Meta-ն Թրամփին կվճարի 25 մլն դոլար՝ նրա օգտահաշիվների արգելափակման համար
Մարկ Ցուկերբերգին պատկանող Meta ընկերությունը 25 միլիոն դոլար կվճարի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կապված հայցի հետ, որը Թրամփը դատարան էր ներկայացրել ընկերության դեմ՝ 2021 թվականին իր օգտահաշիվներն արգելափակելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է NBC News-ը։
Facebook-ի և Instagram-ի մայր ընկերություն հանդիսացող Meta-ի խոսնակ Էնդի Սթոունը հայտնել է, որ ընկերությունը կվճարի 25 միլիոն դոլար, որից 22 միլիոնը կհատկացվի Թրամփի նախագահական գրադարանի հիմնադրամին, իսկ մնացածը կհատկացվի դատական ​​ծախսերին և այս գործով մյուս հայցվորներին:
Կողմերի միջև համաձայնությունը չի պահանջում, որ Meta-ն ընդունի, որ սխալ է վարվել, նշել է Սթոունը։ Սպիտակ տունը հրաժարվել է մեկնաբանել այս տեղեկությունները։
Թրամփի օգտահաշիվներն արգելափակվել էին Meta-ի կողմից, քանի որ ընկերությունը վտանգավոր էր համարել 2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումում տեղի ունեցած անկարգությունների վերաբերյալ նրա հայտարարությունները։
NBC News-ի տվյալներով՝ Meta-ն երկրորդ խոշոր ընկերությունն է, որը կվճարի Թրամփի հայցի համար նախագահական ընտրություններում նրա հաղթանակից հետո։ 2024 թ. դեկտեմբերին ABC հեռուստաընկերությունը հայտարարել էր, որ կվճարի 15 միլիոն դոլար՝ լուծելու այն վեճը, որում Թրամփը պնդում էր, որ հաղորդավար Ջորջ Ստեֆանոպուլոսը զրպարտել է իրեն:
Մարկ Ցուկերբերգը 2024 թվականի ընտրություններում Թրամփի հաղթանակից ի վեր փորձում է լավ հարաբերություններ պահպանել նրա հետ։ Նա 1 միլիոն դոլար է նվիրաբերել Թրամփի երդմնակալության արարողության համար, որին ներկա է գտնվել՝ նստելով կաբինետի անդամների կողքին: CNN-ը նշում է, որ Ցուկերբերգը նաև մեղմացրել է բովանդակության մոդերացիայի նոր կանոնները Facebook-ում, Instagram-ում և Threads-ում՝ չեղարկելով գործընկերությունը փաստերի ստուգման դիտորդական խմբերի հետ:

Meta заплатит Трампу 25 миллионов долларов за блокировку его аккаунтов в 2021 году
Компания Meta, принадлежащая Марку Цукербергу, выплатит президенту США Дональду Трампу $25 миллионов в связи с иском, который Трамп подал против компании за блокировку его аккаунтов в 2021 году. Как передает Арменпресс, об этом сообщает NBC News.
Энди Стоун, представитель Meta, материнской компании Facebook и Instagram, заявил, что компания выплатит $25 миллионов, 22 миллиона из которых пойдут в Фонд президентской библиотеки Трампа, а остальные пойдут на судебные издержки и выплаты другим истцам.
Стоун отметил, что соглашение между сторонами не требует от Меты признания того, что она действовала неправильно. Белый дом отказался комментировать эту информацию.
Аккаунты Трампа были заблокированы компанией Meta, поскольку компания посчитала его заявления о беспорядках в Капитолии 6 января 2021 года опасными.
По данным NBC News, Meta стала второй крупной компанией, оплатившей иск Трампа после его победы на президентских выборах. В декабре  2024 года ABC объявила, что заплатит $15 миллионов для урегулирования спора, в котором Трамп утверждал, что ведущий Джордж Стефанопулос оклеветал его.
Марк Цукерберг пытается поддерживать хорошие отношения с Трампом с момента его победы на выборах 2024 года. Он пожертвовал $1 миллион долларов на инаугурацию Трампа, на которой присутствовал, сидя рядом с членами кабинета министров. CNN отмечает, что Цукерберг также смягчил новые правила модерации контента на Facebook, Instagram и Threads. Он отменил партнерские отношения с группами проверки фактов.