ԵԱՏՄ կոլեգիան սահմանել է էլեկտրոնային առևտրի ապրանքների ոչ սակագնային կարգավորման կանոններ
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիան  սահմանել է ֆիզիկական անձանց կողմից ձեռք բերված  էլեկտրոնային առևտրի այն ապրանքների՝ մաքսային տարածք ներկրման առանձնահատկությունները, որոնց նկատմամբ կիրառվում են ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԵԱՏՀ մամուլի ծառայությունը։
«Որոշման նախագիծը պատրաստվել է անցած տարի միության Մաքսային օրենսգրքում փոփոխությունների ընդունման կապակցությամբ, որով հենց սահմանվում է էլեկտրոնային առևտրի ապրանքների կատեգորիան: Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ  ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված գործնականում բոլոր գնումների նկատմամբ կգործի ռեժիմ, որը չի վատթարացնում ֆիզիկական անձանց վիճակը, որոնք այսօր ներկրում են թույլատրված ապրանքներ անձնական օգտագործման համար», - պարզաբանել է ԵԱՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնևը:
Այսպես, գաղտնագրված բաղադրիչներով սարքերի  (հեռախոսներ, խելացի ժամացույցներ) ներմուծման հնարավորությունը մնում է: Սակայն միևնույն ժամանակ արգելվում է թանկարժեք քարերի և թանկարժեք մետաղների, դեղորայքային միջոցների, հատուկ տեխնիկական միջոցների, թունաքիմիկատների, օզոնաքայքայիչ, թունավոր նյութերի, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի, զենքի և մի շարք այլ ապրանքների ներմուծումը։
Նշվում է, որ սույն արգելքը կոչված է պաշտպանելու ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին անորակ և ոչ անվտանգ արտադրանքից։ Ընդ որում, մամուլի ծառայությունում նշել են, որ դեղորայքային միջոցների մասով որոշվել է հետագայում մշակել դրանց ներկրման հնարավորության հարցը։ Նաև կմշակվի ֆիզիկական անձանց կողմից այլ կատեգորիաների ապրանքների ներկրման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շահագրգռվածությունը։
Ենթադրվում է, որ ոչ սակագնային կարգավորման վերաբերյալ ընդունած որոշումն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվանից 30 օրացուցային օր անց։ Սակայն դա տեղի կունենա  Մաքսային օրենսգրքի փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց ոչ շուտ, որոնք, իրենց հերթին, ուժի մեջ կմտնեն ԵԱՏՄ բոլոր երկրների կողմից համապատասխան ներպետական ընթացակարգերի կատարումից հետո։
Անդրեյ Սլեպնևը հիշեցրել է, որ հաշվի առնելով էլեկտրոնային առևտրի ապրանքների կատեգորիայի առանձնացումը՝ մոտ ապագայում կկայացվեն մի շարք այլ որոշումներ, որոնք վերաբերում են, այդ թվում, մաքսային-սակագնային կարգավորման հարցերին:

Коллегия ЕАЭС определила правила нетарифного регулирования товаров электронной коммерции
Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕАЭС) определила особенности ввоза на таможенную территорию товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, к которым применяются меры нетарифного регулирования. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе ЕАЭС.
“Проект решения был подготовлен в связи с принятием в прошлом году поправок в Таможенный кодекс Союза, которым как раз и вводится категория товаров электронной торговли. Документом предусматривается, что в отношении практически всех покупок, приобретенных физическими лицами, будет действовать режим, не ухудшающий положение физических лиц, ввозящих сегодня разрешенные товары для личного пользования”, - пояснил министр торговли ЕАЭС Андрей Слепнев.
Таким образом, сохраняется возможность ввоза устройств с шифровальными компонентами (телефоны, смарт-часы). Однако, запрещен ввоз драгоценных камней и драгоценных металлов, лекарственных средств, специальных технических средств, пестицидов, озоноразрушающих, токсичных веществ, наркотических средств и психотропных веществ, оружия и ряда других товаров.
Отмечается, что данный запрет призван защитить граждан стран ЕАЭС от некачественной и небезопасной продукции. При этом в пресс-службе отметили, что в отношении лекарственных средств принято решение дополнительно проработать вопрос возможности их ввоза. Также будет прорабатываться возможность ввоза физическими лицами иных категорий товаров с учетом интересов государств-членов ЕАЭС.
Предполагается, что решение о нетарифном регулировании вступит в силу по истечении 30 календарных дней со дня официального опубликования. Однако это произойдет не ранее вступления в силу изменений в Таможенный кодекс, которые, в свою очередь, вступят в силу после завершения всеми странами ЕАЭС соответствующих внутригосударственных процедур.
Андрей Слепнев напомнил, что с учетом выделения категории товаров электронной коммерции в ближайшее время будет принят ряд других решений, в том числе касающихся таможенно-тарифного регулирования.