնել էր, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է ԵՄ-ից ամբողջ ներմուծումը 10% մաքսատուրքերով հարկելու հնարավորությունը։ Աղբյուրներից մեկի խոսքով՝ ԱՄՆ ղեկավարի վարչակազմում այդ հարցի շուրջ դեռ լիակատար համաձայնություն չկա:
Միևնույն ժամանակ Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ ԱՄՆ-ի 10% մաքսատուրքերը փետրվարի 4-ից ուժի մեջ են մտել, մինչդեռ Մեքսիկայի և Կանադայի նկատմամբ 25% մաքսատուրքերի սահմանումը հետաձգվել է 30 օրով։

Фон дер Ляйен пообещала решительный ответ США в случае введения пошлин
Евросоюз решительно ответит Соединенным Штатам, если Вашингтон введет пошлины на европейские товары. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции, посвященной итогам неформального саммита ЕС в Брюсселе.
«Если против нас несправедливо введут пошлины, то ЕС ответит твердо», - цитирует ее ТАСС.
Глава Еврокомиссии также подчеркнула, что ЕС готов к вызовам в отношениях с США.
В свою очередь, президент Европейского совета Антониу Кошта заявил, что «США являются другом, союзником и партнером ЕС».
«Между друзьями могут возникнуть разногласия. В этом случае мы должны поговорить и найти решения, защищая при этом наши ценности, принципы и интересы», - сказал он.
Ранее британская газета The Daily Telegraph со ссылкой на источники, близкие к команде президента США Дональда Трампа, сообщила, что глава вашингтонской администрации рассматривает возможность обложить весь импорт из ЕС пошлиной в размере 10%. По словам одного из источников, полного согласия в администрации американского лидера по этому вопросу пока нет.
В то же время 10%-ные пошлины США на китайский импорт вступили в силу 4 февраля, а 25%-ные пошлины на импорт из Мексики и Канады были отложены на 30 дней.