Ռումինիայի նախագահը հերքել է իր վաղաժամկետ հրաժարականի մասին լուրերը
Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսը հայտարարել է, որ մտադիր չէ զբաղեցրած պաշտոնից հեռանալ մինչև այն պահը, երբ երկրի քաղաքացիները կընտրեն պետության նոր ղեկավարի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կլաուս Յոհանիսը հայտնել է լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում:
«Կարծում եմ՝ այս թեման արծարծվում է պոպուլիստական ​​և նախընտրական նպատակներով, քանի որ ես գործում եմ սահմանադրությանը համապատասխան: Ինձ ընտրած ավելի քան 6 միլիոն ռումինացիները քվեարկել են, որպեսզի գործեմ ըստ կանոնների: Իսկ կանոնները՝ սահմանադրությունն է»,- հայտարարել է Յոհանիսը։
Նա ընդգծել է, որ իր լիազորությունների ժամկետը շուտով լրանում է, ուստի Ռումինիայի քաղաքացիները պետք է կենտրոնանան իր հետնորդի ընտրության խնդրին:
«Ես կհեռանամ մի քանի ամսից և կստանձնեմ իմ արածի պատասխանատվությունը՝ ինչպես լավի, այնպես էլ վատի համար: Բայց Ռումինիան պետք է նախագահ ընտրի: Հենց այս թեման պետք է քննարկենք»,- ասել է Յոհանիսը:
Կլաուս Յոհանիսի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 21-ին, սակայն նա շարունակում է մնալ երկրի ղեկին մինչև նոր նախագահի ընտրությունը: Միաժամանակ, Ռումինիայի մի շարք ընդդիմադիր կուսակցություններ պնդում են, որ Յոհանիսը պետք է հրաժարական տար և իր լիազորությունները փոխանցեր խորհրդարանի ղեկավարին։
Նոյեմբերի 24-ին Ռումինիայում տեղի էին ունեցել նախագահական ընտրություններ, որոնց արդյունքում առաջին փուլի առաջատար էր դարձել TikTok-ում ակտիվ քարոզարշավի շնորհիվ ձայների 22,94 տոկոսը ստացած անկախ թեկնածու Կելին Գեորգեսկուն: Երկրորդ տեղը քվեների 19,18 տոկոսով զբաղեցրել էր Ելենա Լասկոնին, որը հանդես էր գալիս ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության ամրապնդման օգտին։
Սակայն դեկտեմբերի 6-ին երկրի Սահմանադրական դատարանը չեղյալ էր համարել ընտրությունների արդյունքները՝ մատնանշելով լուրջ խախտումներ, որոնք հաստատվել էին Անվտանգության բարձրագույն խորհրդի գաղտնազերծված փաստաթղթերով։ Արդյունքների չեղարկման որոշումն ընդունվել էր հասարակական կազմակերպությունների, թեկնածուների և պետական ​​կառույցների բողոքների ուսումնասիրությունից հետո: Երկրի կառավարությունը որոշել է կազմակերպել նոր ընտրություններ, որոնց առաջին փուլը նախատեսված է մայիսի 4-ին։

Президент Румынии опроверг слухи о своей отставке
Президент Румынии Клаус Йоханнис заявил, что не намерен уходить в отставку до тех пор, пока граждане страны не выберут нового главу государства.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, мандат Йоханниса в качестве президента был завершен 21 декабря 2024 года. С тех пор он продолжает исполнять свои обязанности, пока в стране не будет избран новый глава государства. При этом ряд оппозиционных партий Румынии настаивает, что Йоханнис должен был уйти в отставку и передать свои полномочия главе парламента.
"Я думаю, что эта тема распространяется в популистских и предвыборных целях, потому что это не так, я действую в соответствии с конституцией. Когда меня избрали, более 6 миллионов румын проголосовали за то, чтобы я действовал по правилам, а правила — это конституция", — заявил Йоханнис журналистам.
Президент подчеркнул, что его полномочия скоро истекают, и граждане Румынии должны сосредоточиться на выборах его преемника.
"Я уйду через несколько месяцев и возьму на себя ответственность за то, что я сделал, как хорошее, так и плохое, но Румыния должна избрать президента. Вот эту тему нам нужно обсудить. Я не вижу смысла в длительных дискуссиях о том, стоило ли мне оставаться или нет", — пояснил Йоханнис.
В Румынии 24 ноября прошли президентские выборы, по итогам которых лидером первого тура стал независимый кандидат Кэлин Джеорджеску, набравший 22,94% голосов благодаря активной кампании в TikTok. Второе место заняла Елена Ласкони с 19,18%, выступающая за укрепление партнерства с НАТО и США. Однако 6 декабря Конституционный суд аннулировал итоги выборов, указав на серьезные нарушения, подтвержденные рассекреченными документами Высшего совета безопасности. Решение было принято после рассмотрения жалоб от общественных организаций, кандидатов и государственных структур. Правительство страны постановило, что выборы будут проведены заново, первый тур запланирован на 4 мая.