«3+3» ձևաչափում Վրաստանի համար տեղը հասանելի է մնում. Լավրով
Վրաստանը կարող է զբաղեցնել իր տեղը «3+3» ձևաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան + Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) տարածաշրջանային համագործակցության հարթակում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը 2024 թվականին Ռուսաստանի դիվանագիտության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
«Մենք ակտիվորեն պաշտպանել ենք (Ադրբեջանի) նախագահ (Իլհամ) Ալիևի նախաձեռնությունը «3+3» մեխանիզմի ստեղծման մասին՝ երեք հարավկովկասյան երկրները և նրանց երեք հարևանները՝ Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան - Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան։ Այն պաշտպանել է նաև (Թուրքիայի) նախագահ (Ռեջեփ Թայիփ) Էրդողանը: Արդեն կայացել են առաջին շփումները, մեր վրացի հարևանները դեռ չեն զբաղեցնում իրենց համար հատկացված աթոռը, բայց աթոռն այն սեղանի շուրջ, որտեղ մենք հավաքվում ենք՝ քննարկելու տարածաշրջանի խնդիրները, միշտ հասանելի է մնում նրանց համար», - Լավրովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Նախարարի կարծիքով՝ «3+3» ձևաչափն ավելի օբյեկտիվ է, քան Եվրամիության մասնակցությամբ ձևաչափը։
«Քիչ առաջ լսեցի, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Հասկանալի է՝ երկու հարց է մնում՝ դժվար է դրանք ինչ-որ կերպ շրջանցել: Անհրաժեշտ է վճռել՝ կա՛մ «այո», կա՛մ «ոչ»: Հենց այդ պահին Եվրահանձնաժողովը, Եվրամիությունը սկսեցին ասել. «Ահա մենք հիմա կգանք, ձեզ կօգնենք»: Դա Ադրբեջանի և Հայաստանի սուվերեն  որոշումն է՝ որտեղ ստորագրել փաստաթուղթը, երբ այն համաձայնեցվի, բայց Բրյուսելի և Վաշինգտոնի ձգտումը նույնպես ինչ-որ կերպ ցույց տալու համար, որ այդ իրենք են ամեն ինչ արել, ևս մեկ անգամ վկայում է, որ…. ամեն տեղ ցանկանում են ցույց տալ, որ իրենք են տերը», - ասել է Լավրովը։
Տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափի նախաձեռնությամբ հանդես են եկել Ալիևն ու Էրդողանը։ Ռուսաստանն ու Իրանը ողջունել են այդ գաղափարը, Վրաստանը հայտարարել է, որ չի նախատեսում մասնակցել այս նախաձեռնությանը։ 2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել հարթակի առաջին նիստը՝ ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով:

Место для Грузии в формате "3+3" остается доступно для Тбилиси: глава МИД РФ
Грузия может занять свое место в формате "три плюс три" по Закавказью (Армения, Грузия, Азербайджан - Россия, Турция, Иран). Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2024 году.
"Мы активно поддержали инициативу президента [Азербайджана Ильхама] Алиева, и президент [Турции Реджеп Тайип] Эрдоган ее поддержал, о создании механизма "три плюс три" - три южно-кавказских страны и три их соседа: Армения, Грузия, Азербайджан - Россия, Турция, Иран. Уже первые контакты состоялись, грузинские наши соседи пока не занимают отведенное для них кресло, но это кресло за столом, за которым мы собираемся обсуждать проблемы региона, всегда остается для них доступным", - сказал Лавров.
По мнению министра, формат "три плюс три" более объективен, чем формат с участием Евросоюза.
"Сейчас я слышал, что Армения и Азербайджан уже договорились по мирному договору. Понятно, что два остающихся вопроса - там трудно как-то их обойти. Надо решать: либо "да", либо "нет". Ну и вот тут же Еврокомиссия, Евросоюз стали говорить: "Вот мы сейчас приедем, будем вам помогать". Это суверенное решение Азербайджана и Армении, где подписывать документ, когда он будет согласован, но стремление Брюсселя и Вашингтона тоже как-то показать, что это они все сделали, лишний раз говорит о том, что <…> везде хочется показать, что ты хозяин", - прокомментировал Лавров.