Իսրայելում հունվարի 30-ին ուժի մեջ է մտել ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալության գործունեությունը դադարեցնելու մասին օրենքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի խորհրդական Դմիտրի Գենդելմանին։
Գենդելմանը պարզաբանել է, որ այսօրվանից գործակալության գործունեությունն ու ծառայություններն արգելված են Իսրայելի տարածքում։
Ավելի վաղ Իսրայելի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օրեն Մարմորշտեյնը հայտարարել էր, որ Իսրայելը հունվարի 30-ից ոչ մի շփում չի ունենա գործակալության հետ։ Նա հավելել էր, որ Իսրայելը «նախկինի նման հանձնառու է Գազա մարդասիրական օգնության առաքման աջակցությանը՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան և պատանդների ազատման համաձայնագրի շրջանակներում»: Նրա խոսքով՝ գոյություն ունեն գործակալության այլընտրանքային շատ կազմակերպություններ, ներառյալ ՄԱԿ-ի գործակալությունները, միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունները և օտարերկրյա պետությունները, որոնք արդեն աշխատում են Գազայի հատված մարդասիրական օգնության առաքման աջակցության ուղղությամբ, և «դրանց դերը միայն կաճի»:
2024 թ. հոկտեմբերի 28-ին Իսրայելի Քնեսեթը ընդունել է օրենք երկրում ՄԱԿ-ի տվյալ գործակալության գործունեության արգելման մասին։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 92, դեմ՝ 10 պատգամավոր։ Օրենքն արգելում է գործակալությանը ներկայացուցչություններ ունենալ, ծառայություններ մատուցել և ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն որևիցե գործունեություն իրականացնել Իսրայելի տարածքում:
Օրինագիծը պատրաստվել է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինված աջակիցների կողմից հրեական պետության վրա հարձակմանը գործակալության աշխատակիցների մասնակցության մասին տեղեկատվության պատճառով։ Իսրայելը բազմիցս պնդել է, որ գործակալության շատ աշխատակիցներ մասնակից են արմատական շարժման մարտական թևի գործունեությանը:

В Израиле 30 января вступил в силу закон о прекращении деятельности Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам (БАПОР). Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на советника аппарата премьер-министра Израиля Дмитрия Гендельмана.
Гендельман пояснил, что «с сегодняшнего дня деятельность и услуги БАПОР запрещены на территории Государства Израиль».
Ранее официальный представитель израильского МИД Орен Марморштейн заявил, что Израиль с 30 января не будет осуществлять никаких контактов с БАПОР. Он добавил, что Израиль «по-прежнему привержен содействию доставке гуманитарной помощи в Газу в соответствии с международным правом и в рамках соглашения об освобождении заложников». По его словам, «существует множество альтернативных БАПОР организаций, включая агентства ООН, международные НПО и иностранные государства, которые уже работают над содействием в доставке гуманитарной помощи в сектор Газа», и «их роль будет только возрастать».
28 октября израильский Кнессет принял закон о запрете деятельности БАПОР в стране. За документ проголосовали 92 депутата, 10 высказались против. Закон запрещает БАПОР иметь представительства, предоставлять услуги и вести прямо или косвенно какую-либо деятельность на израильской территории.
Законопроект был подготовлен из-за информации об участии сотрудников агентства в атаке на еврейское государство, совершенной вооруженными сторонниками палестинского движения ХАМАС 7 октября 2023 года. Израиль неоднократно утверждал, что многие работники БАПОР причастны к деятельности боевого крыла радикального движения.