Գերմանիան կավելացնի իր զորակազմի թիվը Լիտվայում
Լիտվայում գերմանական բրիգադի զորակազմը մինչև տարեվերջ կավելանա՝ հասնելով 500 զինծառայողի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Լիտվայի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Լիտվա կժամանեն կապի, շտաբի մատակարարման վաշտ, բժշկական և լոգիստիկ ստորաբաժանումներ: Նրանք կտեղակայվեն Նեմենչինեի և Ռոկանտիշկեսի ժամանակավոր օբյեկտներում (խմբ.՝ բնակավայրեր Լիտվայի արևելքում՝ Բելառուսի հետ սահմանի մոտ)։ Մինչև 2027 թ. պլանավորվում է բրիգադի հիմնական ստորաբաժանումների տեղափոխում՝ ապահովող բոլոր միջոցներով», - նշված է Լիտվայի ՊՆ կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Հունվարի 22-ին Լիտվայում հանդիպում է կայացել երկրի ազգային պաշտպանության նախարար Դովիլ Սակալիենեի և Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսի միջև։ Կողմերը նաև քննարկել են Լիտվայի կողմից 2 Leopard տանկերի ձեռքբերումը Լիտվայի կողմից, Բալթիկ ծովում կարևոր ստորջրյա ենթակառուցվածքների անվտանգությունը, Ուկրաինային տրամադրվող օգնությունը և այլ հարցեր։
2024 թվականի սեպտեմբերին Լիտվան և Գերմանիան ստորագրել են երկու երկրների միջև պաշտպանական բնագավառում համագործակցության համաձայնագիր։ Փաստաթուղթը սահմանում է Լիտվայում մշտական ​​ներկայության համար գերմանական բրիգադի տեղափոխման հարցերը։
Գերմանական բրիգադի մի մասն արդեն տեղակայվել է Վիլնյուսում, «Ռուդնինկայ» զորավարժարանում սկսվել է ռազմական քաղաքի կառուցումը, շարունակվում են ռազմական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պատրաստման այլ աշխատանքներ։

Германия увеличит военный контингент в Литве
Контингент германской бригады в Литве до конца года вырастет до 500 военнослужащих. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Минобороны Литвы.
«В Литву прибудут рота связи, штабного снабжения, медицинские и логистические подразделения. Они будут размещены во временных объектах инфраструктуры в Неменчине и Рокантишкес (населенные пункты на востоке Литвы, близ границы с Белоруссией – ред.). До 2027 года планируется переброска всех основных подразделений бригады со всеми обеспечивающими средствами», - говорится в заявлении, опубликованном на сайте МО Литвы.
22 января в Литве состоялась встреча министра национальной обороны Довиле Сакалиене и министра обороны Германии Бориса Писториуса. Стороны также обсудили приобретение Литвой двух танков «Леопард», безопасность важной подводной инфраструктуры в Балтийском море, помощь Украине и другие вопросы.
В сентябре 2024 года Литва и Германия подписали соглашение о сотрудничестве в области обороны между Литвой и Германией. Документ определяет вопросы перевода немецкой бригады на постоянное присутствие в Литве.
Часть германской бригады уже размещена в Вильнюсе, на полигоне Руднинкай началось строительство военного городка, продолжаются другие работы по подготовке военной и гражданской инфраструктуры.