ՀՀ նախագահը և Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությունը կարևորել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Շահվերդյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրերին՝ նախագահն ասել է. «Ուրախ եմ ձեզ հյուրընկալել Հայաստանում: Հարկ է նշել, որ նախորդ տարին բավական արդյունավետ էր մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման և փոխադարձ այցելությունների ինտենսիվության առումով: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հետևողական ամրապնդումը: Մեզ համար Իրանը եղել և մնում է առանձնահատուկ գործընկեր»:
Հայաստանի նախագահը կարևորել է նաև բարեկամական խմբերի ձևաչափով փոխգործակցությունը և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների պարբերական հանդիպումները՝ նկատի ունենալով խորհրդարանների նշանակալի դերը՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, փոխվստահության և լիարժեք փոխըմբռնման մթնոլորտի կառուցման գործում:
Ըստ աղբյուրի՝ Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: «Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ընձեռվեց հանդիպել Ձեզ հետ: Թույլ տվեք փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի, ինչպես նաև Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի ողջույնները: Նրանք անձամբ Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթել են հաջողություններ, ցանկացել, որպեսզի 2025 թվականը լինի բարիքներով լի տարի Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդների համար»,- ասել է Արա Շահվերդյանը:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում համագործակցության խորացմանը: Կողմերը կարևորել են հաղորդակցության ուղիների և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝ առանձնահատուկ կարևորելով ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ որպես Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործիք:

Президент Армении и делегация парламентской группы дружбы Иран-Армения подчеркнули важность проекта «Перекресток мира»
Президент Республики Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана Ара Шахвердяном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя гостей, Ваагн Хачатурян сказал:
«Я рад принимать вас в Армении. Нужно отметить, что прошедший год был весьма продуктивным с точки зрения развития отношений между нашими странами и интенсивности взаимных визитов. Армения придает большое значение последовательному укреплению добрососедских отношений с Ираном. Иран был и остается для нас особым партнером».
Президент Армении также подчеркнул важность сотрудничества в формате групп дружбы и регулярных встреч представителей законодательных органов, отметив значительную роль парламентов в развитии двусторонних отношений, формировании атмосферы взаимного доверия и полного взаимопонимания.
Руководитель группы дружбы Иран-Армения выразил благодарность за прием.
«Я рад возможности встретиться с Вами. Позвольте мне передать Вам приветствия президента Ирана Масуда Пезешкиана, а также спикера Меджлиса Мохаммада-Багера Галибафа. Они пожелали успехов Вам лично и армянскому народу, чтобы 2025 год полон всяческих благ для народов Ирана и Армении», — сказал Ара Шахвердян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений, особое внимание было уделено углублению сотрудничества в экономической и политической сферах. Стороны подчеркнули необходимость расширения взаимодействия в сферах коммуникаций и инфраструктуры.
Собеседники затронули вопросы региональной безопасности, уделив особое внимание разработанному правительством Армении проекту «Перекресток мира» в качестве инструмента установления устойчивого мира и безопасности на Южном Кавказе.