Վրաստանում մի քանի մարդ է մահացել «խոզի գրիպից»
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Վրաստանում մի քանի մարդ է մահացել «խոզի գրիպից»: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից:
Հիվանդների մահվան պատճառ են հանդիսացել H1N1 վիրուսով պայմանավորված բարդությունները, ինչպես նաև ուղեկցող հիվանդությունները։ Մահացած հիվանդներից ոչ մեկը չէր պատվաստվել սեզոնային վիրուսների դեմ։
«Սա վիրուս է, որն ախտահարում է մեկից ավելի օրգաններ և կարող է միաժամանակ ախտահարել մի քանի օրգաններ», - ասել է Առաջին համալսարանական հիվանդանոցի գլխավոր տնօրեն Լևան Ռատիանին։
Բացի այդ, օրեցօր աճում է գրիպի A վիրուսով վարակման դեպքերի թիվը, ինչի հետ կապված ավելացել է նաև կլինիկաներ դիմողների թիվը։
Ըստ բժիշկների՝ հիվանդները հոսպիտալացվում են հիմնականում ջերմությամբ, ընդ որում, դեղորայքով բուժումից հետո բարձր ջերմությունը չի նվազում։
Բժիշկների խոսքով՝ «խոզի գրիպի» բուժումը հակավիրուսային պատրաստուկներով արդյունավետ է հիվանդության առաջին 72 ժամվա ընթացքում, ուստի նրանք հիվանդներին հորդորում են հնարավորինս արագ դիմել բուժօգնության և չզբաղվել ինքնաբուժմամբ։
H1N1-ը A վիրուսի ենթատեսակ է, որն առաջացնում է մասշտաբային համաճարակներ։ Հիվանդության ծանր ձևին բնորոշ է արագ զարգացող առաջնային վիրուսային թոքաբորբը: Ի տարբերություն բակտերիալ թոքաբորբի՝ այն զգայուն չէ հակաբիոտիկների նկատմամբ:

В Грузии несколько человек скончались от “свиного гриппа”
За последние две недели в Грузии от “свиного гриппа” скончались несколько человек. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение Грузинской службу агентства “Sputnik”.
Больные скончались от осложнений, вызванных вирусом H1N1, а также сопутствующих заболеваний. Никто из умерших пациентов не был вакцинирован от сезонных вирусов.
“Это вирус, который поражает не один орган и может одновременно поразить несколько органов”, - сказал Леван Ратиани, генеральный директор Первой университетской больницы.
С каждым днем увеличивается число случаев заражения вирусом гриппа А, что также привело к увеличению числа обращений в поликлиники.
По словам врачей, пациенты госпитализируются в основном с лихорадкой, при этом высокая температура не снижается и после медикаментозного лечения.
Лечение “свиного гриппа” противовирусными препаратами эффективно в течение первых 72 часов болезни, поэтому врачи призывают пациентов как можно скорее обращаться за медицинской помощью и не заниматься самолечением.
H1N1 - подтип вируса А, вызывающий масштабные эпидемии. Тяжелая форма заболевания характеризуется быстро развивающейся первичной вирусной пневмонией. В отличие от бактериальной пневмонии, она нечувствительна к антибиотикам.