Գազայի հյուսիսային շրջաններ է վերադարձել ավելի քան 500 000 պաղեստինցի
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 500 000 պաղեստինցի վերադարձել է Գազայի հատվածի հյուսիսային շրջաններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Al Jazeera-ն։
Տասնյակ հազարավոր բնակիչներ ոտքով հաղթահարում են պաղեստինյան անկլավի հարավից հյուսիս 30 կմ երկարությամբ երթուղին: Ինչպես նշել է ՄԱԿ-ի Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչությունը, դա հնարավոր է դարձել հունվարի 27-ին ափամերձ ճանապարհի և «Սալահ էդ Դին» ճանապարհի բացումից հետո։
Իսրայելի բանակը պաղեստինցիներին թույլ է տվել վերադառնալ անկլավի հյուսիս այն բանից հետո, երբ հունվարի լույս 27-ի գիշերը հրեական պետության իշխանությունները հաստատում են ստացել, որ իսրայելցի կին պատանդներից Արբել Յեհուդը, որին պաղեստինյան ​ՀԱՄԱՍ արմատական ​շարժումը պետք է գործարքի պայմաններին համապատասխան հունվարի 25-ին ազատ արձակեր պատանդների երկրորդ խմբի հետ, ողջ է և կվերադարձվի հայրենիք պատանդների հաջորդ խմբի հետ
Հունվարի 15-ին Կատարի, Եգիպտոսի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնության են եկել Գազայում պահվող պատանդների ազատ արձակման և պաղեստինյան անկլավում հրադադարի ռեժիմի սահմանման շուրջ։ Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել հունվարի 19-ին:

Более 500 000 палестинцев вернулись в северные районы Газы
За последние несколько дней более 500 000 палестинцев вернулись в северные районы сектора Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщает катарский телеканал Al Jazeera.
Десятки тысяч жителей идут по 30-километровому маршруту с юга на север палестинского анклава. Как отметили в Управлении ООН по координации гуманитарных вопросов, это стало возможным после открытия прибрежной дороги и Салах ад-Дин дорога 27 января.
Израильская армия разрешила палестинцам вернуться в северный анклав после того, как власти страны в ночь на 27 января получили подтверждение, что гражданка Арбель Йехуд, одна из израильских женщин-заложниц, которую палестинское радикальное движение ХАМАС должно было освободить 25 января в соответствии с условиями сделки, была освобождена. Она жива и будет возвращена на родину со следующей группой заложников.
15 января благодаря посредническим усилиям Катара, Египта и США Израиль и ХАМАС достигли соглашения об освобождении заложников, удерживаемых в секторе Газа, и установлении режима прекращения огня в палестинском анклаве. Соглашение вступило в силу 19 января.