ՌԴ-ն և Ուկրաինան ավելի քան 150 ԱԹՍ են արձակել մեկը մյուսի տարածքի վրա
Ռուսաստանը գիշերը 102 անօդաչու թռչող սարք է արձակել Ուկրաինայի տարածքի վրա, որոնցից 59 խոցվել են տարբեր մարզերի, այդ թվում՝ Կիևի երկնքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը։
Ուկրաինայի զինված ուժերի տվյալներով՝ հարձակման հետևանքով տուժել են Սումիի, Օդեսայի և Չերկասիի մարզերը։ Թե կոնկրետ ինչ վնասներ են հասցվել, հայտարարության մեջ չի հստակցվում։
BBC-ի ռուսական ծառայության փոխանցմամբ՝ Օդեսայի շրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Օլեգ Կիպերը հայտնել է, որ Ռուսաստանն արդեն երեք օր է՝ ԱԹՍ-ներով «անդադար ահաբեկում» է տարածաշրջանը. այս անգամ ռուսական ուժերը հարձակվել են Չեռնոմորսկի վրա։
«Հարձակման հետևանքով վնասվել է քաղաքային հիվանդանոցը, մասնավոր բնակելի շենք, վարչական շենք, հացահատիկի պահեստ և բեռնատարներ։ Չորս մարդ վիրավորվել է, նրանցից մեկը բժիշկ է, որը հակառակորդի հարվածների ժամանակ վիրահատություն էր անում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Չեռնոմորսկի և նրա արվարձանների մի մասի էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հետ կապված խնդիրներ կան։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ հունվարի 31-ի գիշերը տարբեր մարզերում ոչնչացվել է ուկրաինական 49 անօդաչու թռչող սարք։ ԱԹՍ-ներ են խոցվել Ռոստովի, Յարոսլավի, Կուրսկի, Բելգորոդի, Վորոնեժի, Կրասնոդարի, Վոլգոգրադի մարզերում։
Վոլգոգրադի նահանգապետ Անդրեյ Բոչարովը հայտնել է, որ ԱԹՍ-ներից մեկի բեկորների անկման պատճառով նավթավերամշակման գործարանում հրդեհ է բռնկվել, որն արագ մեկուսացվել է։ Տուժել է մեկ աշխատակից։

За ночь Россия выпустила по территории Украины 102 беспилотника, 59 из которых были сбиты в небе над различными регионами, включая и Киев. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Воздушных силах Украины.
По данным ВСУ, от обстрела пострадали Сумская, Одесская и Черкасская области. Не уточняется какой был нанесен ущерб.
Русская служба BBC сообщает, что глава Одесской областной военной администрации Олег Кипер заявил, что Россия уже третий день “непрерывно терроризирует” регион беспилотниками. На этот раз российские войска атаковали Черноморск.
“В результате атаки повреждены городская больница, частный жилой дом, админздание, зерновой склад и грузовые автомобили. Пострадали четыре человека, один из них — врач, который во время вражеских ударов проводил операцию”, - заявил Олег Кипер.
Отмечается, что в Черноморске и в его пригородах возникли проблемы с электроснабжением.
В свою очередь Минобороны России сообщило, что в ночь на 31 января в разных регионах были уничтожены 49 украинских беспилотников. Беспилотники были сбиты в Ростовской, Ярославской, Курской, Белгородской, Воронежской, Краснодарской и Волгоградской областях.
Губернатор Волгоградской области Андрей Бочаров сообщил, что на нефтеперерабатывающем заводе из-за падения обломков одного из беспилотников возник пожар, который удалось оперативно локализовать. Один сотрудник получил ранения.