ՀՀ նախագահը և Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությունը կարևորել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Շահվերդյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրերին՝ նախագահն ասել է. «Ուրախ եմ ձեզ հյուրընկալել Հայաստանում: Հարկ է նշել, որ նախորդ տարին բավական արդյունավետ էր մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման և փոխադարձ այցելությունների ինտենսիվության առումով: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հետևողական ամրապնդումը: Մեզ համար Իրանը եղել և մնում է առանձնահատուկ գործընկեր»:
Հայաստանի նախագահը կարևորել է նաև բարեկամական խմբերի ձևաչափով փոխգործակցությունը և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների պարբերական հանդիպումները՝ նկատի ունենալով խորհրդարանների նշանակալի դերը՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, փոխվստահության և լիարժեք փոխըմբռնման մթնոլորտի կառուցման գործում:
Ըստ աղբյուրի՝ Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: «Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ընձեռվեց հանդիպել Ձեզ հետ: Թույլ տվեք փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի, ինչպես նաև Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի ողջույնները: Նրանք անձամբ Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթել են հաջողություններ, ցանկացել, որպեսզի 2025 թվականը լինի բարիքներով լի տարի Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդների համար»,- ասել է Արա Շահվերդյանը:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում համագործակցության խորացմանը: Կողմերը կարևորել են հաղորդակցության ուղիների և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝ առանձնահատուկ կարևորելով ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ որպես Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործիք:

President Khachaturyan and Iran-Armenia Friendship Group Delegation emphasize "Crossroads of Peace" project
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the delegationof the Iran-Armenia Friendship Group of the Majlis, headed by Ara Shahverdyan.
According to the Presidential Office, welcoming the guests, the President stated: “I am glad to host you in Armenia. It is important to note that the past year was quite productive in terms of the development of relations between our two countries and the frequency of mutual visits. Armenia attaches great importance to the consistent strengthening of good-neighborly relations with Iran. Iran has been and remains a special partner for us.”
The Armenian President also highlighted the significance of cooperation through friendship groups and the regular meetings of legislative body representatives, noting the important role parliaments play in the development of bilateral relations.The head of the Iran-Armenia Friendship Group expressed gratitude for the warm reception, according to the source.
"I am glad to have had the opportunity to meet with you. Allow me to convey the greetings of Iranian President Masoud Pezeshkian and the Speaker of the Majlis Mohammad Bagher Ghalibaf. They personally wished you and the Armenian people success and expressed hopes that 2025 will be a year full of blessings for the peoples of Iran and Armenia," said Ara Shahverdyan.
During the meeting, the parties discussed issues related to the further development of bilateral relations, with a special focus on deepening cooperation in the economic and political spheres. They emphasized the need to expand collaboration in the areas of communication routes and infrastructure. The interlocutors also addressed regional security matters, highlighting Armenia's Crossroads of Peace project as a key initiative for establishing sustainable peace and security in the South Caucasus.