2022 թվականից սկսած՝ ԱրարատԲանկը միացավ հայրենիքի պաշտպանների՝ պատերազմի մասնակից ուսանողների կրթության ապահովման նախաձեռնությանը։
Աջակցության այս նախաձեռնությունը սկզբնավորվեց ԱրարատԲանկի և «4090 Բարեգործական» հիմնադրամի միջև համագործակցության շրջանակում՝ նպաստելով 44-օրյա և 4-օրյա պատերազմների մասնակից քաջարի զինվորների կրթությանը:
Հիմնադրամի շահառուները, որոնք ծառայել են հայկական բանակում, այսօր շարունակում են իրենց ներդրումն ունենալ մեր երկրի զարգացման գործում՝ այս անգամ կրթության միջոցով: Համագործակցությունից ի վեր ԱրարատԲանկի ներդրումը կազմել է 25,946,400 ՀՀ դրամ: Կազմակերպվել են բազմաթիվ հաջողված բարեգործական միջոցառումներ, այդ թվում՝
- «Aznavour 100» բարեգործական համերգը, որի ընթացքում հավաքագրվել է 15,758,850 ՀՀ դրամ,
- «Մենք ու Մունք» հայկական ջազի և շախմատի երեկոն, որի շրջանակում հավաքագրվել է 11,000,000 ՀՀ դրամ,
- «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» բարեգործական համերգը, որի հասույթը կազմել է 11,101,000 ՀՀ դրամ։
Հավաքագրված 37,859,850 ՀՀ դրամը ուղղվել է պատերազմի մասնակից 118 ուսանողների կրթավճարների տրամադրմանը։
Կազմակերպվել են նաև Արագած լեռան բարեգործական վերելքն ու «Կանայք հանուն կրթության» բարեգործական նախաճաշերը, որոնց արդյունքում հավաքագրված գումարը՝ 1,926,000 ՀՀ դրամը, ևս ուղղվել է կրթավճարների տրամադրմանը։
Վերոնշյալ նախաձեռնություններն, ինչպես նաև 5 տարվա ընթացքում ԱրարատԲանկի կողմից իրականացված սոցիալական ծրագրերը շարունակությունն են այն բարեգործական նախաձեռնությունների, որոնք իրականացվել են բանկի խոշոր բաժնետերերի՝ Բեգլարյանների ընտանիքի կողմից պատերազմի ընթացքում՝ ինչպես սեփական նախաձեռնությամբ, այնպես էլ Հիմք հիմնադրամի միջոցով՝ օգնելով բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Արդյունքնում ԱրարատԲանկի և «Ֆլեշ» ընկերության համատեղ ներդրումը կազմել է 105,351,000 ՀՀ դրամ։

AraratBank: Caring for the Nation's Defenders
In 2022, Araratbank joined an educational initiative supporting student veterans who defended our homeland.
This support program was established through a partnership between AraratBank and the 4090 Charitable Foundation, providing educational opportunities for brave servicemen who participated in the 44-day and 4-day wars.
The Foundation's beneficiaries, veterans of the Armenian Army, continue to contribute to our country's development – now through education. Since the beginning of this collaboration, AraratBank has invested AMD 25,946,400 in the program. A number of successful charitable events have been featured within the initiative.
The "Aznavour 100" charity concert raised AMD 15,758,850, followed by “Menq u Munq", an evening of Armenian jazz and chess that generated AMD 11,000,000, and the "Symphonic Mansuryan" charity concert, which brought in AMD 11,101,000.
The total amount raised – AMD 37,859,850– has been allocated to cover tuition fees for 118 student veterans.
Additionally, AraratBank joined a charity climb of Mount Aragats and "Women for Education" charity breakfasts, which raised an additional AMD 1,926,000, also directed towards supporting students' tuition fees.
These initiatives, along with AraratBank's social programs over the past five years, build upon the humanitarian work carried out by the bank's major shareholders – the Beglaryan family. During the war, the family provided support to forcibly displaced persons through both personal initiatives and the Himq Foundation. The joint investment from Araratbank and Flash Company has reached AMD 105,351,000.